Caritas Polska i otwarte serca wolontariuszy. "Dają seniorom część siebie"

Data publikacji: 07.04.2023 14:40
Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 15:15
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
- Jestem wolontariuszem w programach senioralnych, gdzie staram się ofiarować trochę swojego czasu i trochę siebie. Cieszy mnie fakt spotkania z drugim człowiekiem - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Dubicki, rzecznik Caritas Polska. Ta największa organizacja społeczno-charytatywna w naszym kraju opiekuje się m.in. seniorami. W jaki sposób?

Maciej Dubicki przyznaje, że dla Caritas Polska "osoby starsze są bardzo ważne", w tym przede wszystkim te, które zmagają się z problemami zdrowotnymi czy materialnymi. - Nieraz zakupy leków czy inne czynniki są dla nich tak trudne do udźwignięcia na co dzień, że po prostu staramy się pomóc - wyjaśnia.

Seniorzy mogą korzystać m.in. z domów opieki społecznej, gdzie czeka na nich różnorakie wsparcie i wytchnienie od trudów codzienności. Caritas Polska oferuje także programy pomocy zakupowej czy integracji. - Częstą sytuacją, z którą stykają się osoby starsze, jest samotność. Staramy się spotykać regularnie z grupą kilkudziesięciu seniorów. To są wspólne wyjazdy, ale też tradycyjne spotkania świąteczne - opowiada Maciej Dubicki.

Gość Jedynki tłumaczy, że dla seniorów nie są ważne tylko i wyłącznie paczki, ale "samo to, że ktoś jest i można do tego kogoś pójść, że można spotkać się w większym gronie, uśmiechnąć się, porozmawiać i wymienić swoimi doświadczeniami".

"Ten człowiek tak bardzo chce coś powiedzieć"

Maciej Dubicki zauważa, że jako wolontariusz dzieli się z seniorami swoim czasem, ale też sobą. - To nie jest tak, że przychodzę tylko na chwilę, żeby wypełnić dokumenty i znikam. Staram się dać chwilę tego swojego czasu. Sam mam rodzinę i wiem, że czas jest cenny, ale kiedy widzę, że ten człowiek tak bardzo chce coś powiedzieć czy po prostu wygadać się, to ten czas z mojej strony jest potrzebny, aby go dać - twierdzi.

- Błogosławiony kardynał Wyszyński mówił, że czas to miłość. Myślę, że to jest wyzwanie dla nas, bo może człowiekowi nie chce się zauważać starszych osób, może czasami jest tak, że nie chce myśleć o tym, że kiedyś też będzie starszy i być może będzie miał trudności w poruszaniu się czy kłopoty ze zdrowiem… Może z perspektywy młodszego lub młodego człowieka gdzieś się o tym zapomina, ale o tym trzeba pamiętać, bo tak naprawdę to jest naturalna kolej naszego życia - dodaje gość Jedynki.

Wolontariusze w różnym wieku

Maciej Dubicki zwraca uwagę, że pracownikami Caritas Polska są osoby w różnym wieku. - Są wolontariusze młodzi, którzy zachęcają optymizmem i zarażają uśmiechem, dobrocią i ciepłem, ale są też pracownicy doświadczeni, którzy nieraz są w podobnym wieku co seniorzy i dają swoje doświadczenie - mówi.

- Myślę, że senior może czuć się bezpiecznie, widząc człowieka w swoim wieku, ale również tego młodego, który jest zaangażowany i który chce pomagać. To pewna recepta na sukces pomocowy, czyli na otwarcie serca, ale również spojrzenie z ciepłem na tego drugiego człowieka i zaproszenie go pod swój dach - dopowiada.

POSŁUCHAJ

06:48

Caritas Polska i otwarte serca wolontariuszy. "Dają seniorom część siebie" (Jedynka/Cztery pory roku)

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Maciej Dubicki (rzecznik Caritas Polska)

Data emisji: 7.04.2023

Godzina emisji: 9.14

DS

Jedynka w drodze
Jedynka w drodze
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.