Stanley Kubrick i jego filmy-zagadki
Stanley Kubrick uważany jest za jednego z największych reżyserów w historii światowego kina, a wiele jego filmów to arcydzieła dotykające najważniejszych tematów i dylematów moralnych.
- Kiedy mówimy o Kubricku filozofie, o tym, że w jego filmach pojawiają się ważne idee, to musimy też pamiętać, że te filmy nie przestają być zagadkami. Jak pięknie raz powiedział jeden z teatrologów i filmoznawców niemieckich Hans-Thies Lehmann, filmy Kubricka to są często zagadkowe obrazy naszej własnej epoki - mówi prof. Krzysztof Kozłowski. - Z jednej strony mamy wspaniałe idee i przekazy, przesłania, a z drugiej strony widzimy wyraźnie, że ten artysta wielu rzeczy nie dopowiada.
Keir Dullea - najszczęśliwszy z ludzi
Aktor Keir Dullea w filmie "2001: Odyseja kosmiczna" zagrał podróżującego w czasie i przestrzeni astronautę Bowmana. W rozmowie z Joanną Sławińską przyznał, że było to niezwykle pozytywne doświadczenie.
- Byłem zdecydowanie wielkim fanem jego filmów. Widziałem pięć czy sześć z jego wcześniejszych dzieł, więc kiedy zaproponowano mi pracę na planie "2001: Odyseja Kosmiczna", to myślałem, że jestem najszczęśliwszym człowiekiem na świecie - przyznaje Keir Dullea. - Film był pięknie złożony. Ja tylko wniosłem pewną prostotę w tę postać, w sytuacje, w których się znajdowała, np. obcując z komputerami zamiast z ludźmi - dodaje.
"Mechaniczna pomarańcza" - film o wolności
Innym aktorem znanym z twórczości Kubricka jest Malcolm McDowell, który zagrał Alexa DeLarge'a w "Mechanicznej pomarańczy". Główny bohater jest dogłębnie zły, jednak poddany eksperymentowi, w którym obrzydzono mu przemoc, zaczyna postępować dobrze, jest jednak pozbawiony możliwości wolnego wyboru.
- "Mechaniczna pomarańcza", jeżeli pozbawić ją wszystkich fajerwerków i zadziwiających dodatków, jest istotnie filmem o wolności człowieka. O wolności wyboru tego, czy chce być moralnym, etycznym, czy chce żyć zgodnie z zasadami, czy odwrotnie, chce być niemoralny, bez zasad - mówi Malcolm McDowell.
Czytaj także:
Ponadto w audycji:
- Premiery filmowe tygodnia, a wśród nich familijny film przygodowy "Lassie. Nowe przygody" (reż. Hanno Olderdissen), wyczekiwany przez miłośników horrorów film "Pajęczyna" w reżyserii Samuela Bodina oraz "Nawiedzony dwór" produkcja Disneya określana jako familijny film fantasy z elementami horroru (reż Justin Simien).
"Lassie. Nowe przygody"
Lassie i jej przyjaciele prowadzą śledztwo w sprawie zagadkowych zaginięć rasowych psów. Film jest kontynuacją przygód najwierniejszego owczarka szkockiego, znanych z filmu i bestsellerowej książki Erica Knighta - "Lassie, wróć!". W role główne wcielają się: Nico Marischka, Anna Lucia Gualano, Pelle Staacken, Katharina Schüttler, Justus von Dohnányi, Maike Jüttendonk.
źródło: Kino światPL/Youtube
"Pajęczyna" - konfrontacja z przerażającą siłą
Amerykański horror "Pajęczyna" to wstrząsająca opowieść o ośmioletnim chłopcu, który nie może liczyć nawet na rodziców w konfrontacji z demoniczną siłą. Peter co noc doświadcza przerażającej obecności. Na początku jest to tajemnicze, niepokojące stukanie za ścianą sypialni, które słyszy tylko on. Później koszmar narasta, wraz z pojawieniem się strasznych wizji.
źródło: Monolith Films/Youtube
"Nawiedzony dwór"
Samotna matka nabywa posiadłość w Nowym Orleanie by zacząć życie od nowa. Szybko odkrywa, że posiadłość jest nawiedzona, więc zatrudnia profesjonalną ekipę, która ma się pozbyć złych duchów.
źródło: Disney Polska/YouTube
- Zapowiedzieliśmy, wspólnie z krytykiem filmowym Marcinem Radomskim, program Festiwalu Filmu i Sztuki "Dwa Brzegi", rozpoczynającego się 29 lipca.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Joanna Sławińska
Data emisji: 27.07.2023
Godzina emisji: 23.05
mgc
95. rocznica urodzin Stanleya Kubricka. "Jego filmy są zagadkami" - Jedynka - polskieradio.pl