"Raport Pileckiego" i inne premiery kinowe tygodnia

Data publikacji: 01.09.2023 10:30
Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 10:49
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
W "Raporcie Pileckiego" w rolę Rotmistrza wcielił się Przemysław Wyszyński
W "Raporcie Pileckiego" w rolę Rotmistrza wcielił się Przemysław Wyszyński, Autor - PAP/Mateusz Marek
W pierwszy weekend września do kin trafiło kilka wyczekiwanych przez kinomanów produkcji. Wśród nich jest m.in. "Raport Pileckiego" w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, opowiadający historię bohatera II wojny światowej - rotmistrza Witolda Pileckiego. 
  • W pierwszy weekend sierpnia do kin trafiły m.in. polskie filmy "Raport Pileckiego" i "Ukryta sieć".
  • W pierwszej z produkcji poznajemy losy rotmistrza Witolda Pileckiego i jego działalność w ramach walki o niepodległość Polski.
  • "Ukryta sieć" jest adaptacją książki Jakuba Szamałka; obraz, jak również pierwowzór, przybliżają ciemną stronę internetu.

"Raport Pileckiego"

Żołnierz AK, rotmistrz Witold Pilecki z narażeniem życia celowo daje się aresztować, by zostać osadzonym w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Tam organizuje konspiracyjny ruch oporu Armii Krajowej, a po 947 dniach w obozowej niewoli i brawurowej ucieczce pisze raporty, w których podejmuje próbę informowania świata o Holokauście oraz innych zbrodniach. Następnie bierze udział w Powstaniu Warszawskim oraz walczy w 2 Korpusie Polskim generała Andersa we Włoszech. Po powrocie do Polski zostaje aresztowany przez władze komunistyczne, jest bestialsko przesłuchiwany i pod pretekstem szpiegostwa zostaje skazany na śmierć. Podczas ostatniego widzenia z żoną powiedział: "Ja już żyć nie mogę, mnie wykończono, Oświęcim to była igraszka". Skazano go na karę śmierci. Prezydent Bolesław Bierut nie zgodził się na ułaskawienie. Wyrok na rotmistrzu Pileckim wykonano 25 maja 1948 roku w Warszawie.

"Raport Pileckiego". Przemysław Wyszyński: ten film ewoluował

Film powstawał od 2019 roku. Miał dwóch reżyserów - Leszka Wosiewicza, po nim realizację przejął Krzysztof Łukasiewicz. W rozmowie z Martyną Podolską odtwórca roli Rotmistrza, Przemysław Wyszyński, podkreśla, że w trakcie prac nad obrazem zmieniła się optyka widzenia historii. - Ten film ewoluował w swoim procesie powstawania. Myślę, że jego ostateczny kształt jest sumą wyobrażeń, doświadczeń i marzeń wielu ludzi. Powstało coś bardzo ciekawego; nieoczekiwanego i oczywistego - ocenia aktor.

W postać Marii, żony Witolda Pileckiego, wcieliła się Paulina Chapko. - Było dla nas bardzo ważne, by oddać emocjonalnie tę relację Marii i Witolda. Ten film jest męski, dosyć brutalny. Pomyślałam, że moja rola powinna być o miłości właśnie, by wprowadzić inną barwę do filmu - przyznaje aktorka. - Spędziliśmy wiele godzin, rozmawiając o tym, jaki to był związek, i próbując to uchwycić - dodaje.

źródło: TVP VOD/YouTube

"Ukryta sieć". Powieść Jakuba Szamałka na wielkim ekranie

Drugą polską produkcją jest "Ukryta sieć" w reżyserii Piotra Adamskiego, wg powieści Jakuba Szamałka pod tym samym tytułem. Pisarz jest także współautorem scenariusza.

Młoda dziennikarka Julita podejrzewa, że pewien celebryta odszedł z tego świata z czyjąś pomocą, a nie na skutek wypadku. Im więcej znaków wskazuje, by odpuścić, tym bardziej dziewczyna wnika w sieć intryg i kłamstw. Każdy krok ma swoje konsekwencje, bo obserwuje ją ktoś, kto może odkryć jej najskrytsze tajemnice i jednym kliknięciem zburzyć jej świat. To historia o dark webie i jego możliwościach oraz o tym, jak bardzo jesteśmy czasem bezradni.

Czytaj także:

"Ukryta sieć" - adaptacja książki i bohaterka spoza schematów

- Dbałem o to, żeby to była najlepsza adaptacja, jaką możemy stworzyć - mówi Jakub Szamałek. Pisarz dodaje, że pod pewnymi względami film różni się od książkowego pierwowzoru. - Jest to film, który gdzieś w drugiej minucie łapie za gardło i już nie puszcza - zapewnia twórca.

W produkcji wystąpili m.in. Andrzej Seweryn, Piotr Trojan i Wiktoria Gorodeckaja. Główną rolę gra natomiast Magdalena Koleśnik. - Jest to bohaterka, która wiele ryzykuje, dążąc do rozwiązania zagadki, natomiast nie jest przedstawicielką schematycznych postaci, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Nie jest takim szeryfem, który szuka dobra i sprawiedliwości. Nie jest też osobą, która się mści. Jest to po prostu jakiś biologiczny pęd do tego, by wszystko poukładać - wyjaśnia aktorka.

źródło: Monolith Films/YouTube

Ponadto w audycji: 

Pozostałe premiery: "Cicha dziewczyna", "Bez litości 3. Ostatni rozdział", "Meduza Deluxe", "Sekrety mojego taty".

- Przypomnieliśmy jeden z najbardziej znanych melodramatów, "Rzymskie wakacje", którego premiera odbyła się 27 sierpnia 1953 roku, a grali w nim legendarni aktorzy Audrey Hepburn i Gregory Peck. Opowiedzieliśmy też o wydarzeniach na MFF w Wenecji.

POSŁUCHAJ

16:08

"Raport Pileckiego" i inne premiery kinowe tygodnia (Magazyn bardzo filmowy/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 31.08.2023

Godzina emisji: 23.08

qch

Muzyczna Jedynka
Muzyczna Jedynka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.