Powieść Elizy Orzeszkowej "Nad Niemnem" zaczęła ukazywać się w 1887 roku w odcinkach. Historia spodobała się czytelnikom i cieszyła się dużym powodzeniem. W sobotę, 9 września, podczas Narodowego Czytania w Ogrodzie Saskim, będziemy mogli spojrzeć na nią świeżym okiem.
Na ludowo, ale współcześnie
Oprawę muzyczną wydarzenia, któremu patronuje para prezydencka, przygotowała Gina Komasa. Inspiracją był dla niej spektakl dyplomowy studentów krakowskiej Akademii Sztuk Teatralnych pt. "Do DNA" w reżyserii Ewy Kaim.
- Młodzież śpiewem ludowym, uwspółcześnionym, ale w dobrym słowa znaczeniu, opowiedziała wiejską historię miłosną dwojga młodych ludzi. Fantastycznie przedstawili to w sposób instrumentalny i głosowy. Ogromne znaczenie miała tu harmonia - opowiada Gina Komasa.
Próby w Warszawie
To właśnie ta grupa muzyczna, która funkcjonuje dziś pod nazwą Do DNA, bierze udział w tegorocznym Narodowym Czytaniu. Zespół jest zresztą znany słuchaczom Polskiego Radia, gdyż został także doceniony w Konkursie Muzyki Folkowej Nowa Tradycja, organizowanym przez Program 2.
- Teraz przykładamy różne części i elementy, bo się widzimy dzisiaj pierwszy raz, oni przyjechali z Krakowa. Będziemy składali, przekładali, ile zwrotek, ile refrenów, ponieważ tego jest dużo i nie wiadomo, czy skracać, czy wydłużać - mówi Gina Komasa.
Czytaj także:
Widowisko w Ogrodzie Saskim
Narodowe Czytanie rozpocznie się w Ogrodzie Saskim w Warszawie w sobotę, 9 września, o godz. 11.00 i będzie transmitowane przez portal i anteny Polskiego Radia. "Nad Niemnem" przeczyta plejada polskich aktorów, m.in. Iwona Katarzyna Pawlak i Adam Marjański, którzy wystąpili jako główni bohaterowie w filmie "Nad Niemnem" z 1987 roku, a także Joanna Jeżewska, Przemysław Stippa czy Andrzej Ferenc. Reżyserem widowiska jest Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia.
Narodowe Czytanie - spis lektur
Narodowe Czytanie organizowane jest przez prezydenta Rzeczypospolitej od 2012 roku. Zostało zainicjowane lekturą "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa, "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza, "Wesele" Stanisława Wyspiańskiego, "Przedwiośnie" Stefana Żeromskiego, zbiór 8 nowel (autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego), "Balladynę" Juliusza Słowackiego, "Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej oraz "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza.
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Materiał: Anna Stempniak
Data emisji: 5.09.2023
Godzina emisji: 10.20
mgc
Narodowe Czytanie. Nastrój "Nad Niemnem" zbuduje folkowa grupa Do DNA - Jedynka - polskieradio.pl