26. Piknik Naukowy. Odkrywamy tajniki geodezji

Data publikacji: 26.05.2023 14:00
Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 13:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Dr inż. Anna Bober, Sława Bieńczycka i Krzysztof Dworakowski w studiu radiowej Jedynki
Dr inż. Anna Bober, Sława Bieńczycka i Krzysztof Dworakowski w studiu radiowej Jedynki, Autor - Polskie Radio
- My mamy jako pierwsi w Polsce najlepszy sprzęt światowy. Mamy najnowocześniejszą stację fotogrametryczną, na której jutro każdy będzie mógł pomierzyć na danych z obrazowania satelitarnego, na danych ze scanningu laserowego. Naprawdę to robi wrażenie - zachęca Krzysztof Dworakowski z Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii. Instytucja ta zaprezentuje się na 26. Pikniku Naukowym.

W przeddzień 26. Pikniku Naukowego nasze studio odwiedzili przedstawiciele jednego z imprezowych wystawców - Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Rysy jednak nie urosły

Nasi goście zaprezentowali najnowsze urządzenie służące do bardzo dokładnych pomiarów. Za pomocą tego przyrządu udało się zweryfikować m.in. wysokość Rysów (2499 m n.p.m.), choć wynik tego badania okazał się rozczarowaniem.

- Było podejrzenie, że Rysy po naszej stronie będą miały powyżej 2,5 tysiąca metrów, jako górołaz bardzo na to liczyłem. Robiliśmy pomiar na podstawie danych ze scanningu laserowego, później potwierdzony on był właśnie takim urządzeniem. Zabrakło kilkunastu centymetrów - opowiada Krzysztof Dworakowski z Wydziału Fotogrametrii i Teledetekcji.

Precyzyjne pomiary

Za pomocą najnowszych technologii udało się jednak zweryfikować inne - obowiązujące kiedyś w polskiej geografii - przekonanie. Okazało się bowiem, że najdalej wysuniętym na północ punktem wcale nie jest przylądek Rozewie, ale Gwiazda Północy.

- Jest to jeden z najnowocześniejszych systemów nawigacyjnych do precyzyjnego pomiaru w całej Europie - zapewnia dr inż. Anna Bober, dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej.

Czytaj także:

Geoportal pomoże kupić działkę

Dane Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii przydają się nie tylko kartografom czy geografom, ale także nam wszystkim. - Jeżeli ktoś chce kupić działkę, może zajrzeć do naszego serwisu geoportal.gov.pl i znajdzie tam wszelkie informacje dotyczące położenia budynku, sieci uzbrojenia terenu, czyli wszystkie informacje, które są potrzebne do przeprowadzenia jakiejkolwiek inwestycji - mówi dr inż. Anna Bober.

Sprzęty wykorzystywane do dokonywania pomiarów i tworzenia map będzie można obejrzeć, a nawet wypróbować podczas 26. Pikniku Naukowego, który odbędzie się w sobotę 27 maja w godz. 11.00-20.00 na stadionie PGE Narodowy w Warszawie. Jego organizatorami są Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Sława Bieńczycka

Goście: przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii: dr inż. Anna Bober (dyrektor Departamentu Geodezji, Kartografii i Systemów Informacji Geograficznej) oraz Krzysztof Dworakowski (Wydział Fotogrametrii i Teledetekcji)

Data emisji: 26.05.2023

Godzina emisji: 11.14

mgc

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.