Światowa premiera filmu "Chłopi". Welchman: proza Reymonta jest niezwykle malarska

Data publikacji: 22.08.2023 08:28
Ostatnia aktualizacja: 22.08.2023 14:35
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
DK Welchman, aka Dorota Kobiela
DK Welchman, aka Dorota Kobiela, Autor - forumgwiazd.com.pl / Forum
We wrześniu światową premierę będzie miał film "Chłopi". To najnowsze dzieło twórców "Twojego Vincenta". Reżyserka, DK Welchman, aka Dorota Kobiela, w rozmowie z Joanną Sławińską zwraca uwagę przede wszystkim na malarskość prozy Władysława Reymonta.
  • DK Welchman, reżyserka znana z produkcji "Twój Vincent", pracuje nad nową adaptacją powieści "Chłopi" Władysława Reymonta.
  • Artystka odpowiada za wprowadzenie do kina metody animacji malarskiej.
  • W obsadzie filmu "Chłopi" znaleźli się m.in. Mirosław Baka i Kamila Urzędowska.
  • Światowa premiera filmu odbędzie się 9 września w Toronto, na ekranach polskich kin "Chłopi" pojawią się 15 września.

"Chłopi" w nowej aranżacji

Światowa premiera filmu "Chłopi" będzie miała miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Autorka powiedziała, że fabuła koncentruje się wokół trójkąta miłosnego pomiędzy Jagną, Antkiem i Boryną i związanego z tym dramatu rodzinnego. - Dla mnie najważniejsza jest postać Jagny i wątek pewnego rodzaju napiętnowania, to, że jest to postać wrażliwa i wyjątkowa, przez co nie wpisuje się w utarte schematy – mówi.

Czym jest animacja malarska?

Technikę tę wprowadziła do kina właśnie DK Welchman. Efekty zabiegu po raz pierwszy można było obserwować w filmie "Twój Vincent", ale technikę tę zastosowano również w "Chłopach". - Kręcimy film fabularny z aktorami, a później ten materiał przekazujemy artystom. Na podstawie pewnej mojej wizji i na podstawie projektów plastycznych nakręcone zdjęcia są malowane w technice, którą sami opracowaliśmy - tłumaczy artystka. 


POSŁUCHAJ

46:46

DK Welchman: proza Reymonta jest niezwykle barwna i malarska (Po drugiej stronie lustra/Jedynka)

 

Jakie korzyści daje animacja malarska?

Joanna Sławińska zwróciła uwagę, że animacja malarska daje niezwykły efekt, dzięki któremu w pełni oddane są uczucia towarzyszące bohaterowi. - Ekipa przy "Chłopach" zmieniała się na różnych etapach, ale teraz w najbardziej intensywnym momencie w studiu pracuje około 50 malarzy - zdradza DK Welchman. Dodaje, że oprócz malarzy olejnych do projektu zaangażowano również malarzy cyfrowych.

Zdaniem gościa Programu 1 Polskiego Radia stosowanie animacji malarskiej było szczególnie zasadne podczas prac nad "Twoim Vincentem", filmem poświęconym życiu i twórczości Vincenta van Gogha. - W sposób wręcz dosłowny "ożywialiśmy" jego malarstwo. Mieliśmy obrazy, które posłużyły nam jako pewna forma inspiracji do stworzenia scenariusza - analizuje artystka. 

Malarskość prozy Reymonta

Mniej oczywiste jest to w przypadku "Chłopów", jednak mimo wszystko rozmówczyni Joanny Sławińskiej przekonuje, że zabieg też uważa za w pełni zasadny. Prozę noblisty, Władysława Reymonta określa jako "niezwykle barwną". - Można powiedzieć, że on trochę piórem i słowami tę powieść malował. Nie chodzi nawet o opisy przyrody, ale o opisy emocjonalnych przeżyć bohaterów - wyjaśnia DK Welchman. 

Twórców zainspirowało przede wszystkim malarstwo "Młodej Polski". Artystka wymienia takie nazwiska jak Chełmoński, Wyczółkowski, Masłowski i Rapacki. - Mamy sporo polskiego malarstwa. Tego ogólnie znanego i tego bardziej niszowego. To obrazy, które bardziej wysmakowany odbiorca być może odnajdzie. To z naszej strony pewnego rodzaju gra z widzem, bo nie wszystkie dzieła są oczywiste - zwraca uwagę. 

YouTube/NEXTFILMPL

Kto trafił do obsady "Chłopów"?

Po rozpoczęciu prac nad adaptacją "Chłopów" plan filmowy odwiedziła Joanna Sławińska. W audycji "Po drugiej stronie lustra" poruszyła temat obsady. W rolę Jagny wciela się Kamila Urzędowska, do roli Macieja Boryny wybrano Mirosława Bakę, a do roli Antka Boryny Roberta Gulaczyka, znanego już z "Twojego Vincenta". - Zależało mi na kontynuacji pracy z Robertem. Jest wspaniałym aktorem i niezwykle twórczą osobą - uzasadnia Welchman. 

W przypadku Jagny poszukiwano aktorki możliwie najwierniej odzwierciedlającej te cechy bohaterki, które reżyserka uznała za najważniejsze. - Opisana jest przede wszystkim jako najpiękniejsza dziewczyna we wsi Lipce. Ponieważ tworzymy film w czasach współczesnych, ta uroda według mnie powinna być na skalę współczesną. Nie wybraliśmy tego kierunku realistycznego - podsumowuje Welchman.

Kamila Urzędowska - filmowa Jagna; aut. zdjęcia - Joanna Sławińska Kamila Urzędowska - filmowa Jagna; aut. zdjęcia - Joanna Sławińska

Zobacz także:

Tytuł audycji: Po drugiej stronie lustra

Prowadziła: Joanna Sławińska

Gość: DK Welchman aka Dorota Kobiela (reżyserka, scenarzystka i producentka)

Data emisji: 22.08.2023

Godzina emisji: 0.12

mg

Tak to bywało
Tak to bywało
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.