Mikołaj Kopernik w piosence. Astronom, zarządca dóbr, filozof

Data publikacji: 23.05.2023 07:00
Ostatnia aktualizacja: 23.05.2023 13:53
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie
Pomnik Mikołaja Kopernika w Warszawie, Autor - Shutterstock
W "Wieczorze z historią" kontynuowaliśmy wątek majowych rocznic. Tym razem sięgnęliśmy do dość odległej przeszłości, wspominając, że 24 maja przypada 480. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika.

Prowadzący audycję Lech Makowiecki rozpoczął program swoją własną, premierową piosenką pt. "De Revolutionibus". Tytuł ten zainspirowany jest tytułem największego dzieła Mikołaja Kopernika - "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), które zawiera opis heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata.

W piosence znajduje się też słynny cytat z tego dzieła: "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne?".

Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu

Jak podkreśla prowadzący audycję, Mikołaj Kopernik był nie tylko geniuszem w dziedzinie astronomii, ale także człowiekiem świetnie radzącym sobie na wielu innych polach.

- Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu. Uwielbiał poezję, malarstwo, matematykę, ale był też niezwykle sprawnym administratorem. Skutecznie zarządzał ogromnymi, obejmującymi aż 119 osad, dobrami kościelnymi na Warmii - podkreśla Lech Makowiecki.

Jak opowiada, Mikołaj Kopernik ukończył Akademię Krakowską, na której otwarto w tym czasie katedrę astronomii. Studiował potem w Bolonii, gdzie zdobył tytuł doktora prawa kanonicznego. W Padwie zgłębiał medycynę i to na tyle skutecznie, że po powrocie do kraju został głównym lekarzem biskupa warmińskiego, a potem zależnie od potrzeb i wyzwań stawał się filozofem, bakałarzem, dyplomatą, ekonomistą, kartografem, a nawet dowódcą obrony zamku w Olsztynie. Reformował też kalendarz juliański.

- I tylko w nielicznych wolnych chwilach udało mu się "wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię" - mówi Lech Makowiecki.

Traktat o upadku państw

Jak mówi Lech Makowiecki, Mikołaj Kopernik miał też pewien zmysł polityczny. Swoim doświadczeniem wspierał monarchię króla Zygmunta I Starego, jest też autorem "Traktatu o czterech głównych przyczynach upadków księstw, królestw i rzeczypospolitych". Za przyczyny te Kopernik uznał: niezgodę, nadmierną śmiertelność obywateli, jałowość ziemi prowadzącą do głodu i zły pieniądz mogący doprowadzić do upadku każde mocarstwo.

- Traktat ten gorąco polecam wszystkim urzędującym dziś: premierowi, ministrom, oczywiście tym mającym na uwadze dobro swego państwa - mówi Lech Makowiecki.

Czytaj także:

W audycji słuchaliśmy też wiersza Władysława Broniewskiego pt. "Kopernik" w muzycznej interpretacji Tomasza Makowieckiego.

- To najpiękniejszy wiersz o naszym genialnym astronomie, jaki udało mi się dla Państwa wyszukać - zapewnia prowadzący audycję.


POSŁUCHAJ

48:40

Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu (Wieczór z historią/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Wieczór z historią

Prowadził: Lech Makowiecki

Data emisji: 22.05.2023

Godzina emisji: 0.10

mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.