"Lato z Radiem" 2023. Finał w Przemyślu: Golec uOrkiestra, Viki Gabor i ogromne tłumy na koncercie [ZOBACZ WIDEO]

Data publikacji: 27.08.2023 22:10
Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 09:24
Ten tekst przeczytasz w 7 minut
Finałowy koncert "Lata z Radiem". Na scenie Viki Gabor
Finałowy koncert "Lata z Radiem". Na scenie Viki Gabor, Autor - Cezary Piwowarski/PR
Golec uOrkiestra, Iwaneczko, Viki Gabor oraz Centrum Uśmiechu. To właśnie oni wystąpili na zakończenie tegorocznej trasy "Lato z Radiem" 2023. Dziesiąty koncert tej legendarnej audycji Programu 1 Polskiego Radia odbył się w Przemyślu, a przed sceną pojawiły się prawdziwe tłumy. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć i wideo z finału "Lata z Radiem"!
  • Koncertowa trasa "Lata z Radiem" dobiegła końca. W niedzielę (27.08) w Przemyślu odbył się finałowy koncert.
  • Na scenie zaprezentowali się: Golec uOrkiestra, Krzysztof Iwaneczko, Viki Gabor oraz Centrum Uśmiechu.
  • Koncert rozpoczęliśmy o godz. 17, a bawiliśmy się do godz. 22. Od godz. 18.10 prowadziliśmy transmisję na antenie Programu 1 Polskiego Radia.

Trasa koncertowa w ramach akcji "Lato z Radiem" 2023 dobiegła końca. Za nami dziesiąty koncert. Tym razem byliśmy w Przemyślu. O godz. 17 rozpoczęliśmy koncerty gwiazd. Na scenie pojawili się: Golec uOrkiestra, Iwaneczko, Viki Gabor, Centrum Uśmiechu. Od godz. 18.10 zaprosiliśmy na transmisję w Programie 1 Polskiego Radia.

GALERIA

"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
"Lato z Radiem" 2023 w Przemyślu
Finał "Lata z Radiem" 2023 w Przemyślu. Zobacz zdjęcia
1/24

Jaką muzykę gra Golec uOrkiestra?

Zespół Golec uOrkiestra to wyjątkowe zjawisko na polskim rynku muzycznym. Powstał w 1999 roku, a jego liderami są Łukasz i Paweł Golcowie – "beskidzcy górale XXI wieku", jak pisał o nich Janusz Stokłosa – jeden z najwybitniejszych polskich pianistów i kompozytorów. Zespół zawojował muzyczną scenę niezwykle przebojową płytą zatytułowaną "Golec uOrkiestra 1". Łączy ona w oryginalny sposób elementy góralskiego folku z charakterystycznymi cechami muzyki pop, rock’n’rolla i jazzu.

Jej siłą napędową okazały się wyraziste, pełne zdystansowanego humoru piosenki, m.in. "Lornetka", "UFO" czy niezwykle elektryzująca "Crazy Is My Life", do dziś rozgrzewające rzesze fanów na każdym z koncertów zespołu. W 2000 roku zespół potwierdził swój sukces kolejną, jeszcze bardziej przebojową płytą, noszącą tytuł "Golec uOrkiestra 2". Osiągnęła ona status poczwórnej platyny.

Do najważniejszych osiągnięć zespołu, oprócz sprzedania kilku milionów płyt, należą: otrzymanie w 2000 roku na Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu "SuperJedynki" w kategorii "Zespół Roku", zdobycie dwóch "Fryderyków" w kategoriach "Debiut Roku" oraz "Muzyka Tradycji i Źródeł" czy zdobycie nagrody TVP i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Genius Loci – Poloniae" za popularyzowanie kultury polskiej w Polsce i za granicą.

Jak przebiega kariera Krzysztofa Iwaneczki?

Krzysztof Iwaneczko urodził się w Przemyślu. Jest polskim wokalistą, pianistą, kompozytorem i autorem tekstów, absolwentem i wykładowcą wokalistyki jazzowej na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz doktorem sztuki. W 2015 roku zwyciężył w finale szóstej edycji programu TVP2 "The Voice of Poland". Po udziale w konkursie rozpoczął działalność koncertową, prezentując autorski program. 

Artysta ten realizował również gościnne projekty. Angażował się w inicjatywy Adama Sztaby, Piotra Rubika, Bartosza Chajdeckiego czy Piotra Nazaruka. 8 stycznia 2019 roku wydał debiutancki album studyjny pt. "Jestem". W następnym roku wydał płytę "Origami", którą nagrał wspólnie z Krzysztofem Herdzinem. W kwietniu 2023 zaprezentował singiel "Nowy", którym zapowiedział swój kolejny album.

Kim jest Viki Gabor?

Urodzona w Niemczech, przez kilka lat mieszkała w Anglii, a obecnie mieszka w Polsce w Krakowie, pochodzi z bardzo muzykalnej rodziny, po raz pierwszy pojawiła się na scenie w "The Voice Kids" i dotarła do finału. Jej pierwszy singiel "Time" ma już ponad 5,4 mln wyświetleń. W 2019 roku wystąpiła w Sopocie na "Top of the Top Sopot Festival Young Choice Awards", w październiku tego samego roku wygrała "Szansę na Sukces Eurovision Junior".

Następnie wystąpiła w Wielkiej Brytanii podczas trasy koncertowej Bars and Melody w sześciu miastach. W listopadzie 2019 roku reprezentowała Polskę w Eurowizji Junior, którą oczywiście wygrała. Jako jedyna piosenkarka w historii tego konkursu dokonała niemożliwego i dzięki niej Polska wygrała drugi raz z rzędu, a piosenka "Superhero" do dziś ma ponad 24 mln wyświetleń na YouTubie i nadal często grana jest w polskich stacjach radiowych.

