Odkryć tajemnice Starych Powązek. Wyjątkowa aplikacja dla każdego

Data publikacji: 20.04.2023 13:44
Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 14:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Cmentarz Powązkowski w Warszawie to niezwykłe, historyczne miejsce
Cmentarz Powązkowski w Warszawie to niezwykłe, historyczne miejsce, Autor - CinemaPhoto/Shutterstock
Cmentarz Powązkowski w Warszawie to niezwykłe, historyczne miejsce. Spoczywa tam wielu wybitnych ludzi, a ich dzieje i dzieje samej nekropolii warto poznać. Fundacja Stare Powązki od lat stara się zainteresować tą historią, a służy temu m.in. specjalna aplikacja. Projekt realizowany jest we współpracy z Archiwum Polskiego Radia i pod patronatem Polskiego Radia.

Aplikacja "Stare Powązki" ułatwia odnajdywanie grobów, poruszanie się po cmentarzu, spacery tematyczne, poznawanie życiorysów osób pochowanych, a także edukację o historii tej warszawskiej nekropolii. Aplikacja istnieje od półtora roku, a obecnie trwają prace nad rozszerzeniem jej funkcjonalności. - Przede wszystkim, dzięki uprzejmości Polskiego Radia, udźwiękawiamy wszystko co się w aplikacji znajduje - mówi Karol Gądzik z zarządu Fundacji.

Stare Powązki - nie tylko cmentarz

Gość "Czterech pór roku" zdradza, że scenariusze implementowane do aplikacji są nagrywane tak, by do tekstu odczytywanego przez lektora dodać elementy uatrakcyjniające całość. - Na przykład mamy osobę związaną z Polskim Radiem, przez pryzmat której mówimy szerzej o Polskim Radiu. Ale też możemy dołożyć oryginalne nagranie i wtedy osoba korzystająca z aplikacji będzie mogła usłyszeć realny głos osoby, o której mówimy - tłumaczy. 

To znakomita lekcja historii dla dzieci, młodzieży i dorosłych z całego kraju. W scenariuszach zwiedzania zawarto informacje, dzięki którym można poznać również historię samej Warszawy. - Powązki to skarbnica wiedzy ostatnich 230 lat. Tak naprawdę z tej przedwojennej stolicy to jest jedyny fragment, który przetrwał. My traktujemy te Powązki nie tylko jako cmentarz, ale też jako muzeum na świeżym powietrzu - przyznaje Karol Gądzik.

POSŁUCHAJ

08:07

Odkryć tajemnice Starych Powązek. Wyjątkowa aplikacja dla każdego (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Śladem polskich naukowców i ... Stanisława Wokulskiego

Mamy do czynienia m.in. z ogromną galerią rzeźby XIX i XX wieku. Gdy carskie władze zabraniały wznoszenia pomników i upamiętnień dla Polaków właśnie na Starych Powązkach można było to robić. - Przy tej okazji, pogrzeby Prusa czy Moniuszki były manifestacjami patriotycznymi. Dzięki temu też ten cmentarz jest tak istotny w naszej historii i w świadomości nie tylko warszawiaków - podkreśla rozmówca Agnieszki Kunikowskiej. 

Aktualnie znajdziemy 23 scenariusze, m.in. "Rząd dusz, śladami ludzi pióra", "Mędrca szkiełka i oko, czyli polski wkład w naukę" czy "Świat Stanisława Wokulskiego - zesłańcy, rzemieślnicy, kupcy". - Pierwszych dziewiętnaście scenariuszy skopiowaliśmy z podręcznika, który sami napisaliśmy. (...) Teraz rozszerzamy to o kolejne scenariusze, o to co jest poza ramami podręcznika - zaznacza Gądzik. 

Fb/Fundacja Stare Powązki

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: Karol Gądzik (członek zarządu Fundacji Stare Powązki)

Data emisji: 20.04.2023

Godzina emisji: 11.14

mg

Cztery pory roku
Cztery pory roku
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.