Dzieciństwo oczami współczesnych artystów. Nowa wystawa w Zamku Ujazdowskim

Data publikacji: 14.06.2023 13:57
Ostatnia aktualizacja: 16.06.2023 06:41
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Wystawę "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej" można oglądać do 16 lipca
Wystawę "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej" można oglądać do 16 lipca, Autor - PAP/Albert Zawada
W niektórych miejscach świat dzieciństwa króluje nie tylko 1 czerwca. Jednym z nich jest Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie można oglądać wystawę "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej". Ekspozycja prezentuje rzeczywistość młodych ludzi, nie tylko w bajkowej odsłonie, widzianą oczami artystów.

Wystawa jest efektem współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Wydziału Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Ekspozycję można oglądać do 16 lipca. Jej otwarcie miało miejsce 13 maja, a termin nie jest przypadkowy. - Wystawa nawiązuje do innej wystawy, która w 1917 roku miała miejsce w Towarzystwie Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie. Nosiła ona tytuł "Dziecko w sztuce". Na wystawie można było znaleźć między innymi prace Stanisława Wyspiańskiego. Jedna z nich, "Portret dziewczynki", otwiera naszą wystawę w CSW - opowiada kurator wystawy Łukasz Murzyn.

- To próba przekrojowego, systemowego ujęcia postaw polskich artystów od doby transformacji ustrojowej do dzisiaj, którzy podejmują na różne sposoby i z różnych perspektyw temat dziecka, dzieciństwa i rodzicielstwa w sztuce - wyjaśnia rozmówca Jakuba Domoradzkiego. - Z naszego punktu widzenia niezwykle ważne jest to, że w tym dzisiejszym, bardzo mocno spolaryzowanym pejzażu społecznym udało nam się stworzyć wystawę, która ponad podziałami światopoglądowymi pokazuje przekrój różnych postaw, mediów, taktyk komunikacyjnych i sposobów, na jakie artyści starają się mówić o dziecku i dzieciństwie - dodaje kurator wystawy w Centrum Sztuki Współczesnej.

Czytaj także:

Ekspozycja w Zamku Ujazdowskim została podzielona na obszary tematyczne. Jak wyjaśnia Łukasz Murzyn, ich układ przedstawia chronologicznie kolejne etapy rozwoju dziecka. Opowiadają one m.in. o okresie prenatalnym, wczesnym dzieciństwie, rodzicielstwie i relacjach między rodzeństwem, czy też wpływie kultury i okresie dojrzewania. - Mamy też salę poświęconą cierpieniu dzieci - w perspektywie wojennej, ale też na przykład walki z chorobą. Ostatnia sala, zamykająca wystawę, to design, projektowanie dla dzieci, animacja i zabawki i cała strefa kształtowania otoczenia dziecka przez artystów - wymienia kurator.

Obok obrazu Stanisława Wyspiańskiego wystawę otwiera instalacja Terezy Barabash - składające się z kwiatów origami memento dla dzieci ginących na Ukrainie. Na całość ekspozycji składają się prace ponad 40 współczesnych artystów, w tym dzieła Marcina Kędzierskiego. - Tamten świat jest taką bajką. Być może to banał, ale jest tak, że to później procentuje na całe życie. Nawet Adam Mickiewicz wspominał ten okres, kiedy ten świat jest niesamowitym potencjałem - zwraca uwagę Marcin Kędzierski.

- Pod tym względem opisałem wydarzenie dotyczące całego mojego życia. W młodości miałem wadę serca. W wieku 14 lat dzięki operacji to wyleczono, jednak zaciążyło to na całym moim życiu: do 16 roku życia byłem osobą bardziej obserwującą niż działającą. Myślę, że Bóg dał mi czas na obserwację. I być może dzieci w ogóle mają tak, że więcej obserwują, a mniej mówią - zastanawia się artysta.


POSŁUCHAJ

09:56

Dzieciństwo oczami współczesnych artystów. O nowej wystawie w Zamku Ujazdowskim (Kulturalna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka

Materiał: Jakub Domoradzki

Goście: Łukasz Murzyn (kurator wystawy "Życie ukryte. Dziecko w polskiej sztuce współczesnej"), Marcin Kędzierski (malarz)

Data emisji: 13.06.2023

Godzina emisji: 23.37

qch

Polska i świat
Polska i świat
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.