Niespełna 16-letnia Viki to bez wątpienia najpopularniejsza polska gwiazda młodego pokolenia, była już nominowana do pięciu Fryderyków i wygrała wiele plebiscytów.

Centrum Uśmiechu - wyjątkowa propozycja dla najmłodszych

Centrum Uśmiechu to zespół nominowany do Fryderyka 2023 (w kategorii "Album Roku Muzyka Dziecięca"). Zdobywcy Złotej Płyty ("Jarzynowa gimnastyka"), twórcy hitów, które śpiewa cała Polska ("Światła drogowe", "Olimpiada w Jarzynowie", "Gruszka"). Ich piosenki na kanale YouTube odtworzono już ponad 230 mln razy, artyści z misją - od 21 lat poprzez muzykę edukują kolejne pokolenia.

Występowali na największych scenach (m.in. Sala Kongresowa, Amfiteatr w Opolu czy Klub Muzyczny Stodoła) oraz na największych imprezach (w tym kilkukrotnie na Trasie "Lata z Radiem") w naszym kraju. U podstaw filozofii zespołu leży to, by o rzeczach ważnych, dotyczących szeroko rozumianego zdrowia oraz aktywności fizycznej, śpiewać w sposób zrozumiały dla najmłodszych, przy czym by ton piosenek nie miał charakteru moralizatorskiego.

Jakie atrakcje przewidziano w ramach Pikniku Rodzinnego?

Na ostatnie w tym roku plenerowe wydanie "Lata z Radiem" (godz. 9.00-12.00) z Placu Niepodległości zaprosił z kolei Kuba Marcinowicz. "Muzyczną Jedynkę" (godz. 13.00-15.00) poprowadził Marcin Kusy. Później zaprezentowaliśmy relacje Patryka Bedlińskiego w "Lecie z Radiem Extra" (16.00-17.00). Nie zabrakło także aktywności fizycznych - wspólnych ćwiczeń, na które zaprosiła Natalia Filipp.

Uczestnicy mogli wziąć udział w porannej gimnastyce "Obudź się" (godz. 11.15), popołudniowych zajęciach "Sprawdź siłę" (godz. 13.10) oraz ćwiczeniach relaksacyjnych "Zregeneruj się" (godz. 16.00).

Dla najmłodszych, dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom przygotowali m.in. konkursy i zabawy dźwiękowe: "Sprint przez pytanie do mety" (godz. 14.20, prowadząca - Agnieszka Ciecierska), a także "Dziecięcy koncert życzeń", podczas którego najmłodsi mogli pozdrowić na antenie swoich bliskich (godz. 12.00, prowadząca - Martyna Chuderska). W Przemyślu słuchacze mogli wziąć udział w konkursach "Z tabliczkami TAK lub NIE", "Czy znasz ten przebój Lata z Radiem?" czy "Najlepszy kibic Lata z Radiem".

Podczas Pikniku Rodzinnego w Przemyślu odbyły się pokazy dziecięcego oraz mistrzowskiego karate tradycyjnego. Wystąpił także Zespół Pieśni i Tańca "Przemyśl".

Zobacz również:

Co zobaczyć w Przemyślu?

Przemyśl to miasto położone we wschodniej części województwa podkarpackiego, blisko przejść granicznych z Ukrainą (Medyka, Korczowa) i Słowacją (Barwinek), przy autostradzie A4. Należy do grupy najstarszych i najpiękniejszych polskich miast. Jego tysiącletnie, burzliwe dzieje splatały się nierozerwalnie z losami całej Rzeczypospolitej. Miasto szczyci się bogactwem ponad tysiąca zabytków.

Przemyśl urzeka niezapomnianym pejzażem stromych uliczek, przytulonych do nich wiekowych budowli i wspinających się coraz wyżej wież starych kościołów. Pamiątki wielkiej, europejskiej historii oraz bliskość dawnych polskich Kresów i ich wyjątkowa atmosfera powodują, że Przemyśl posiada specyficzny klimat, którym nie może się pochwalić wiele większych od niego i zdawałoby się ważniejszych miast.

Jakie miasta odwiedziliśmy?

W tym roku odwiedziliśmy 10 miejsc w różnych zakątkach Polski. 24 czerwca byliśmy w Poddębicach, 25 czerwca w Toruniu, 1 lipca w Tarnowie. 7 lipca odwiedziliśmy Węgorzewo, 15 lipca Dobczyce, 23 lipca Tymbark, 30 lipca Giżycko, 5 sierpnia Myślenice. W sobotę (19 sierpnia) byliśmy w Międzyzdrojach, a w niedzielę (27 sierpnia) w Przemyślu.

Kiedy wyemitowano pierwsze "Lato z Radiem"?

"Lato z Radiem" to kultowa audycja nadawana latem w Programie 1 Polskiego Radia; po raz pierwszy wyemitowana została 1 lipca 1971 roku. Pomysłodawcą i pierwszym szefem audycji był Aleksander Tarnawski. Początkowo był to magazyn turystyczny, trwający tylko kilkanaście minut. Nowością już pierwszych wydań była emisja na żywo, co w latach 70. XX wieku było nowatorskie. Sygnałem audycji od początku jest "Polka Dziadek". Letnim audycjom od wielu lat towarzyszą również muzyczne koncerty i płyty. 

"Lato z Radiem" na antenie Programu 1 Polskiego Radia codziennie, od poniedziałku do soboty, w godz. 9.00-12.00. Słuchaj też na stronie www.latozradiem.pl oraz w aplikacji mobilnej "Lato z Radiem".

mg/DS

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.