"Goetel". Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 16.04.2023 21:50
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 22:33
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Krzysztof Stelmaszyk (Ferdynand Goetel)
Krzysztof Stelmaszyk (Ferdynand Goetel), Autor - Wojciech Kusiński/Polskie Radio
"Goetel" to opowieść o ostatnich miesiącach, które w Polsce spędził Ferdynand Goetel. W międzywojniu był prawdziwym pisarskim celebrytą, prezesem Polskiego PEN Clubu i Związku Zawodowego Literatów Polskich. Jego książki sprzedawały się w wielotysięcznych nakładach. Okupacja zmieniła wszystko.

POSŁUCHAJ

40:43

"Goetel" (Słuchowisko w Jedynce)

W kwietniu 1943 roku Goetel uczestniczył w międzynarodowej delegacji, którą do lasu katyńskiego zaprosiły władze niemieckie. Tam przekonał się, że zbrodni na polskich oficerach dokonali Sowieci. Pisarz zapłacił wysoką cenę za wierność prawdzie. Już w czasie okupacji oskarżany o kolaborację z Niemcami, po wojnie znalazł się na celowniku nowej władzy i został skazany na zapomnienie.

Akcja słuchowiska rozgrywa się w 1945 roku, gdy Goetel przebywa w Krakowie, ukrywając się przed nagonką i grożącym mu procesem karnym. Jego antagonistami są: młody poeta Adam Ważyk i prokurator Roman Martini. Scenariusz powstał między innymi na kanwie książek wspomnieniowych Ferdynanda Goetla: "Czasy wojny" i "Patrząc wstecz". 

Jarosław Jakubowski - "Goetel"

Reżyseria: Aleksandra Głogowska

Realizacja: Andrzej Brzoska

Opr. muz.: Aleksandra Głogowska

Obsada:

Krzysztof Stelmaszyk, Zbigniew Konopka, Dominika Kluźniak, Olga Sarzyńska, Adam Cywka, Jan Litvinovith, Lech Łotocki, Dariusz Wnuk, Kamil Pruban

Nowo utworzony serwis internetowy Polskiego Radia - katyn.polskieradio.pl - przypomina o genezie tej zbrodni – o jej okolicznościach, o tych, którzy wydali wyrok śmierci.

Serwis specjalny o zbrodni katyńskiej

Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. 

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Na "Słuchowisko w Jedynce" zaprosiliśmy w niedzielę (16.04) o godz. 21.05. 

ans/kh

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.