Nowy "Radiobook": "Proces" Franza Kafki [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 19.06.2023 19:00
Ostatnia aktualizacja: 19.06.2023 19:18
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
W cyklu "Radiobook" - "Proces"
W cyklu "Radiobook" - "Proces", Autor - Polskie Radio
W projekcie Polskiego Radia "Radiobook" prezentujemy jedną z trzech powieści Franza Kafki, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku, piszącego po niemiecku autora pochodzenia żydowskiego, urodzonego i niemal całe życie związanego z czeską Pragą.

"Proces", to wydana w rok po śmierci autora (który zmarł w 1924) powieść pełna absurdu, surrealizmu i atmosfery grozy. Józef K – urzędnik bankowy zostaje któregoś dnia aresztowany z niewiadomej przyczyny. Dalej świat rzeczywisty miesza się ze światem snów, a kolejne odsłony tytułowego procesu napawają szokiem. Trudno oczyścić się z winy, o której nie ma się pojęcia… W wielowarstwowym i wieloznacznym tekście powieści mieszają się aspekty społeczny, psychologiczny, religijny i filozoficzny.

"Proces" stał się inspiracją dla wielu współczesnych twórców. Pierwszej ekranizacji dokonał Orson Welles w roku 1962. Wiele nawiązań do powieści znajdujemy nawet w produkcjach polskich muzyków punkowych i rockowych (np. zespoły Armia i Republika).

Sygnowane nazwiskiem Brunona Schulza pierwsze tłumaczenie powieści na język polski, które ukazało się drukiem w roku 1936, jest w rzeczywistości tłumaczeniem Józefiny Szelińskiej, partnerki Schulza. Schulz dokonał w nim jedynie pewnych korekt. Do dziś powstały jeszcze dwa przekłady – Jerzego Korpantego (uznawany za najwierniejszy oryginałowi) i Jakuba Ekiera.

Prezentowany w cyklu "Radiobook" tekst "Procesu" zarejestrował w studiach Polskiego Radia, w roku 2016 Piotr Adamczyk, znakomity i rozpoznawalny aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.

YouTube/Radiobook

Projekt "Radiobook"

"Radiobook" to projekt Agencji Muzycznej Polskiego Radia, mający na celu prezentację najwybitniejszych dzieł literackich w wersji audiobooków. Wśród tekstów znajdują się powieści, lektury szkolne oraz białe kruki takich autorów, jak: Henryk Sienkiewicz, Joseph Conrad, Marcel Proust czy Stanisław Ignacy Witkiewicz.

W co drugi poniedziałek publikowane są nowe tytuły, czytane przez crème de la crème polskiej sceny aktorskiej, m.in.: Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego, Krzysztofa Kolbergera. To wyjątkowa okazja do przypomnienia sobie najsłynniejszych utworów literackich oraz do poznania tych mniej popularnych. "Krzyżacy", "Potop", "Popioły" i "W poszukiwaniu straconego czasu" - to tylko niektóre z licznych propozycji.

Audiobooki są dostępne bezpłatnie na nowym kanale na YouTubie i Facebooku. Pojawią się też w serwisach z audiobookami (Empik Go, Storytel, Audioteka) w ramach abonamentów użytkowników.

qch

Magazyn bardzo filmowy
Magazyn bardzo filmowy
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.