Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim

Data publikacji: 27.03.2023 09:35
Ostatnia aktualizacja: 18.04.2023 18:07
Ten tekst przeczytasz w 4 minuty
Kordegarda - Galeria NCK
Kordegarda - Galeria NCK, Autor - Wlodzimierz Wasyluk / Forum
Za kilkanaście dni, 19 kwietnia, przypadnie 80. rocznica największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie - powstania w getcie warszawskim. Z tej okazji w Kordegardzie, galerii Narodowego Centrum Kultury, przygotowana została wystawa "Pamięć 1943", którą oglądać można od 30 marca do 7 maja.

W związku z rocznicą, zaplanowano ponad 100 wydarzeń. Główne uroczystości, organizowane przez Kancelarię Prezydenta RP, odbędą się 19 kwietnia przed pomnikiem Bohaterów Getta Warszawskiego. - W Teatrze Wielkim Operze Narodowej uroczysty koncert polsko-izraelskiej młodzieżowej orkiestry symfonicznej - zapowiada prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury i członek Komitetu Honorowego Obchodów 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim.

Komitet ten został powołany rok temu, a zgromadzono w nim liczne instytucje, jak Ministerstwo Kultury, Muzeum Powstania w Getcie czy Narodowe Centrum Kultury. - Planowane wydarzenia odbywają się przez cały rok. W tym roku, podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie", który odbywa się w trzecim tygodniu listopada, w repertuarze muzycznym pojawi się również wątek żydowski - zauważa gość "Spaceru z kulturą".

Pojawią się okolicznościowe publikacje popularyzatorskie, a także naukowe. Poszczególne instytucje przygotowują spektakle i wystawy odbywające się zarówno w Polsce jak również za granicą. 1 kwietnia w obchody włączy się Program 1 Polskiego Radia. Tego dnia wyemitowane zostanie bowiem premierowe słuchowisko pt. "Miłość szuka mieszkania".

"Pamięć 1943"

To tytuł jednej z okolicznościowych wystaw poświęconych powstaniu w getcie warszawskim, współorganizowanej przez Narodowe Centrum Kultury i Muzeum Powstania w Getcie. Wystawę pomyślano jako prezentację edukacyjną i artystyczną. - Odwołujemy się do rocznicy powstania w getcie, ale nie tylko ten zryw jest głównym tematem. Raczej pamięć ludzka. To w jaki sposób przenoszona jest historia powstania i w ogóle historia getta - wyjaśnia Hanna Wróblewska, kuratorka wystawy.

Przez Kordegardą - Galerią NCK zaprezentowano szesnaście infografik autorstwa Jakuba Mazurkiewicza. - Nawiązują do polskiej szkoły plakatu, opowiadają nam o powstaniu w getcie, ale również o powstaniu samego getta, o tym, co działo się tam od roku 1940 do roku 1943, o zamknięciu za murem całej dzielnicy - wylicza rozmówczyni Michała Montowskiego. Przywoływane są cytaty polsko-żydowskiego polityka Szmula Zygielbojma, pokazywane są fakty, do których odwołania znajdują się w samej Kordegardzie. 

POSŁUCHAJ

46:26

Wystawa "Pamięć 1943" w Kordegardzie w 80. rocznicę powstania w getcie warszawskim (Spacer z kulturą/Jedynka)

 

Powstanie z perspektywy cywilów

Zgromadzone plakaty nie mają szczególnie rozbudowanej warstwy słownej. Działają poprzez szatę graficzną i liczby. Pod każdym znajduje się kod QR, który za pomocą telefonu komórkowego odsyła nas na stronę Muzeum Getta Warszawskiego. Tam można dowiedzieć się więcej na interesujące nas zagadnienie. - Ważne jest to, że my prezentujemy nie tylko perspektywę bojowców i bojowniczek, ale staramy się nie zapomnieć o mieszkańcach getta - podkreśla Hanna Wróblewska.

Gość Programu 1 Polskiego Radia zauważa, że wizualny obraz powstania, w dużej mierze ukształtowany został poprzez zdjęcia z Raportu Stroopa, oficjalnego dokumentu autorstwa dowódcy niemieckich sił likwidacyjnych w getcie warszawskim. - Mało kto wie skąd pochodzą te zdjęcia. Jeszcze mniej osób zastanawia się nad tym, że zostały one dramaturgicznie ustawione przez Niemców. Te zdjęcia nie są zdjęciami w pełni dokumentalnymi - przekonuje.

