Twórca Śródziemia, który zaczął od poezji. Rzecz o twórczości J.R.R. Tolkiena

Data publikacji: 25.03.2023 14:42
Ostatnia aktualizacja: 26.03.2023 12:40
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Dzieła J. R. R. Tolkiena sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 250 mln egzemplarzy
Dzieła J. R. R. Tolkiena sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 250 mln egzemplarzy, Autor - Astfreelancer/Shutterstock
Od 20 lat pod koniec marca (25.03) Towarzystwo Tolkienowskie organizuje na całym świecie Dzień Czytania Tolkiena. W ramach obchodów miłośnicy twórczości pisarza spotykają się na wspólną lekturę jego dzieł bądź oglądanie "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". Dzieła opisujące wydarzenia w Śródziemiu sprzedały się na całym świecie w nakładzie ponad 250 mln egzemplarzy, a z czasem doczekały się również ekranizacji.

John Ronald Reuel Tolkien urodził się 3 stycznia 1892 roku w należącym do Imperium Brytyjskiego Wolnym Państwie Oranii (dzisiejszej Republiki Południowej Afryki). We wrześniu tego roku minie 50. rocznica jego śmierci; podobno sam ją przewidział, bądź nawet zaplanował w swoim "Wierszu o Pierścieniu". Pisarz studiował w Oksfordzie, gdzie został profesorem filologii klasycznej i literatury staroangielskiej. Brał również czynny udział w I wojnie światowej.

Swoją przygodę z pisaniem Tolkien zaczynał od poezji. Najbardziej jest jednak znany jako twórca Śródziemia - krainy, której dzieje poznajemy na stronach m.in. "Władcy Pierścieni". Fantastyczny świat Tolkien stworzył w 1937 roku. Jego "Hobbit", jak również wydana w latach 50. XX wieku trylogia "Władca Pierścieni", mają status bestsellerów.

Czytaj także:

Źródło zasad i wartości moralnych

Świat przedstawiony w twórczości Tolkiena wyraźnie oddziela dobro od zła. Z tego powodu można powiedzieć, że jego książki stanowią źródło zasad i wartości moralnych. Może to być również powodem tego, że początkowo dzieła Tolkiena były przeznaczone dla dzieci. - Na początku były wykrzywienia, że to fantazja i bajka dla dzieci. Później okazało się, że dla mnóstwa ludzi, którzy nie gustują w literaturze fantastycznej, stało się to ukochaną lekturą i źródłem mądrości - wyjaśniał w Programie 1 Polskiego Radia Marek Gumkowski, historyk literatury i tolkienista.

Zarówno "Hobbit", jak również trzy części "Władcy Pierścieni", zostały przeniesione na duży ekran. - Jak podkreślali potomkowie pisarza, on sam nie chciałby ich oglądać. Niemniej jednak filmy jeszcze bardziej spopularyzowały jego twórczość - mówi Martyna Podolska.


POSŁUCHAJ

04:04

Twórca Śródziemia. O twórczości J.R.R. Tolkiena w dniu czytania dzieł pisarza (Wolna sobota z Jedynką)

 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Materiał: Martyna Podolska

Data emisji: 25.03.2023

Godzina emisji: 7.43

qch/kc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.