Rzecznik Instytutu Pamięci Narodowej Rafał Leśkiewicz powiedział, że w sprawie śmierci księdza Franciszka Blachnickiego będzie toczyło się śledztwo mające ustalić, kto zamordował duchownego i kto to morderstwo zlecił. Jak poinformował IPN, duchowny został otruty.
Sprawa ks. Blachnickiego
Jolanta Gontarczyk, która brała udział w inwigilacji księdza Franciszka Blachnickiego, obecnie pod nazwiskiem Lange prowadzi fundację, która otrzymała od miasta stołecznego Warszawy prawie dwa miliony złotych dotacji. Na pytania dziennikarzy o osobistą znajomość z Jolantą Gontarczyk, Rafał Trzaskowski odparł, że jego zadaniem "nie jest prześwietlanie różnego rodzaju wydarzeń".
Dr Leśkiewicz o działalności Jolanty Lange
Dr Leśkiewicz krytycznie odniósł się do jej działalności oraz kwestii rozliczenia osób, które współpracowały w czasach PRL z bezpieką. Jak mówił, Jolanta Gontarczyk, już jako Jolanta Lange, po upadku systemu komunistycznego "pełniła eksponowane stanowisko w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych". Wskazał też na działalność jej stowarzyszenia. - Jest aktywna w sferze publicznej, jakby niczego się nie obawiała i nie wstydziła - oświadczył rzecznik IPN.
Czytaj także:
- Jolanta Lange cynicznie, pojawiając się publicznie, występuje w obronie praworządności, praw człowieka. Chyba zapomniała o swojej przeszłości, tajnej współpracy z bezpieką, o służbie systemowi zła - mówił Leśkiewicz. Podkreślił też, że oburza go, jako mieszkańca Warszawy, to, że "władze miasta, wiedząc o przeszłości Jolanty Lange, nadal ją promują". - Brak, choćby symbolicznego, rozliczenia z tą komunistyczną przeszłością, odcięcia takich ludzi od środków publicznych, jest cichą zgodą, akceptacją tego, co robili w przeszłości, przed 1990 r. - mówił rzecznik IPN na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Więcej w nagraniu.
Audycja: W samo południe
Prowadził: Jerzy Jachowicz
Gość: dr Rafał Leśkiewicz (Instytut Pamięci Narodowej)
Data emisji: 17.03.2023 r.
Godzina emisji: 12.23
ms, Jedynka, IAR
Środki dla fundacji Jolanty Lange. Rzecznik IPN: cicha akceptacja jej działalności z czasów PRL - Jedynka - polskieradio.pl