"Śladami Jana Kiepury". Premierowy reportaż Moniki Chrobak [POSŁUCHAJ]

Data publikacji: 15.08.2023 12:25
Ostatnia aktualizacja: 15.08.2023 12:25
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Śpiewak Jan Kiepura w grupie osób przed hotelem Patria będącym jego własnością. Widoczni od lewej: dyrygent Sabino, śpiewak Władysław Kiepura, śpiewaczka i aktorka Marta Eggerth, Jan Kiepura, impresario Opery w Hamburgu Strohm, śpiewak Stefan Belina-Skupniewski
Śpiewak Jan Kiepura w grupie osób przed hotelem Patria będącym jego własnością. Widoczni od lewej: dyrygent Sabino, śpiewak Władysław Kiepura, śpiewaczka i aktorka Marta Eggerth, Jan Kiepura, impresario Opery w Hamburgu Strohm, śpiewak Stefan Belina-Skupniewski, Autor - NAC
Urodził się w Sosnowcu, ale bliska jego sercu była Krynica-Zdrój. Wybitny tenor nie tylko przyjeżdżał tu na wypoczynek, ale także był mieszkańcem uzdrowiska. W 1933 roku stanęła tu jego willa "Patria". Śpiewak chciał w ten sposób wyrazić swoje przywiązanie do ojczyzny, za którą w czasie ciągłych, dalekich podróży zawsze tęsknił. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Moniki Chrobak pt. "Śladami Jana Kiepury". 

Jan Kiepura był gwiazdą scen operowych i operetkowych dwudziestolecia międzywojennego. W 1929 roku debiutował na scenie włoskiej w "La Scali", a w 1938 roku w amerykańskiej Operze "Metropolitan". Wraz z żoną - również śpiewaczką - Martą Eggerth, z Węgier, występował na Broadwayu w musicalu "Wesoła wdówka", co przyniosło im światową sławę.

Występował na najważniejszych scenach światowych – m. in. w Wiedniu, Paryżu, Pradze, Rio de Janeiro, Sao Paulo i oczywiście Polsce. Zagrał też w filmach m.in. w takich jak: "Dla Ciebie śpiewam", "Valse Brilliante", czy "Księżniczka czardasza". 

Miał wspaniały kontakt z publicznością. Śpiewał na ulicy, z dachu taksówki, balkonu czy na schodach gmachów operowych. Po śmierci w 1966 roku spoczął na Powązkach w Warszawie. W lipcu 2004 roku został odsłonięty w Krynicy-Zdroju pomnik tenora, który ukazuje go śpiewającego z uniesioną w górę ręką.

15 sierpnia mija 57. rocznica śmierci Jana Kiepury. Jego muzycznym i duchowym pomnikiem jest odbywający się w kurorcie od 1967 roku do tej pory Festiwal im. Jana Kiepury, który stworzył kryniczanin Stefan Półchłopek.

POSŁUCHAJ

25:00

"Śladami Jana Kiepury" - reportaż Moniki Chrobak (Jedynka)

 

W audycji również:

"1000 lat historii, czyli Mieszko w 3D" - reportaż Romana Czejarka.

15 sierpnia to od lat tradycyjnie dzień Święta Wojska Polskiego. W tym roku wśród wielu zapowiedzianych wydarzeń czeka nas m.in. niezwykła, większa niż w ostatnich dekadach, defilada połączona z prezentacją najnowocześniejszego sprzętu naszej armii. Ale ten dzień jest wyjątkowy również dla muzealników oraz tropicieli naszej historii. Po wielu latach prac otwarta zostanie supernowoczesna nowa siedziba Muzeum Wojska Polskiego. Znana i popularna placówka przenosi się z centrum Warszawy na stołeczną Cytadelę.

Jakie sekrety skrywają muzealne zbiory? Kto zna tajemnicę relikwiarza spod Grunwaldu albo wyciągniętej spod gruzów powstańczej Błyskawicy? Zapraszamy na niezwykłą wycieczkę, która odbyła się tuż przed oficjalnym otwarciem Muzeum. 

Zobacz także:

Tytuł reportażu: "Śladami Jana Kiepury"

Autorka: Monika Chrobak 

Data emisji: 15.08.2023 r. 

Godzina emisji:

ans

1920 – Bitwa Warszawska. Serwis specjalny Polskiego Radia 
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.