Indyjska rakieta zmierza w kierunku Księżyca już od kilkunastu dni. - 14 lipca Indie wystrzeliły swoją trzecią już misję na Księżyc. Jest to kolejny etap rozwoju możliwości tego państwa i demonstrator technologii, który ma pokazać, że Indie są już kosmicznym mocarstwem i że są w stanie osadzić na powierzchni innego ciała niebieskiego urządzenie, a nawet pojazd, który będzie jeździł po powierzchni Księżyca. Jeśli oczywiście wszystko się powiedzie - zauważa dr Piotr Witek.
Poprzednia misja zakończyła się fiaskiem. - Pierwsze kroki często są trudne. Misja Chandrayaan-2 faktycznie skończyła się niepowodzeniem, ale zostało to spowodowane dość prostą do usunięcia usterką programowania. Usunięto ją i Indyjska Organizacja Badań Przestrzeni Kosmicznej liczy na to, że tym razem wszystko przebiegnie bez zakłóceń - wyjaśnia ekspert.
Lądowanie na Księżycu? Demonstracja możliwości Indii
Dr Piotr Witek zwraca uwagę, że dla indyjskich naukowców jest to "przede wszystkim demonstracja możliwości Indii, które rosną w siłę i których nie tylko potencjał ludnościowy znacząco wzrósł w ostatnich dekadach, ale także potencjał, jeżeli chodzi o kosmos".
- Indie dysponują własnymi rakietami, którymi są w stanie wysyłać ładunki na orbity okołoziemskie i także w głęboki kosmos. Dysponują własnymi maszynami, które są w stanie prowadzić badania niezależnie od innych agencji kosmicznych - tłumaczy.
Rywalizacja z Chinami
W przypadku Księżyca Indie planują wieloetapowy program zwiększania swojej obecności.
- Indie jak na razie nie osadziły jeszcze nic na powierzchni Księżyca, ale umieściły na jego orbicie dwukrotnie orbitery, które działały. Pierwszy dość krótko, natomiast drugi, towarzyszący nieudanemu lądownikowi Chandrayaan-2, był misją udaną, ponieważ działał przez 7,5 roku na orbicie okołoksiężycowej. Tym razem chodzi konkretnie o możliwości lądowania. Jeżeli to się uda, to Indie znajdą się w bardzo wąskim, elitarnym gronie państw, które tego dokonały, tj. USA, Związku Radzieckiego i Chin, które niedawno do tego dołączyły - mówi dr Piotr Witek.
Indie chcą urosnąć w siłę w stosunku do Chin. - Żeby pokazać, iż w Azji jest nie tylko to jedno mocarstwo na Dalekim Wschodzie, ale że Indie są również liczącym się graczem - twierdzi gość Jedynki.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
Od najdawniejszych czasów używany był jako kamień ozdobny i leczniczy; amulety wyrabiano z niego już w paleolicie, a niezwykłym powodzeniem cieszył się w Cesarstwie Rzymskim; dziś wykorzystywany jest w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym, jubilerskim i w medycynie - bursztyn bałtycki, zwany także bałtyckim złotem. Czym jest? Jak powstał? Gdzie występuje i dlaczego wciąż jest tak popularny? Gość: prof. Barbara Słodkowska (Państwowy Instytut Geologiczny).
Tytuł audycji: Eureka
Prowadził: Jakub Domoradzki
Goście: dr Piotr Witek (Planetarium Centrum Nauki Kopernik), prof. Barbara Słodkowska (Państwowy Instytut Geologiczny)
Data emisji: 25.07.2023
Godzina emisji: 19.30
DS
Indie chcą wylądować na Księżycu. Czy będą kosmicznym mocarstwem? - Jedynka - polskieradio.pl