Festiwal w Cannes. Krytyk o filmie "Jeanne du Barry": jest to nieznośne

Data publikacji: 19.05.2023 12:00
Ostatnia aktualizacja: 19.05.2023 12:07
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Johnny Deep w filmie "Jeanne du Barry" zagrał samego króla Ludwika XV
Johnny Deep w filmie "Jeanne du Barry" zagrał samego króla Ludwika XV, Autor - PAP/EPA/SEBASTIEN NOGIER
Rozpoczął się 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Wydarzenie otworzył obraz "Jeanne du Barry" ("Kochanica króla") w reżyserii i z udziałem Maiwenn. - Jest to taka powtórka z rozrywki. Oglądamy zupełnie sztampowe kino historyczne - przyznaje w Programie 1 Polskiego Radia krytyk filmowy Artur Zaborski.
  • Trwa 76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes. Wydarzenie rozpoczęło się 16 maja i potrwa do 27 maja
  • Filmem otwarcia był "Jeanne du Barry" ("Kochanica króla") w reżyserii i z udziałem Maiwenn, w roli króla Ludwika XV wystąpił Johnny Depp
  • W konkursie głównym startuje 21 filmów, w tym produkcja amerykańsko-brytyjsko-polska "The Zone of Interest" (reż. Jonathan Glazer)

W obsadzie "Jeanne du Barry" - obok reżyserki - znaleźli się Johnny Depp, Melvil Poupaud, Pierre Richard i Pascal Greggory. Film opowiada o życiu młodej kobiety z klasy robotniczej Jeanne Vaubernier, która wykorzystuje swoją inteligencję i powab, aby wspinać się po szczeblach drabiny społecznej. Wreszcie staje się ulubienicą króla Ludwika XV, który nieświadomy jej statusu kurtyzany, odzyskuje dzięki niej apetyt na życie.

"Jeanne du Barry" - ładni i brzydcy

Obecny na miejscu Artur Zaborski otwarcie przyznaje, że jest tym filmem rozczarowany. - Oglądamy zupełnie sztampowe kino historyczne, które razi pewnymi rozwiązaniami artystycznymi, jak choćby to, że występuje w tym świecie bardzo prosty podział na dobrych - dobrzy są oczywiście ładni - i złych. Źli są oczywiście brzydcy, nie mają gustu, nie wiedzą jak się ubierać. Jest to wszystko nieznośne.

Krytyk filmowy, dodaje, że warstwa psychologiczna filmu jest znikoma. - Właściwie nie wiadomo, o co tym bohaterom chodzi. Ogląda się to wszystko bez emocji, raczej ze znużeniem. Jedyne co ten film ratuje to zdjęcia, bo faktycznie nakręcono go w całości w Wersalu - przyznaje.

Zobacz zwiastun:

(GutekFilm/YouTube)

System rezerwacji nie działa

Artur Zaborski rozczarowany jest nie tylko filmem otwarcia, ale i organizacją festiwalu. Jak mówi, wśród dziennikarzy i krytyków przybyłych na festiwal panuje raczej irytacja niż ekscytacja. Wszystko przez to, że zmieniły się zasady uczestnictwa w pokazach.

- Wcześniej, przed kinami na Lazurowym Wybrzeżu ustawiały się bardzo długie kolejki. W tych kolejkach trzeba było swoje odczekać i jak się czekało, to się na seans wchodziło albo nie, bo nie wszyscy się mieścili - wyjaśnia krytyk filmowy.

Zasady te zmieniły się po pandemii. - Już nie gromadzimy się w dużych grupach w jednym miejscu, tylko musimy wstawać o siódmej rano i próbować zarezerwować bilety online. System nie działa, strona się wywraca, jest zbyt wielu użytkowników, w związku z czym nie udaje się nam "wklikać" na te filmy, które chcielibyśmy zobaczyć - wyjaśnia. Jak dodaje, jest to pierwszy taki festiwal, na którym dziennikarz nie wie, jaki filmy zobaczy, bo  nie zależy to w pełni od niego.

W konkursie głównym startuje 21, filmów, wśród nich są: "Club Zero" (reż. Jessica Hausner), "Fallen Leaves" (reż. Aki Kaurismäki), "Asteroid City zwiastun" (reż. Wes Anderson), "Perfect Days" (reż. Wim Wenders) czy "The Zone of Interest" (reż. Jonathan Glazer).


POSŁUCHAJ

31:35

76. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Ponadto w audycji:

- Rozmowa z Janem Englertem specjalnie dla Programu 1 Polskiego Radia, w której aktor zdradził nam swoje życiowe credo. Pojawi się informacja o powstającym właśnie filmie "Skrzyżowanie" (to debiut reżyserski Dominiki Montean-Pańków), z główną rolą tego wybitnego aktora. Przypomnimy również jego dawne kreacje filmowe.

- Premiery kinowe, wśród nich "Bliscy" w reżyserii Grzegorza Jaroszuka, (w obsadzie m.in. Olaf Lubaszenko). Uniwersalna opowieść o bliskości i obcości we współczesnej rodzinie.

Na ekrany polskich kin trafi w piątek także "Daliland" - dzieło Mary Harron. Ta biograficzna opowieść przeniesie widzów w fascynujący świat życia i twórczości artysty, Salvadora Dalego, w którego na ekranie wciela się laureat Oscara Ben Kingsley. Oparty na faktach film obrazuje pasje, lęki i niepowtarzalną osobowość mistrza surrealizmu, którego najsłynniejsze filmy "Trwałość pamięci", "Płonąca żyrafa" czy "Sen spowodowany lotem pszczoły" weszły do kanonu światowej sztuki poszerzając jej granice i wyznaczając kierunki rozwoju.

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Joanna Sławińska

Relacja: Artur Zaborski (krytyk filmowy)

Data emisji: 18.05.2023

Godzina emisji: 23.09

mgc

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.