"60 x Opole". Jubileuszowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki

Data publikacji: 12.05.2023 14:23
Ostatnia aktualizacja: 12.05.2023 16:16
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Wystawa "60 x Opole" w Muzeum Piosenki Polskiej prezentuje eksponaty związane z najsłynniejszym polskim festiwalem muzycznym
Wystawa "60 x Opole" w Muzeum Piosenki Polskiej prezentuje eksponaty związane z najsłynniejszym polskim festiwalem muzycznym, Autor - Mariusz Przygoda / Forum
Od 60 lat festiwal piosenki w Opolu prezentuje muzyczne trendy z polskiego rynku. Przy okazji okrągłego jubileuszu imprezy w Muzeum Polskiej Piosenki otwarto wystawę czasową, która prezentuje życiorysy twórców i wykonawców utworów, jak również związane z nimi scenografię, prasę, pamiątki oraz modę festiwalową. 

Pierwszy Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu był spontanicznym zrywem, wynikiem życzliwości i entuzjazmu wielu osób, które uwierzyły, że taki festiwal da się zrobić. Nie wierzyło w to wielu artystów, którzy cieszyli się wówczas dużą popularnością. Niektórzy uznali wręcz opolską imprezę za niewiele znaczący, lokalny projekt i odmówili przyjazdu. Organizatorzy postawili więc na młodych; na piosenkę autorską, kabaretową, na zespoły bigbitowe. W ramach festiwalu na opolskiej scenie zaprezentowało się wielu wybitnych polskich artystów, w tym Ewa Demarczyk, Jerzy Połomski, Maryla Rodowicz i Wojciech Młynarski.

Wśród eksponatów prezentowanych na wystawie "60 x Opole" znajdziemy znane z opolskiej sceny kostiumy. Dla zwiedzających udostępniono chociażby stroje Anny Jantar i ozdobiony kryształkami kombinezon Michała Wiśniewskiego. Jak wyjaśnia Jarosław Wasik, dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki, na ekspozycji pokazano stroje z każdej dekady. - Chcemy pokazać, jak te stroje się zmieniały, i jak musieli kombinować piosenkarze w PRL-u, aby wyjść dobrze i ciekawie ubranym w czasach, gdy w sklepach panowała szarość - wyjaśnia rozmówca Marii Szabłowskiej.

Czytaj także:

Przede wszystkim muzyka

Wystawa w opolskim muzeum to jednak nie tylko stroje. Wśród eksponatów znalazły się również plakaty, przypinki, i instrumenty, a także rękopisy artystów. - Dzięki Arturowi Wolskiemu pozyskaliśmy prawie 300 rękopisów autorów: w tym między innymi od Marka Grechuty, Jonasza Kofty i Marka Dutkiewicza. Wielu autorów napisało też swoje rękopisy specjalnie dla nas - opowiada Jarosław Wasik.

Poza przedmiotami związanymi z polską muzyką w muzeum prezentowane są również unikatowe nagrania muzyczne, reportaże i wywiady. - Prawie niczego z tych rzeczy nie znajdziemy na YouTubie. Mamy je na specjalnej licencji, często specjalnie dla nas wykopiowano je z różnych archiwów - podkreśla gość "Muzycznej Jedynki".

POSŁUCHAJ

05:40

"60 x Opole". Jubileuszowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki (Muzyczna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Muzyczna Jedynka

Prowadzi: Anna Will

Rozmawiała: Maria Szabłowska

Gość: Jarosław Wasik (dyrektor Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu)

Data emisji: 12.05.2023

Godzina emisji: 13.35

qch

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.