Gotyckie mury i kamienne relikty Wawelu

Data publikacji: 15.03.2023 21:13
Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 07:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Zamek na Wawelu
Zamek na Wawelu, Autor - Katarzyna Jankowska

POSŁUCHAJ

Gotyckie mury i kamienne relikty Wawelu (Eureka/Jedynka)

Dzieje rezydencji królewskiej z perspektywy podziemi wzgórza wawelskiego to nowy projekt trasy turystycznej. - Mam nadzieję, że pod koniec tego roku zaprosimy naszych gości do przestrzeni, które nigdy wcześniej nie były udostępnianie - mówi prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Chodzi o tereny pod wschodnim skrzydłem Zamku Królewskiego na Wawelu. - Zamierzamy wyeksponować tam nie tylko to, co stanowi o istocie tych pomieszczeń czyli oryginalne i autentyczne zachowane mury rezydencji nowożytnej, renesansowej. Również to, co doprowadziło do powstania tej rezydencji oraz elementy, które są związane z jej historią - tłumaczy gość audycji "Eureka". Dodaje, że będzie można dostrzec nie tylko pozostałości zamku gotyckiego.

Zaprezentowane zostaną detale architektoniczne uratowane i wydobyte podczas ponad stu lat intensywnej konserwacji. Rozmówca Katarzyny Jankowskiej zapewnia, że podczas wizyty będzie można "zanurzyć się w przeszłość". Pokazywane będą bowiem również fragmenty małej architektury "zestawione na nowo z oryginalnych elementów". - W tej części zamku będzie można zobaczyć ponadto (...) najstarszą zachowaną studnię gotycką - wylicza prof. Andrzej Betlej.

Wawel. Miejsce niezwykle inspirujące

Planowane są trasy o bardzo zróżnicowanej narracji. Gość Programu 1 Polskiego Radia zwraca uwagę, że Wawel jest miejscem niezwykle inspirującym. - To co nasi turyści oglądają, to tylko część tego co może zaoferować Wawel. Trzeba pamiętać, że oprócz "Wawelu podziemnego" składającego się z Lapidarium, Międzymurza, z ekspozycji geologicznej czy Zbrojowni, na wzgórzu jest jeszcze kilka innych rezerwatów archeologicznych - przypomina w rozmowie z Katarzyną Jankowską. 

Jednak to właśnie nowa inwestycja, zdaniem prof. Betleja, da pełny obraz przemian Wawelu, które dokonywały się na przestrzeni wieków. Co więcej, będzie to inwestycja niezwykle atrakcyjna. - Wpuścimy gości do miejsc, których nigdy wcześniej nie można było eksplorować. Myślę, że przestrzeń ta ma również olbrzymi potencjał edukacyjny. Uświadomi nam bowiem, że to co widzimy na zewnątrz jest tylko ostatnim elementem - analizuje dyrektor. 

POSŁUCHAJ

24:33

Gotyckie mury i kamienne relikty Wawelu (Eureka/Jedynka)

 

Bogata historia badań i konserwacji w obrębie wzgórza

Proces badawczy i konserwatorski w obrębie wzgórza wawelskiego ma długą historię. Trwa on od początku XX wieku. - Na początku ubiegłego wieku Wawel wyglądał całkiem inaczej. To był wielki plac bardzo szeroko zakrojonych działań konserwatorskich. Kiedy był przystosowywany do pełnienia funkcji muzeum, doszło do wielu odkryć. Wawel w XIX wieku pełnił funkcję cytadeli. Tam znajdowały się koszary wojska austriackiego - przypomina prof. Betlej.

Wiele elementów odkuwano na nowo, odnajdywano również przedmioty będące dużym zaskoczeniem dla prowadzących prace. Wszystko pieczołowicie gromadzono. Zbiór ten został uzupełniony m.in. w toku prac prowadzonych po II wojnie światowej. 

YouTube/Zamek Królewski na Wawelu

Otwarcie nowej trasy dla zwiedzających planowane jest na październik 2023 roku. Patronat medialny Polskiego Radia

W audycji również:

Mieszkańcy i goście Pałacu Myślewickiego

Klasycystyczny pałacyk króla Stanisława Augusta Poniatowskiego w warszawskich Łazienkach projektu Dominika Merliniego był siedzibą między innymi księcia Józefa, generałów, szambelanów i duchownych. Obecnie służy jako miejsce przyjęć delegacji zagranicznych, a jego historię nadal odkrywają konserwatorzy poprzez malowidła, rzeźby i przedmioty znalezione na płacowym strychu.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Jankowska

Goście: Daniel Cichorski (Łazienki Królewskie w Warszawie), prof. Andrzej Betlej (dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu)

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 19.30

mg

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.