Prowadzący audycję Lech Makowiecki rozpoczął program swoją własną, premierową piosenką pt. "De Revolutionibus". Tytuł ten zainspirowany jest tytułem największego dzieła Mikołaja Kopernika - "De revolutionibus orbium coelestium" ("O obrotach sfer niebieskich"), które zawiera opis heliocentrycznej i heliostatycznej budowy wszechświata.
W piosence znajduje się też słynny cytat z tego dzieła: "A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne?".
Mikołaj Kopernik - człowiek renesansu
Jak podkreśla prowadzący audycję, Mikołaj Kopernik był nie tylko geniuszem w dziedzinie astronomii, ale także człowiekiem świetnie radzącym sobie na wielu innych polach.
- Kopernik był prawdziwym człowiekiem renesansu. Uwielbiał poezję, malarstwo, matematykę, ale był też niezwykle sprawnym administratorem. Skutecznie zarządzał ogromnymi, obejmującymi aż 119 osad, dobrami kościelnymi na Warmii - podkreśla Lech Makowiecki.
Jak opowiada, Mikołaj Kopernik ukończył Akademię Krakowską, na której otwarto w tym czasie katedrę astronomii. Studiował potem w Bolonii, gdzie zdobył tytuł doktora prawa kanonicznego. W Padwie zgłębiał medycynę i to na tyle skutecznie, że po powrocie do kraju został głównym lekarzem biskupa warmińskiego, a potem zależnie od potrzeb i wyzwań stawał się filozofem, bakałarzem, dyplomatą, ekonomistą, kartografem, a nawet dowódcą obrony zamku w Olsztynie. Reformował też kalendarz juliański.
- I tylko w nielicznych wolnych chwilach udało mu się "wstrzymać Słońce i ruszyć Ziemię" - mówi Lech Makowiecki.
Traktat o upadku państw
Jak mówi Lech Makowiecki, Mikołaj Kopernik miał też pewien zmysł polityczny. Swoim doświadczeniem wspierał monarchię króla Zygmunta I Starego, jest też autorem "Traktatu o czterech głównych przyczynach upadków księstw, królestw i rzeczypospolitych". Za przyczyny te Kopernik uznał: niezgodę, nadmierną śmiertelność obywateli, jałowość ziemi prowadzącą do głodu i zły pieniądz mogący doprowadzić do upadku każde mocarstwo.
- Traktat ten gorąco polecam wszystkim urzędującym dziś: premierowi, ministrom, oczywiście tym mającym na uwadze dobro swego państwa - mówi Lech Makowiecki.
Czytaj także:
W audycji słuchaliśmy też wiersza Władysława Broniewskiego pt. "Kopernik" w muzycznej interpretacji Tomasza Makowieckiego.
- To najpiękniejszy wiersz o naszym genialnym astronomie, jaki udało mi się dla Państwa wyszukać - zapewnia prowadzący audycję.
Tytuł audycji: Wieczór z historią
Prowadził: Lech Makowiecki
Data emisji: 22.05.2023
Godzina emisji: 0.10
mgc
Mikołaj Kopernik w piosence. Astronom, zarządca dóbr, filozof - Jedynka - polskieradio.pl