Prof. Grabowska: Parlament Europejski jest zmęczony debatami o Polsce

Data publikacji: 14.06.2023 19:20
Ostatnia aktualizacja: 14.06.2023 20:30
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas debaty w Parlamencie Europejskim nt. Polski
Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders podczas debaty w Parlamencie Europejskim nt. Polski, Autor - PAP/EPA/JULIEN WARNAND
- Właściwie przy każdej próbie, kiedy opozycja nie uzyskuje w kraju tego, na co liczyła, to odwołuje się do Brukseli. Tutaj bardzo szybko uzyskuje możliwość debatowania, czyli wyciągania sporu poza kraj - mówi w Programie 1 Polskiego Radia prof. Genowefa Grabowska, ekspert ds. prawa międzynarodowego.

Nowelizacja Kodeksu wyborczego i komisja ds. zbadania wpływów rosyjskich to kwestie, które pojawiły się podczas kolejnej debaty w Parlamencie Europejskim na temat Polski. Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders stwierdził, że nowa ustawa dotycząca powołania specjalnej komisji narusza zasady demokracji. Beata Szydło, b. premier i europosłanka PiS, zapewniła, że praworządność w Polsce nie jest łamana. Na sali było obecnych niewielu europosłów.

- Parlament Europejski jest już bardzo zmęczony debatami o Polsce, które pojawiają się po pierwsze znienacka, po drugie za często i przez to tracą ostrość, którą opozycja chciałaby wykrzesać. Jeżeli zwołuje się debatę dosłownie tuż po kreowaniu w Polsce dokumentu, to wiadomo wtedy, że jest to cel jednak danego ugrupowania, które przed wyborami ma taki, a nie inny stosunek do tego aktu prawnego - komentuje prof. Genowefa Grabowska.

Ekspert dodaje: - Odnoszę wrażenie, że posłowie w PE nie lubią tych debat, w których polscy posłowie oskarżają się nawzajem czy przekrzykują. To jest przecież sytuacja wewnętrzna, a przeniesienie jej na forum europejskie świadczy o tym, że w kraju opozycja nie może poradzić sobie z tym, co się dzieje, i stąd realizacja tego postulatu pod tytułem "zagranica". To nie prowadzi do dobrych rezultatów, natomiast pozycja Polski na arenie międzynarodowej pod wpływem tego typu debat osłabia się.

POSŁUCHAJ

29:58

Prof. Grabowska: Parlament Europejski jest zmęczony debatami o Polsce (Jedynka/Więcej świata)

Debaty wpływają negatywnie na opinie o Polsce

Prof. Genowefa Grabowska wskazuje, że poprzez kolejne debaty w PE "ciągle utrwala się przekonanie o Polsce jako państwie, które z demokracją sobie nie radzi".

- Jeżeli ja dzisiaj słyszałam, że są nawet zastrzeżenia do zmian formalnych w Kodeksie wyborczym, które pomagają obywatelom wziąć udział w wyborach, to nie bardzo rozumiem ten zarzut. Jak można zarzucać, że organizuje się transport dla ludzi, żeby mogli wziąć udział w wyborach, albo że robi się komisje wyborcze bliżej obywateli. Dochodzimy już do jakiegoś paradoksu. Nie wiem, czy ktoś ma na celu demokrację i prawidłowe funkcjonowanie wyborów, może uznać to za obciążanie, a nie za poprawę warunków, w jakich system wyborczy będzie działał - zauważa gość Jedynki.

Poza tym w audycji:

- Ukraińcy żołnierze wyzwalają kolejne terytoria okupowane przez Rosjan, ale nie wiemy, czy to będzie punkt zwrotny tej wojny - powiedział dziś sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, zaznaczając, że to dopiero pierwsze dni ukraińskiej kontrofensywy. Ukraińcy prowadzą też walkę z powodzią, która nawiedziła obwód chersoński. Relacja Macieja Jastrzębskiego.

- Donald Trump został formalnie postawiony w stan oskarżenia w związku z przetrzymywaniem dokumentów objętych klauzulą tajności po tym, jak zakończył kadencję. Zarzuty dotyczą nielegalnego przetrzymywania informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego oraz składania fałszywych oświadczeń, zmowy i utrudniania śledztwa. Były prezydent nie przyznał się do winy. Rozmowa z Markiem Wałkuskim.

- Włosi żegnają byłego premiera Silvia Berlusconiego. W mediolańskiej katedrze odbyły się uroczystości pogrzebowe polityka, który zmarł w poniedziałek w wieku 86 lat. Ceremonia miała charakter państwowy, a we Włoszech obowiązuje żałoba narodowa. Relacja Piotra Kowalczuka.

- Coraz bliżej pierwszych na świecie przepisów regulujących sztuczną inteligencję. Parlament Europejski przegłosował stanowisko negocjacyjne w tej sprawie, po czym mają rozpocząć się negocjacje z unijnymi państwami nad tzw. aktem ws. sztucznej inteligencji. Celem jest osiągnięcie porozumienia do końca tego roku. Gość: Michał Kanownik, prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska.

- Francuskie MSZ poinformowało, że Rosja przeprowadziła cyberatak na strony ministerstwa, a także tworzyła tzw. strony lustrzane francuskich gazet, na których zamieszczano antyukraińskie artykuły w ramach szeroko zakrojonej kampanii dezinformacyjnej. Relacja Michała Strzałkowskiego.

Czytaj także:

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska

Goście: prof. Genowefa Grabowska (ekspert ds. prawa międzynarodowego), Michał Kanownik (prezes zarządu Związku Cyfrowa Polska)

Data emisji: 14.06.2023 r.

Godzina emisji: 17.18

DS

Wolna sobota z Jedynką
Wolna sobota z Jedynką
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.