Premierowe słuchowisko "Ucieczka" rotmistrza Pileckiego z Auschwitz [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 30.04.2023 10:00
Ostatnia aktualizacja: 26.07.2024 17:13
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Grzegorz Kwiecień
Grzegorz Kwiecień, Autor - Kusinski Wojciech/PR
W nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, po dwóch latach i siedmiu miesiącach tajnej działalności, Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. 80 lat później w Teatrze Polskiego Radia słuchowisko "Ucieczka" jest wspomnieniem tego wydarzenia.

POSŁUCHAJ

39:17

Słuchowisko "Ucieczka" rotmistrza Pileckiego z Auschwitz (Jedynka)

 

19 września 1940 roku Witold Pilecki podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu dobrowolnie zgłosił się do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Z powodzeniem prowadził tam działania wywiadowcze, które doprowadziły do utworzenia siatki konspiracyjnej na terenie obozu, nazwanej przez Pileckiego Związkiem Organizacji Wojskowej, na wzór organizacji wojskowej Tajnej Armii Polskiej.

Celem stworzonej przez niego organizacji było "podtrzymywanie na duchu kolegów, przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu, potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie, przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz, przygotowanie własnych oddziałów do opanowania obozu podczas ewentualnego zaatakowania go z zewnątrz przez oddziały partyzanckie, z równoczesnym zrzutem broni i siły żywej (desant)".

Pilecki przedostał się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w celu skontaktowania się z uwięzionymi członkami organizacji TAP, zebrania informacji wywiadowczych na temat jego funkcjonowania oraz zorganizowania wewnątrz ruchu oporu. Celem tej akcji było uwolnienie więźniów przez ucieczkę, a także, w późniejszej fazie zbrojnej, przejęcie całego obozu. W tym czasie niewiele było wiadomo o warunkach panujących w obozie. Dopiero raporty przesłane przez Pileckiego do kierownictwa Armii Krajowej i aliantów ujawniły prawdę o tym miejscu.

Po dwóch latach i siedmiu miesiącach działalności w obozie, w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku, tuż po Wielkanocy, Witold Pilecki, Jan Redzej i Edward Ciesielski dokonali brawurowej ucieczki z obozu koncentracyjnego Auschwitz. 

Przemysław Wyszyński - "Ucieczka"

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Opracowanie muzyczne, scenariusz i reżyseria: Przemysław Wyszyński

Obsada: Grzegorz Kwiecień, Kamil Pruban, Mateusz Kwiecień, Sławomir Grzymkowski, Maciej Wyczański, Mirosław Wieprzewski, Mateusz Weber.

Teatr Polskiego Radia, którego dyrektorem od 1992 roku jest Janusz Kukuła, zajmuje się produkcją i emisją słuchowisk według oryginalnych scenariuszy i adaptacji radiowych dramatów scenicznych, powieści, reportaży.

Od 1988 roku zespół Teatru Polskiego Radia wręcza nagrodę Wielki Splendor za najlepsze kreacje w słuchowiskach oraz twórczy wkład na rzecz rozwoju i umacniania rangi radia artystycznego w Polsce. 

Od 2001 roku w Sopocie odbywa się Festiwal Teatru Polskiego Radia i Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", podczas którego prezentowane są najlepsze słuchowiska oraz spektakle telewizyjne. W trakcie festiwalu przyznawana jest Wielka Nagroda Festiwalu "Dwa Teatry" za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji.

Zobacz także:

Słuchowisko "Ucieczka" został wyemitowany w sobotę (29.04) tuż po godz. 21.00 w Programie 1 Polskiego Radia. 

kh/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.