Tajemnica szybów z piramidy Cheopsa

Data publikacji: 20.06.2023 19:30
Ostatnia aktualizacja: 20.06.2023 23:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Widok na piramidę Cheopsa w Gizie pod Kairem
Widok na piramidę Cheopsa w Gizie pod Kairem, Autor - Veronika Kovalenko/Shutterstock
Szyby wentylacyjne w piramidzie Cheopsa od 200 lat intrygują badaczy. Cztery wąskie tunele odkryte w I połowie XIX w. zaczynają się w ścianach dwóch komór w grobowcu faraona - Komory Króla i Komory Królowej - i prowadzą ostro ku górze, ku zewnętrznemu pokryciu piramidy. Ich przekrój wynosi zaledwie 20 x 20 cm.

W latach 90. XX wieku do dwóch szybów został wpuszczony niewielki robot, który dokonał kolejnych odkryć.

- Jeśli chodzi o szyby komory królowej, to one po mniej więcej sześćdziesięciu kilku metrach kończą się, są zaczopowane płytami kamiennymi z dwiema miedzianymi rączkami - mówi archeolog i popularyzator nauki Szymon Zdziebłowski.

Rozwiązanie zagadki

W 2002 roku postanowiono przewiercić ten kamień, a całe przedsięwzięcie transmitowane było w telewizji National Geographic.

- Wpuszczono tam robota z wiertłem, przewiercono ten kamień, okazało się, że to była płytka o grubości kilku centymetrów i za nią była kolejna pusta przestrzeń, mniej więcej dwadzieścia centymetrów zakończone kiepsko obrobionym kamieniem. Od tego miejsca mamy jakieś kilkanaście metrów do zewnętrznej ściany piramidy, ale wygląda na to, że szyb prostu tutaj się zakończył - wyjaśnia ekspert.

Jak dodaje, szyby prowadzące z Komory Króla przebijają się na zewnątrz piramidy.

Przeznaczenie tuneli było trudne do odkrycia, a w żadnej innej piramidzie nie odnaleziono podobnych konstrukcji.

- Były różne koncepcje, że to szyby wycelowane w jakieś konkretne gwiazdy na niebie, że to szyby wentylacyjne. Natomiast najbardziej racjonalne wydaje się jednak z naszego punktu widzenia najmniej racjonalne rozwiązanie dotyczące po prostu religii egipskiej. Chodzi najprawdopodobniej o to, że tymi szybami dusza faraona miała w najszybszy sposób dostać się ku gwiazdom, ku światu zmarłych - wyjaśnia Szymon Zdziebłowski.

Wędrówka dusz ku gwiazdom

Fakt, że takie tunele odkryto jedynie w piramidzie Cheopsa tłumaczony jest jej specyficzną budową. W większości piramid komory grobowe położone są bardzo nisko, nawet pod ziemią, w przypadku piramidy Cheopsa jest jednak inaczej - komory te znajdują się stosunkowo wysoko.

- Te tunele, którymi generalnie wchodzi się do piramid, nie miały służyć do tego, żeby wchodzili do nich ludzie, ale żeby wysłać duszę faraona ku gwiazdom.W przypadku piramidy Cheopsa ta dusza musiałaby najpierw zejść na dół i potem dopiero dostać się w górę. Tak więc być może tutaj kapłani stwierdzi, że nie może być tak, że dusza najpierw idzie ku światu podziemnemu. Ona ma iść od razu ku niebiosom i dlatego zaproponowano, żeby wykonać takie, bardzo trudne z architektonicznego punktu widzenia, rozwiązanie - opowiada archeolog.

Dlaczego jednak szyby prowadzące z komory królowej są zaślepione? Naukowcy tłumaczą to tym, że prawdopodobnie początkowo to właśnie ta komora przeznaczona była dla faraona, władca żył jednak długo, piramida się więc rozrastała i ostatecznie faraon spoczął w innej, później wybudowanej komorze.

Ponadto w audycji:

Wystawy, pikniki, sesje naukowe i pokazy przybliżające dziedzictwo archeologiczne szerszej publiczności - czyli weekend atrakcji w ramach Europejskich Dni Archeologii: 16-18.06.

W ubiegłym roku w Europie odbyło się ponad tysiąc wydarzeń, w Polsce było ich prawie sto. Ich uczestnicy mieli znakomitą szansę wzięcia udziału w żywej lekcji historii danego regionu i odbycia swoistej podróży w czasie. W Polsce znajduje się ponad 460 tysięcy stanowisk archeologicznych, z czego 8 tysięcy zostało wpisanych do rejestru zabytków archeologicznych.

Gościem audycji była dr Agnieszka Oniszczuk (Narodowy Instytut Dziedzictwa).

Czytaj także:

POSŁUCHAJ

24:27

Szyby wentylacyjne w piramidzie Cheopsa (Eureka/Jedynka)

 

Tytuł audycji: "Eureka"

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka 

Goście: Szymon Zdziebłowski (archeolog, dziennikarz i popularyzator nauki, autor książki "Wielka piramida"), dr Agnieszka Oniszczuk (Narodowy Instytut Dziedzictwa)

Data emisji: 16.06.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

mgc

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.