W sobotni poranek (27 maja), tuż przed startem Pikniku, mówiliśmy o najciekawszych atrakcjach tegorocznego wydarzenia. Hasłem przewodnim były tym razem "Rewolucje naukowe".
Porozmawiać z Kopernikiem
Z uwagi na Rok Mikołaja Kopernika polski astronom był tym razem centralną postacią Pikniku, a na miejscu można było z nim nawet porozmawiać! A właściwie to nie do końca z prawdziwym Kopernikiem, tylko z najbardziej zaawansowanym robotem humanoidalnym na świecie. Ma on twarz Mikołaja Kopernika, jest wysoki (190 cm) i waży 100 kg. Dzięki modelowi językowemu GPT3 potrafi porozmawiać o wszystkim i radzi sobie z najtrudniejszymi pytaniami.
- Sugeruję nie pytać o dane faktograficzne, sprawdzające, na ile Kopernik jest dobrą Wikipedią, tylko raczej wdać się w pogłębioną rozmowę, bo ona wychodzi dużo, dużo lepiej. Kopernik jest naprawdę błyskotliwy, a nawet ma poczucie humoru - zapewniała dr Katarzyna Młynek z Centrum Nauki Kopernik.
Radio - wynalazek, który zmienił świat
Piknik Naukowy to okazja, by obejrzeć najnowsze wynalazki i sprawdzić, jak działają. Kolejnego gościa naszej audycji, którym był Paweł Kwieciński, dyrektor Biura Programowego Polskiego Radia, zapytaliśmy o wynalazek, który zmienił jego życie. Odpowiedź była oczywista: radio!
- Radio to jest ten wynalazek, który zmienił moje życie, ale myślę, że zmienił też świat, zmienił życie wielu ludzi, bo pojawiła się ta unikatowa możliwość, że my sobie rozmawiamy, a miliony osób nas słuchają, myślą razem z nami o tym, o czym chcemy, żeby myśleli - wyjaśniał.
Zobacz wideo:
(YouTube/Polskie Radio)
Czytaj także:
- I choć zmienia się technologia, a dziś radia bardzo często słuchamy przez internet, esencja pozostaje ta sama. - Bo w tym wynalazku najważniejsze jest nie to, w jaki sposób nasz głos dociera do Państwa odbiorników, ale to, że my razem z Państwem jesteśmy wspólnotą, że my wokół tego masztu - prawdziwego bądź, jak w internecie, wyimaginowanego - jesteśmy razem i coś razem robimy, organizujemy, o czymś rozmawiamy. To jest radio, to jest ta potęga, która została wyzwolona właśnie poprzez wynalazek technologiczny - zapewniał Paweł Kwieciński.
Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką
Prowadzili: Daniel Wydrych i Henryk Szrubarz
Goście: dr Katarzyna Młynek (zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik), Paweł Kwieciński (dyrektor Biura Programowego Polskiego Radia)
Data emisji: 27.05.2023
Godzina emisji: 7.45
mgc
26. Piknik Naukowy. Najciekawsze atrakcje - Jedynka - polskieradio.pl