Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Adaptacja miast do zmian klimatu

Data publikacji: 28.07.2023 17:10
Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 17:42
Ten tekst przeczytasz w 1 minutę
Zieleń w miastach ochładza je, sprzyja poprawie jakości powietrza oraz umożliwia lepszą retencję wód opadowych i stopowych.
Zieleń w miastach ochładza je, sprzyja poprawie jakości powietrza oraz umożliwia lepszą retencję wód opadowych i stopowych. , Autor - Shutterstock/Mazur Travel
Fundusze Europejskie wspierają zarówno mniejsze, jak i większe miasta, jednak każde z innego programu. Pomagają one chronić je przed negatywnymi skutkami zmian klimatu, jak powodzie czy susze. - Odpowiedzią na pojawiające się skutki niekorzystnych warunków pogodowych mogą być dokumenty planistyczne i strategiczne w zakresie mitygacji, czyli zapobiegania lub ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a także adaptacji do zmian klimatu - mówi Aleksander Brzózka z Ministerstwa Klimatu i Środowiska. 

Zieleń w miastach 

- Są to oczywiście konkretne działania, czyli realizacja takich inwestycji, które wpływają m.in. na obetonowanie miast i zasiedlenie czy przeciwdziałanie utracie różnorodności biologicznej - podkreśla Aleksander Brzózka. - Zieleń w miastach ochładza je, sprzyja poprawie jakości powietrza oraz umożliwia lepszą retencję wód opadowych i stopowych, co z kolei zapobiega zjawisku suszy - dodaje. 

Jak tłumaczy wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, miasta mogą otrzymać wsparcie z nowego programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej w ramach działania adaptacji miast do zmian klimatu. - Inwestycje w tym obszarze będą koncentrowały się na zatrzymywaniu wody w miejscu opadów lub w lokalnej zlewni z wykorzystaniem rozwiązań opartych na naturze tzw. zielono-niebieska infrastruktura. Wspierać będziemy także odpowiednie planowanie i zarządzanie obiegiem wody i zielenią w mieście - informuje. 

Kto zostanie objęty wsparciem? 

O wsparcie może ubiegać się 59 miejscowości z Polski Wschodniej. - Ze wsparcia mogą skorzystać miasta średnie, tracące funkcje społeczno-gospodarcze o liczbie mieszkańców wyższej niż 20 tysięcy, ale nieprzekraczającej 100 tysięcy oraz miasta z obszarów o dużej koncentracji gmin zmarginalizowanych, takie jak Mława, Siedlce i Suwałki - zaznacza Małgorzata Jarosińska-Jedynak. 

Jak dodaje Aleksander Brzózka, takie dofinansowanie to ratunek dla miast, szczególnie w okresie letnim. - To właśnie tam wsparcie Funduszy Europejskich jest szczególnie istotne, ponieważ miasta te nie dysponują wystarczającymi środkami własnymi na adaptację do zmian klimatu i przeciwdziałanie negatywnym zjawiskom pogodowym - mówi. -  Tymczasem ryzyka klimatyczne i potrzeba podjęcia działań adaptacyjnych są tam często nawet większe niż w innych miastach, biorąc pod uwagę wieloletnie kumulowanie się braków w tym zakresie - wyjaśnia. 


POSŁUCHAJ

03:06

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Adaptacja miast do zmian klimatu (Ekspres Jedynki)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Ekspres Jedynki

Prowadziła: Karolina Rożej

Materiał: Klaudia Wasiek

Data emisji: 28.07.2023

Godzina emisji: 15.48

ans

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.