Kulturalne życie getta
Publikował wiersze w polskiej prasie, współpracował z radiem, a jego słuchowisko stało się nawet przedmiotem pierwszego w dziejach Polskiego Radia procesu o plagiat.
Urodzony w Warszawie, pozbawiony złośliwości kpiarz i dowcipniś, popularny w artystycznym światku stolicy, w czasie okupacji stał się czułym obserwatorem życia w getcie, pisał przejmujące wiersze, uczestniczył w życiu kulturalnym getta, nawet założył w nim kabaret.
"Co czytałem umarłym"
Był jedynym poetą, który został w getcie aż do jego likwidacji w maju 1943, a jego "Kontratak" stał się hymnem powstańców. Nie wiadomo kiedy i jak zginął razem ze swoimi ostatnimi utworami. Odnaleziono je po wojnie, gdy wykopano z gruzów Warszawy bańki na mleko i skrzynie pełne dokumentów (tzw. archiwum Ringelbluma), a znacznie później poza murami getta natrafiono przypadkiem na tekst "Co czytałem umarłym", który przeleżał ponad 20 lat ukryty w blacie stołu. Jego poetyckie raporty uważane są dziś za cenne dokumenty historyczne.
O losach Władysława Szlengla opowiada w reportażu dr Agnieszka Żółkiewska, która zajmuje się pracą naukową w Żydowskim Instytucie Historycznym, gdzie zgromadzono ocalone teksty poety.
Czytaj również:
Tytuł reportażu: "Wiersze czytane umarłym"
Autorka: Małgorzata Sawicka (Radio Lublin)
Data emisji: 25.04.2023
Godzina emisji: 2.07
ans
Władysław Szlengel - poeta getta warszawskiego. Reportaż "Wiersze czytane umarłym" [POSŁUCHAJ] - Jedynka - polskieradio.pl