Kwalifikacja wojskowa. Kto musi stawić się przed komisją?

Data publikacji: 20.04.2023 12:21
Ostatnia aktualizacja: 20.04.2023 13:26
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
W poniedziałek 17 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa
W poniedziałek 17 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa, Autor - Wojciech Pacewicz/PAP
W całej Polsce w poniedziałek 17 kwietnia rozpoczęła się kwalifikacja wojskowa. Przed powiatowe komisje lekarskie stawi się 230 tys. młodych osób. - Rzucenie dzisiaj tego ziarenka z wiedzą o wojsku i możliwościami, jakie daje, zaowocuje tym, że w przyszłości część tej młodzieży zgłosi się do wojska - mówi w Programie 1 Polskiego Radia ppłk Jerzy Pięta, szef Wojskowego Centrum Rekrutacji we Wrocławiu.
  • Obowiązek stawienia się na kwalifikacji wojskowej mają mężczyźni, którzy w tym roku kończą 19 lat, czyli rocznik 2004, ale nie tylko…
  • Niestawienie się przed komisją może skutkować karą grzywny lub doprowadzeniem na miejsce przez policję.
  • Kwalifikacja wojskowa potrwa do 21 lipca.

Podpułkownik Jerzy Pięta wyjaśnia, że na tegorocznej kwalifikacji wojskowej "mają obowiązek stawić się młodzi mężczyźni, którzy w bieżącym roku kończą 19 lat". - Również te osoby, które w poprzednich latach otrzymały kategorię B, czyli o czasowej niezdolności do służby wojskowej, a w tym roku kończą 24 lata, są absolwentami szkół o profilach medycznych, studiów medycznych, weterynaryjnych. To są osoby kierowane do kwalifikacji wojskowej ze względu na rodzaj wykształcenia - tłumaczy.

Obowiązek dotyczy też kobiet urodzonych w latach 1999-2004, które posiadają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej. Ponadto do kwalifikacji mogą także przystąpić ochotnicy, którzy ukończyli 18 lat.

- Nasi rekruterzy przedstawiają ofertę służby wojskowej i mówią, jak to będzie wyglądało. Jest to o tyle istotne, że oprócz wiedzy teoretycznej, pomocy w ułożeniu ewentualnego rozwoju edukacyjnego, potem zawodowego związanego z wojskiem, wyjaśniają, jak faktycznie będzie wyglądała służba w jednostce wojskowej - zauważa ppłk Jerzy Pięta.

Obowiązkowa służba zawodowa zawieszona

Zgodnie z nowymi przepisami książeczka wojskowa jest wręczana tym, którzy zdecydują się wstąpić do wojska.

Kwalifikacja wojskowa zastąpiła w 2009 roku pobór, kiedy obowiązkowa służba wojskowa została zawieszona w związku z przejściem na armię zawodową. Zawieszenie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiennictwa przed komisją lekarską i oceny predyspozycji obywateli do służby w wojsku.

Dlaczego warto zostać żołnierzem?

Młodzi ludzie przyznają, że chcą sprawdzić się na wypadek wojny i mieć obeznanie z bronią. - Chciałem też poprawić swoją tężyznę fizyczną, a także w razie czego bronić ojczyzny - mówi jeden z kandydatów.

- Chodzi o rozwój osobisty, zawodowy, unikatowe doświadczenie, atrakcyjne zarobki, możliwość rozwoju i udział w szkoleniach. Mam świadomość, że to jest jednak prestiż munduru i trzeba godnie reprezentować siły zbrojne - dodaje kolejny z naszych rozmówców.

POSŁUCHAJ

03:45

Kwalifikacja wojskowa. Kto musi stawić się przed komisją? (Jedynka/Sygnały dnia)

Czytaj także:

Audycja: Sygnały dnia

Materiał: Beata Makowska

Data emisji: 20.04.2023 

Godziny emisji: 6.46

DS

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.