W dniu urodzin Jedynki pokazywaliśmy pracę dziennikarzy od kuchni - z mikrofonem odwiedzaliśmy radiowe pokoje i korytarze.
Następnie, w audycji "Cztery pory roku" mówiliśmy o tym, jak nowoczesne rozwiązania i technologie zmieniają oblicze radiowej Jedynki i sposób jej odbioru. Ponadto także o Jedynkowych podcastach, których autorami są dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia - o tym wszystkim w materiale Patryka Bedlińskiego i rozmowie z Agnieszką Siemiak-Harton z portalu PolskieRadio.pl.
Zapytaliśmy dziś także dziennikarzy Programu 1 Polskiego za co kochają Jedynkę. Posłuchaj:
Trochę historii
Pierwsza audycja (18 kwietnia 1926 roku) była bezpośrednim przekazem uroczystego otwarcia rozgłośni, które odbywało się w studiu Polskiego Radia przy ul. Kredytowej w Warszawie. Urządzone przez artystę malarza Andrzeja Pronaszkę na drugim piętrze gmachu Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego, i wyposażone w dwa mikrofony, studio miało charakter uniwersalny – spełniało funkcję studia spikerskiego, literackiego i muzycznego. Nadajnik o mocy 1,5 kW i antena znajdowały się na terenie fabryki PTR przy ul. Narbutta 29.
Punktualnie o godz. 17.00 popłynęły w eter słowa: "Halo, halo, Polskie Radio Warszawa, fala 480", a następnie spikerka Janina Sztompkówna zapowiedziała oficjalne otwarcie studia przez ówczesnego premiera i ministra spraw zagranicznych Aleksandra Skrzyńskiego. Na uroczystości przemawiali m.in.: minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Stanisław Grabski, prezes zarządu spółki Polskie Radio Tadeusz Sułowski i naczelny dyrektor Polskiego Radia Zygmunt Chamiec. W części artystycznej prof. Stanisław Niewiadomski wygłosił odczyt o Chopinie, Stefan Jaracz czytał fragmenty „Popiołów”, śpiewała Adela Comte-Wilgocka.
Od tej chwili Polskie Radio nadawało swój program codziennie od godz. 17.00 do godz. 23.00. Sygnałem nowej stacji stały się pierwsze takty Poloneza A-dur Fryderyka Chopina.
Zanim jednak zagościliśmy w eterze, 1 lutego 1925 roku – dzięki inżynierom i entuzjastom nowego medium z Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego – została nadana pierwsza próbna audycja radiowa.
Jedynka dziś
Dziś Jedynka to doskonałe programy, wyjątkowi dziennikarze i wierni słuchacze - podkreśla dyrektor anteny Marcin Kusy. - Jedynka na 97-latkę jest dość żwawa, również bardzo nowoczesna i otwarta na cały świat. Chcemy jak najwięcej tego świata państwu pokazywać, trochę wytłumaczyć, przekazać informacje i oczywiście dostarczyć odrobinę rozrywki. Mam nadzieję, że nam się to udaje - mówi dyrektor Programu 1 Polskiego Radia.
Obecnie można nas słuchać na falach FM oraz w systemie DAB+, na stronie jedynka.polskieradio.pl oraz w aplikacji mobilnej. Warto także zaglądać do serwisów społecznościowych Jedynki – Facebooka oraz Instagrama.
Mat. promocyjne/"Kalendarium Polskiego Radia 1918-2006", wyd. Centrum Historii Polskiej Radiofonii, Warszawa 2006 r.
Program 1 Polskiego Radia ma 97 lat. Sprawdź jak świętowaliśmy - Jedynka - polskieradio.pl