"Niesamowite narzędzie"
Mózg jest z pewnością najbardziej fascynującym i wciąż jeszcze nie do końca zbadanym organem ludzkiego ciała. Jak mówi psychiatra, dr Ewa Drozdowicz-Jastrzębska, jest on niesamowitym narzędziem. - Najbardziej fascynujące jest to, co mózg potrafi. Można powiedzieć, że jest narządem, którego celem jest praca, umożliwiająca jak najlepsze przetrwanie organizmu i naszego gatunku - podkreśla. - Mózg cały czas odbiera bodźce z otoczenia, przetwarza je i wysyła komunikaty do wszystkich innych narządów, tak, aby praca naszego organizmu była harmonijna i żeby organizm funkcjonował jak najsprawniej - dodaje.
Na ile możemy wykorzystać mózg?
Główna bohaterka filmu "Lucy" mogła wykorzystywać sto procent możliwości swojego mózgu. Czy zwykły człowiek może to osiągnąć? - "Lucy" jest filmem science fiction. To nie jest tak, że nie używamy 100 proc. swojego mózgu. Używamy go, ale gdybyśmy wszystkie moduły aktywowali naraz, to prawdopodobnie dostalibyśmy ataki epilepsji - wyjaśnia dr Ilona Kotlewska, neurobiolog. - Nadaktywność naszego mózgu nie jest pożądana, ale mitem jest, że używamy tylko jego części - przyznaje.
źródło: Universal Pictures/Youtube
Jak dodaje dr Kotlewska, ludzki mózg ma wiele innych możliwości. - Często zdarza się nam powiedzieć, że nasz mózg robi coś, mimo że sami chcemy, by było to coś innego. Na przykład: "Chciałbym teraz poczytać książkę, ale mój mózg nie może się skupić. Lepiej sobie posiedzę i obejrzę serial". - Nie powinniśmy stosować takiej dychotomii. Nasz mózg to my - tłumaczy.
Mimo że stanowi zaledwie 2 proc. masy naszego ciała, mózg zużywa od 20 do 30 proc. zasobów energetycznych. Do odpowiedniego funkcjonowania potrzebuje glukozy i tlenu.
Czytaj również:
Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką
Materiał: Klaudia Porębska
Data emisji: 18.03.2023
Godzina emisji: 6.27
ans/zch
Mózg centrum dowodzenia naszego ciała. W ilu procentach możemy go wykorzystać? - Jedynka - polskieradio.pl