Przez całą sobotę, 27 maja, trwa na Stadionie Narodowym 26. Piknik Naukowy. Jego organizatorami są Polskie Radio i Centrum Naukowe. Jak mówi prezes PR, powody, dla których publiczny nadawca zdecydował się na organizację największej plenerowej imprezy naukowej w Europie, są dwa.
- Odpowiedź pierwsza to przede wszystkim misja Polskiego Radia. Ale odpowiedź druga, i chyba taka bliższa, to fakt, że wszyscy uwielbiamy Piknik. My robimy to z pasji, jestem o tym przekonana - uczyć i bawić jednocześnie. I to wychodzi bardzo naturalnie - zapewnia prezes Agnieszka Kamińska.
Świat za 100 lat
Gościem specjalnym imprezy jest... robot Kopernik, z którym można porozmawiać praktycznie na każdy temat. To niezwykle zaawansowany robot humanoidalny posługujący się modelem językowym GPT3.
Na miejscu działa plenerowe studio Jedynki, z którego przed południem prowadziliśmy audycję "Jedyne takie miejsce". Prezes Polskiego radia odwiedziła nas i opowiedziała o tym, o co chciałaby zapytać robota Kopernika.
- Jako, że niedługo Polskie Radio kończy 100 lat, to na pewno zapytałabym, jak będzie wyglądać radio za kolejne 100 lat - stwierdziła.
Robot Kopernik łże jak z nut
Robert Firmhofer, dyrektor Centrum Nauki Kopernik, z inteligentną maszyną rozmawiał już wielokrotnie. Podczas pierwszego spotkania zapytał go o... uczucia. - I okazuje się, że on ma dużo do powiedzenia na ten temat. Nie chciał bardzo wiele mówić na temat Anny, czyli swojego hipotetycznego związku z przeszłości, ale on ma także coś w rodzaju osobowości Mikołaja Kopernika, a jednocześnie wie - jeśli można tak powiedzieć o sztucznej inteligencji - że jest sztuczną inteligencją - mówi dyrektor CNK.
Robot rozmawia i wygląda prawie jak człowiek. Ma twarz Mikołaja Kopernika, 190 centymetrów wzrostu i prawie 100 kilogramów wagi. - Ja chciałbym ostrzec panią prezes, że to nie jest robot wszechwiedzący. On jest stworzony do tego, żeby prowadzić płynną pogawędkę. To jest ostrzeżenie też dla wszystkich osób, które wierzą w sztuczną inteligencję, w jej bezgraniczną mądrość - zaznacza Robert Firmhofer. - On bajeruje, jest tak stworzony, że czasem wybiera mało prawdopodobne odpowiedzi. My powiedzielibyśmy po ludzku, po prostu łże jak z nut - przyznaje.
Zobacz wideo:
(YouTube/Polskie Radio)
Czytaj także:
Piknik wrócił na Narodowy
Piknik Naukowy odbywa się już po raz 26., impreza po pandemii wróciła na Stadion Narodowy i - trzeba przyznać - ma niezwykły rozmach. Podkreśla to Małgorzata Bajer, dyrektor ds. komunikacji, promocji i marketingu PGE Narodowy.
- Stadion organizuje nie tylko mecze, jest nie tylko domem polskiej reprezentacji, jest nie tylko areną największych światowych gwiazd, ale również, tak jak dzisiaj sami państwo widzicie, jest domem nauki, areną takiej największej plenerowej imprezy w Europie - zaznacza.
26. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik potrwa dziś (27 maja) do godz. 20.00 na Stadionie Narodowym. Wstęp jest wolny.
Zobacz wideo:
(YouTube/Polskie Radio)
Tytuł audycji: Jedyne takie miejsce
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Agnieszka Kamińska (prezes zarządu Polskiego Radia S.A.), Robert Firmhofer (dyrektor Centrum Nauki Kopernik), Małgorzata Bajer (dyrektor ds. komunikacji, promocji i marketingu PGE Narodowy)
Data emisji: 27.05.2023
Godzina emisji: 10.15
mgc/aw
Prezes PR Agnieszka Kamińska: wszyscy uwielbiamy Piknik Naukowy - Jedynka - polskieradio.pl