Od Macedonii po Kirgistan
Eurazja Film Festiwal to wydarzenie, podczas którego prezentowane są produkcje z kilkudziesięciu państw, w tym z Albanii, Armenii, Arabii Saudyjskiej, Azerbejdżanu, Bośni i Hercegowiny, Iranu, Izraela, Jordanii, Kazachstanu, Kirgistanu, Libanu, Macedonii Północnej, Mołdawii, Syrii czy Tadżykistanu.
- Właśnie na Bałkanach, na Bliskim Wschodzie, czy też w tych krajach, które odzyskały wolność po upadku ZSRR, dzieje się teraz bardzo dużo - mówi dyrektor programowy tej imprezy Artur Zaborski. - Mamy w repertuarze takie kino, które z jednej strony dotyka spraw bardzo poważnych, i tak jest choćby w przypadku świetnego filmu "Płaczący step" z Kazachstanu. Film odnosi się do wydarzeń sprzed stu lat, kiedy to na terenie Kazachstanu wywoływano wielki głód podobny do wielkiego głodu na Ukrainie. Ale z drugiej strony mamy też filmy, które w lekki sposób radzą sobie z bardzo trudnymi tematami - wyjaśnia.
Festiwal odbywa się w dniach 13-23 kwietnia w Warszawie w kinach Luna i Atlantic.
Czytaj także:
Filmy o migracji
Już w najbliższy piątek, 21 kwietnia, rozpocznie się natomiast czwarty festiwal kina gruzińskiego Gamardżoba kino w warszawskim kinie Iluzjon. W tym roku festiwal koncentruje się na zagadnieniu migracji.
- Naszym celem jest promocja gruzińskiego kina oraz pokazanie Gruzji z innej strony, niż zwykliśmy ją obserwować w ciągu ostatnich lat, czyli nie tej turystycznej, a bardziej w stronę problemów różnych zjawisk, które są istotne - mówi Klaudia Kosińska.
W programie wydarzenia znalazło się pięć filmów fabularnych i dwa dokumenty. Festiwal potrwa do 23 kwietnia.
Tytuł audycji: "Ekspres Jedynki"
Materiał: Joanna Sławińska
Data emisji: 17.04.2023
Godzina emisji: 15.44
mgc
Uczta kinomana: Eurazja Film Festiwal i Gamardżoba Kino - Jedynka - polskieradio.pl