Zasłużeni i uzdolnieni przodkowie
Nasz gość pochodzi z niezwykle uczonej, a zarazem zasłużonej dla kultury polskiej, rodziny. Jeden jej dziadek to prof. Witold Doroszewski - językoznawca, autor słynnego "Słownika języka polskiego", drugi zaś to Antoni Gołubiew - pisarz, publicysta, związany z Tygodnikiem Powszechnym. Również obie babcie prof. Joanny Jurewicz były niezwykle uzdolnione. - Babcia ze strony taty, Janina Doroszewska, była profesorem pedagogiki specjalnej i bliską współpracowniczką Marii Grzegorzewskiej - podkreśla.
Z kolei babcia Janina Gołubiewowa była uzdolnioną malarką. - Babcia całe życie malowała i to od niej nauczyłam się tego, że można coś zrobić z doskoku i że można zajmować się pasją, nawet jak cały dzień jest wypełniony innymi zajęciami - opowiada prof. Joanna Jurewicz.
"Ślady i kręgi" - rodzinna saga
W 2021 roku prof. Jurewicz wydała książkę, w której splatają się losy jej rodzin: Gołubiewów, Doroszewskich, Rogowskich i Oświecimskich. - Zawsze lubiłam słuchać historii dawnych - mówi. - Taką skarbnicą wiedzy z jednej strony był mój ojciec, jeśli chodzi o rodzinę Doroszewskich, a z drugiej, nieżyjąca już siostra mamy - Maria Łotyszowa - przyznaje rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej.
Dlaczego Indie fascynują?
W audycji prof. Jurewicz podkreśla, że Indie są zadziwiającym krajem. - Mamy tam szalone święta, w czasie których właśnie ludzie mają poczucie, że wstępuje w nich bóstwo i w czasie tego święta nie ma już wtedy tych różnic. (...) Wszyscy razem się bawią, nawet jak wcześniej nie byli dopuszczani do ważniejszych, specyficznych obrzędów wedyjskich - wyjaśnia gość Jedynki.
W Indiach fascynuje również różnorodność językowa. - W każdym stanie mówi się innym językiem, jest również inny alfabet czy pismo, czyli nawet mieszkaniec Indii, kiedy wyjeżdża z północy na południe, bardzo często nie jest w stanie przeczytać nazwy stacji - zaznacza.
Dominującą religią jest hinduizm, wyznaje ją ponad 80 proc. ludności. Muzułmanie stanowią 15 proc., a buddyzm, którego Indie są kolebką, jest religią tylko 1 proc. wyznawców. - Muzułmanów jest ok. 200 milionów, przy czym islam indyjski jest naprawdę inny. Islam jest różny w zależności od kraju, więc tutaj też jest on inny, bardziej mistyczny - stwierdza prof. Joanna Jurewicz, - Jeżeli chodzi o buddyzm, to on fantastycznie się rozwijał do III w. p.n.e., ale niestety zagrażał hinduizmowi - dodaje.
Zobacz także:
Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra
Prowadziła: Katarzyna Kobylecka
Gość: prof. Joanna Jurewicz (kierownik Katedry Azji Południowej Wydziału Orientalistycznego UW, indolog, lingwistka kognitywna, tłumaczka, poetka)
Data emisji: 4.07.2023 r.
Godzina emisji: 0.12
ans