Nakaz aresztowania Putina
Międzynarodowy Trybunał Karny wydał w piątek (17.03) nakaz aresztowania prezydenta Rosji. Sędziowie przychylili się do wniosku prokuratury uznając, że są realne podstawy by sądzić, że jest on odpowiedzialny za zbrodnie wojenne polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. W tej samej decyzji MTK wydał również nakaz aresztowania rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka, Marii Lwowej-Biełowej, oskarżanej o te same zbrodnie.
Czy Władimir Putin stanie przed sądem w Hadze? - Historia pokazuje na przykładzie Slobodana Miloševicia, przywódcy serbskiego, że jest to możliwe. On stanął przed Trybunałem w Hadze i został skazany. W tej chwili trudno sobie wyobrazić, w sensie fizycznym, że z dnia na dzień czy z tygodnia na tydzień, mogłoby to nastąpić - ocenia ekspert.
Rosja omija sankcje
UE i USA udało się przekonać do sankcji na Rosję około 50 krajów reprezentujących 60 procent PKB świata. Jednak pozostałe z chęcią kontynuują współpracę gospodarczą z Moskwą. - Z punktu widzenia Unii Europejskiej "dochodzimy do ściany". Sytuacja jest taka, że poszczególne państwa mają problemy z wyegzekwowaniem sankcji wobec komercyjnych firm i instytucji - podkreśla dr Andrzej Anusz. - Rosja coraz bardziej desperacko będzie próbowała obchodzić te sankcje. Państwo potrzebuje pieniędzy i cały czas będzie szuka nowych rynków zbytu - stwierdza gość Jedynki.
Rosjanie, chcąc obejść sankcje, szukają luk, które mogliby wykorzystać. - Rosja w tej chwili zachowuje się jako przestępca, który wszelkimi możliwymi sposobami próbuje omijać te sankcje. Wiemy, że pod różnymi dziwnymi przykrywkami czy obcymi flagami, odbywają się różne transakcje. Jest to też ciekawa rola niektórych państw arabskich, m.in. Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kataru. Wiemy, że tutaj dużą rolę odgrywa Rosja i wykorzystuje swoje relacje z tymi państwami - uważa dr Andrzej Anusz.
Czytaj także:
W audycji również:
- Wizyta prezydenta Republiki Czeskiej w Warszawie - materiał reporterski Sylwii Białek.
- Kreml zamierza ingerować w politykę wewnętrzną Mołdawii, a w perspektywie przekształcić ją w państwo satelickie. Do takich wniosków doszli zagraniczni dziennikarze, którym udało się dotrzeć do tajnych rosyjskich raportów. Więcej w felietonie Macieja Jastrzębskiego.
- Rosyjscy szpiedzy zatrzymali w Polsce przez ABW. Polska jest granicą UE i NATO - jak działają szpiedzy Moskwy nie tylko w Polsce? Rozmowa z prof. kmdr Krzysztofem Kubiakiem z Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i Akademii Marynarki Wojennej.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: dr Andrzej Anusz (Instytut Piłsudskiego), prof. kmdr Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach i Akademii Marynarki Wojennej)
Data emisji: 17.03.2023 r.
Godzina emisji: 17.32
IAR/ans
"Bardzo ważny sygnał nacisku na Rosję". Dr Anusz o nakazie aresztowania Putina - Jedynka - polskieradio.pl