Według najnowszych danych przedstawionych przez Ukrainę od początku inwazji odnotowano niemal 20 tysięcy udokumentowanych przypadków przymusowej deportacji nieletnich przez Rosjan. Jednocześnie władze oceniają, że może to być nawet 200 tys. wykradzionych dzieci.
O potrzebie ukarania rosyjskiego agresora mówił także Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z kierownictwem Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Instytucja w marcu wystawiła nakaz aresztowania Władimira Putina oraz rosyjskiej komisarz praw dzieci Marii Lwowej-Biełowej. - Chcemy zobaczyć tutaj w Hadze Władimira Putina. Zasługuje na to, by odpowiedzieć za swoje zbrodnicze działania - mówił prezydent Zełenski.
Przełamanie wizerunku
W audycji "Więcej świata" prof. Krzysztof Kubiak zaznaczył, że wizyta ukraińskiego przywódcy w Hadze jest ważnym elementem przełamywania dotychczasowego wizerunku Rosji w oczach zachodniej opinii publicznej. - Rosja, jako sukcesor Związku Sowieckiego, przez wiele dziesięcioleci konsumowała rentę zwycięstwa nad hitleryzmem. Ukształtowało się przekonanie, że jej po prostu więcej wolno. (...) Odnoszę wrażenie, że wizyta ukraińskiego prezydenta w Hadze to element gruntownej przebudowy wizerunku Rosji. Z tego punktu widzenia to krok umiarkowany, ale wiodący w dobrym kierunku - ocenia ekspert.
Zdaniem prof. Kubiaka nie można wykluczyć, że uda się doprowadzić Władimira Putina przed Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości. - W ostatnich dwóch, trzech dziesięcioleciach widzieliśmy tak wiele gwałtownych zwrotów akcji, że nie można wykluczyć też takiej ewentualności. Aczkolwiek przyznaję, że prawdopodobieństwo takiego scenariusza nie jest wielkie - komentuje rozmówca Michała Strzałkowskiego.
Czytaj także:
Dyplomatyczna ofensywa
O dodatkowe wsparcie ukraińskie władze z pewnością będą zabiegały również w trakcie zaplanowanego na lipiec szczytu NATO w Wilnie. Jak ocenia prof. Krzysztof Kubiak, posiedzenie sojuszu będzie istotne dla walczącego z rosyjskim agresorem państwem. - Wojna na Ukrainie przybrała charakter swego rodzaju wyniszczającego starcia materiałowego. (...) Czas jest niewątpliwie ważny i liczyć można, że ta ofensywa dyplomatyczna ukraińskiego prezydenta jest jednym z przedsięwzięć ukierunkowanych na zapewnienie Ukrainie jak największych korzyści - ocenia gość Programu 1 Polskiego Radia.
Ponadto w audycji:
- Komisja Europejska zamierza zwiększyć produkcję europejskich na terenie UE. Na ten cel zostanie przeznaczone pół miliona euro; jest to jeden z trzech elementów planu wsparcia Ukrainy. Korespondencja Beaty Płomeckiej.
- Plan dozbrojenia Ukrainy przez Unię Europejską. Gość: Mariusz Cielma, redaktor naczelny magazynu "Nowa Technika Wojskowa".
- Ukraińskie władze apelują do społeczności międzynarodowej o ściganie rosyjskich zbrodni. Relacja Pawła Buszki.
- Służba prasowa Kremla podała, że w środę w nocy przeprowadzono próbę ataku dronem na kremlowską rezydencję prezydenta Rosji Władimira Putina. O atak oskarżają Ukrainę. Jednocześnie niezidentyfikowane osoby niszczą rosyjskie obiekty energetyczne. Relacja Macieja Jastrzębskiego.
- Przygotowania do sobotniej, uroczystej koronacji króla Karola III. Relacja Adama Dąbrowskiego, korespondenta Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii.
Tytuł audycji: Więcej świata
Prowadził: Michał Strzałkowski
Goście: Mariusz Cielma (redaktor naczelny magazynu "Nowa Technika Wojskowa"), prof. Krzysztof Kubiak (Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach), Adam Dąbrowski (korespondent Polskiego Radia w Wielkiej Brytanii)
Data emisji: 04.05.2023 r.
Godzina emisji: 17.19
qch
Ukraina chce, by Putin stanął przed trybunałem w Hadze. "Nie można wykluczyć takiej ewentualności" - Jedynka - polskieradio.pl