Dodaje, że w Kordegardzie fotografie Stroopa konfrontowane są z przedmiotami wydobytymi w ciągu ostatniego roku, przez archeologów, z ruin kamienicy Miła 18. - Pod nią ciągnął się Bunkier Anielewicza, ostatniego dowódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który popełnił w tym bunkrze samobójstwo. Wydobyliśmy łyżki, patelnie, książki, bucik dziecka - wylicza kuratorka. 

Ponadto w audycji:

- Przekazanie Muzeum Wolnej Białorusi wystawy plakatów "Biało-czerwono-biały", w ramach obchodów Dnia Wolności Białorusi.

25 marca to 105. rocznica proklamowania w 1918 r. niepodległego państwa: Białoruskiej Republiki Ludowej, celebrowana przez białoruską opozycję jako Dzień Wolności (Dzień Woli), a nieuznawana przez reżim Aleksandra Łukaszenki.

W przeddzień Dnia Wolności Białorusi w siedzibie Muzeum Wolnej Białorusi, przy ul. Foksal 11 w Warszawie, nastąpiło przekazanie przez Narodowe Centrum Kultury prac przygotowanych na potrzeby plenerowej ekspozycji plakatów pt. "Biało-czerwono-biały" na rzecz Muzeum.

Wystawa była eksponowana premierowo w sierpniu ubiegłego roku na ogrodzeniu Muzeum Łazienki Królewskie, a jej inauguracja nastąpiła 9 sierpnia 2022 r., w drugą rocznicę bezprecedensowej mobilizacji społeczeństwa białoruskiego.

- Rozstrzygnięcie naboru w ramach Priorytetu 3 NPRCz 2.0 - zakup książek dla szkół i placówek wychowania przedszkolnego. Gość: rzecznik MEiN Adrianna Całus-Polak.

- "Eureka Biblioteka!" - cykl reportaży z nowoczesnych bibliotek dofinansowanych ze środków NPRCz 2.0. Dziś biblioteki to nie tylko wypożyczalnie książek, ale lokalne ośrodki dostępu do kultury i wiedzy - opowiada o nich telewizyjny cykl "Eureka Biblioteka" w TVP Kultura, prezentujący kolejne nowoczesne biblioteki - większość placówek oferuje nie tylko dostęp do nowości wydawniczych, ale też mediatek z audiobookami, winylami, filmami czy grami edukacyjnymi, organizuje warsztaty, wystawy, a nawet koncerty.

- Międzynarodowy Konkurs "Kopernik - Konstelacje". Skierowany jest do projektantów oraz grup projektowych zarówno w kraju, jak i za granicą. Ma na celu przybliżenie postaci i osiągnięć Mikołaja Kopernika, którego 550. rocznicę urodzin celebrujemy w tym roku.

- Rozstrzygnięcia programów dotacyjnych, zarządzanych przez Narodowe Centrum Kultury, zapowiedź naboru do programów "Blisko", "Bardzo Młoda Kultura", "Ojczysty - dodaj do ulubionych".

- Odsłonięcie muralu rtm. Witolda Pileckiego w Olsztynku.

- Publikacja NCK: "Jan Paweł II - miara wielkości człowieka". Monografia stanowi próbę omówienia wielowymiarowego pontyfikatu Jana Pawła II, jego twórczości, myśli, nauczania. Jej autorzy ukazują papieża Polaka jako głowę Kościoła katolickiego, przywódcę i dyplomatę, twórcę idei, a przede wszystkim człowieka kultury i dialogu. Zbiór esejów jest kolejnym tomem z serii "Jubileusze", wydawanej przez Narodowe Centrum Kultury, w której prezentowane są sylwetki wybitnych Polaków.

Czytaj również:

Tytuł audycji: Spacer z kulturą

Goście: Paweł Łatuszka (były ambasador Białorusi w Polsce, wiceprzewodniczący w Zjednoczonym Gabinecie Przejściowym), Piotr Gliński (wicepremier, minister kultury narodowej), prof. Rafał Wiśniewski (członek Komitetu Honorowego Obchodów 80. Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, dyrektor Narodowego Centrum Kultury), Natalia Pinczuk (żona Alesia Bialackiego), Kamil Skrzypiec, Hanna Wróblewska (kuratorka wystawy "Pamięć 1943"), Albert Stankowski (dyrektor Muzeum Getta Warszawskiego), Adrianna Całus-Polak (rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki), Łukasz Jarocki (rzecznik prasowy Instytutu Książki), Michał Rydzewski (zastępca dyrektora Narodowego Centrum Kultury), Ewa Zbroja (Narodowe Centrum Kultury), Beata Bukowska (dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 im. rotmistrza Witolda Pileckiego w Olsztynku), ks. prof. Jarosław Różański

Data emisji: 26.03.2022

Godzina emisji: 17.10

kh/mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.