11. pakiet sankcji może uderzyć w Chiny

Data publikacji: 10.05.2023 18:30
Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 22:03
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Komisja Europejska zaproponowała, by restrykcje z 11. pakietu uderzyły w Chiny
Komisja Europejska zaproponowała, by restrykcje z 11. pakietu uderzyły w Chiny , Autor - Giannis Papanikos/Shutterstock
Ambasadorowie unijnych krajów 10 maja rozpoczęli rozmowy projektem 11. pakietu sankcji wobec Rosji. Komisja Europejska po raz pierwszy proponuje, by restrykcje uderzyły w Chiny i chce je nałożyć między innymi na 8 chińskich firm.

Na razie bez porozumienia

Jak poinformowało Polskie Radio 24, pierwsza dyskusja ambasadorów zakończyła się bez porozumienia. Kwestię ewentualnych restrykcji wobec Chin skomentował rzecznik chińskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, który zadeklarował, że takie sankcje byłyby nielegalne i spotkają się z reakcją Chin.

- I tutaj jest ten duży znak zapytania, bo przecież współpracujemy blisko z Chinami. Każdy, każdy kraj europejski ma dostawców produktów chińskich. W jakim stopniu to ograniczy te te relacje? Czy sankcje, które Chiny będą chciały zastosować, odbiją się na tych finansach czy nie? Miejmy nadzieję, że nie i że dojdzie do jakiejś ugody - mówi prof. Katarzyna Żukrowska.

Sankcje dla Białorusi

Proponowane sankcje mają uderzyć także w firmy z Uzbekistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Armenii. Wśród wymienionych państw brakuje Białorusi.

- Białoruś jest uwzględniona w działaniach sankcyjnych wcześniej, czyli to był pierwszy kraj, który był objęty sankcjami. Szczerze mówiąc, nie sądzę, żeby one miały ten sam wymiar co te sankcje, które są stosowane wobec Rosji. Dość enigmatyczne informacje są na ten temat - przyznaje prof. Katarzyna Żukrowska.

Skuteczność sankcji

Wojna na Ukrainie trwa już przeszło rok i to mimo nałożonych sankcji oraz wsparcia militarnego płynącego z wielu krajów, w tym ze Stanów Zjednoczonych. Prof. Katarzyna Żukrowska przekonuje jednak, że sankcje mają sens, i to nawet mimo tego, że dochodzi do przypadków ich łamania.

- Zastanówmy się, po co te sankcje są nałożone. Nałożone są po to, żeby ograniczyć możliwości kontynuacji tych działań, które Putin podjął na obszarze Ukrainy. Natomiast cały czas zadajemy pytanie, czy one są skuteczne, czy one działają. One są skuteczne, bo on nie może rozwijać skrzydeł tak, jak to planował na początku. Oczywiście nie wycofał się i nie zatrzymał swoich działań, ale być może doprowadzi to do jakiegoś stołu negocjacyjnego i to liczymy - podsumowuje specjalistka.


POSŁUCHAJ

28:58

11. pakiet sankcji może uderzyć w Chiny (Więcej świata/Jedynka)

 

Poza tym w audycji:

- Media w USA donoszą, że Wielka Brytania jest gotowa dostarczyć Ukrainie pociski dalekiego zasięgu. Premier Niderlandów Mark Rutte przyznał, że rozmowy z Danią, Wielką Brytanią i USA o przekazaniu Kijowowi samolotów F-16 "są zaawansowane”. Natomiast USA przekazują Ukrainie kolejny pakiet pomocy wojskowej wartości 1,2 mld dol., przeznaczony m.in. na wzmocnienie obrony powietrznej i zaopatrzenie artylerii w amunicję. Kijów otrzyma też artylerię, rakiety i pomoc w obrazowaniu satelitarnym. Rozmowa z Andrzejem Kińskim, redaktorem naczelnym miesięcznika „Wojsko i Technika"

- W Parlamencie Europejskim dyskusja o sytuacji z ukraińskim zbożem na europejskim rynku - relacja Karola Surówki

- Już w najbliższą niedzielę - 14 maja - wybory prezydenckie i parlamentarne w Turcji. Zdaniem "Politico" - najważniejsze wybory na świecie w tym roku. Rozmowa z Adamem Michalskim, analitykiem Ośrodka Studiów Wschodnich

- Premiera serialu „Królowa Kleopatra” w jednej z filmowych platform wzbudza duże kontrowersje i protesty w Egipcie, bowiem w tytułową władczynię Egiptu wciela się czarnoskóra aktorka. W ocenie większości historyków, słynna królowa miała macedońsko-greckie korzenie i prezentowała śródziemnomorski typ urody, z oliwkową skórą i ciemnymi włosami. Sytuację komplikuje dodatkowo fakt, że jest to fabularyzowany dokument, który powinien opierać się na historycznych przekazach. Felieton Michała Strzałkowskiego

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadził: Paweł Lekki

Goście: prof. Katarzyna Żukrowska (Szkoła Główna Handlowa), Andrzej Kiński (redaktor naczelnym miesięcznika "Wojsko i Technika"), Adame Michalski (analityk Ośrodka Studiów Wschodnich)

Data emisji: 10.05.2023 r.

Godzina emisji: 17.19

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.