Przeprowadzka z miasta na wieś. Czy to zawsze dobry pomysł?

Data publikacji: 05.06.2023 12:18
Ostatnia aktualizacja: 05.06.2023 12:24
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Czy po pewnym czasie po prostu nie zaczniemy tęsknić za poprzednim życiem w mieście?
Czy po pewnym czasie po prostu nie zaczniemy tęsknić za poprzednim życiem w mieście?, Autor - Shutterstock/Agnes Kantaruk
Kontakt z naturą, oddychanie świeżym powietrzem, uprawianie ogrodu, dostęp do naturalnych produktów bezpośrednio od rolnika, ale też robienie własnych przetworów – to m.in. z tych powodów wiele osób marzy o przenosinach z miasta na wieś. Czy decydując się na ten krok, bierzemy pod uwagę inne czynniki związane z tak poważną zmianą w życiu, jak choćby to, w jaki sposób przyjmie nas lokalna społeczność?

Przeprowadzka na wieś

W roku 2021 aż 50 tysięcy Polaków zdecydowało się na ten krok. Ostatni tak duży ruch migracyjny z miasta na wieś miał miejsce w roku 2008. - Od wielu lat obserwujemy trend dodatnich migracji z miasta na wieś - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia dr Konrad Burdyka z Polskiego Towarzystwa Socjologicznego. - Musimy jednak pamiętać, że polska wieś ma różne oblicza i migracja na obszary wiejskie nie oznacza, że mieszkańcy miast przeprowadzają się na głęboką prowincję. Tak jest stereotypowo postrzegane Podlasie, ponieważ na ogół są to podmiejskie gminy, otuliny dużych aglomeracji, gdzie życie codzienne nie przypomina życia na stereotypowej wsi i często są to sypialnie wielkich miast - zaznacza. 

Gość Jedynki zwraca uwagę, że polska wieś bardzo się zmienia. - Są obszary dotykane przez pewne negatywne zjawiska i o tym muszą pamiętać osoby, które rozważają przeprowadzkę na wieś z miasta - stwierdza. 

Dostęp do usług publicznych 

Mieszkając na terenach wiejskich trzeba również mieć na uwadze, że dostęp do wszelakich usług, m.in. medycznych, może być nie lada wyzwaniem. - Dostęp do usług publicznych generalnie jest bardzo dużym wyzwaniem, z którym polska wieś będzie się zmagała w kolejnych latach, a  może dekadach - mówi ekspert. - Polska wieś, tak jak całe polskie społeczeństwo, starzeje się i inne są potrzeby osób w wieku "srebrnym", a inne są potrzeby młodzieży czy młodych małżeństw z dziećmi - dodaje. 

Czy można spełniać się zawodowo w małych ośrodkach?

Czy po pewnym czasie nie zaczniemy tęsknić za poprzednim życiem w mieście? - Są bardzo świeże badania, ale trudno mówić jeszcze o trendach. To co zrobiła np. pandemia z rynkiem pracy i możliwość pracy zdalnej, ułatwiła decyzję o powrotach, np. osób, które wykształciły się w dużym mieście, a pochodzą ze wsi i dostrzegają, że takie dotąd przez nich widziane walory np. dostęp do rynku pracy, praca w dużym mieście już nie są tylko przypisane do aglomeracji - wyjaśnia rozmówca Agnieszki Kunikowskiej. - Można się spełniać zawodowo także w małych ośrodkach. Do tego dochodzą jeszcze koszty życia, relatywnie niższe niż w dużych miastach - uważa dr Konrad Burdyka. 

POSŁUCHAJ

07:46

Przeprowadzka z miasta na wieś. Czy to zawsze dobry pomysł? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadziła: Agnieszka Kunikowska

Gość: dr Konrad Burdyka (Polskie Towarzystwo Socjologiczne)

Data emisji: 5.06.2023 r. 

Godzina emisji: 9.37

ans

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.