Lekarz, etnograf, badacz Czarnego Lądu. Wspomnienie Wacława Korabiewicza

Data publikacji: 07.09.2023 21:40
Ostatnia aktualizacja: 07.09.2023 22:01
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Wacław Korabiewicz pracę lekarza łączył z podróżowaniem i kolekcjonerstwem
Wacław Korabiewicz pracę lekarza łączył z podróżowaniem i kolekcjonerstwem, Autor - Shutterstock/bleakstar
Był lekarzem, etnografem i reportażystą zafascynowanym Afryką. To dzięki jego pasji w polskich muzeach znajdują się unikalne eksponaty – m.in. kolekcja krzyży etiopskich w MNW. W tym roku minęła 120 rocznica urodzin Wacława Korabiewicza, którego wojenne zawierucha rzuciła na Czarny Ląd. 

Wacław Korabiewicz uwielbiał podróże, tej pasji poświęcił wiele lat swojego życia. Z wykształcenia był lekarzem, z zamiłowania etnografem i kajakarzem. W "Eurece" postać Wacława Korabiewicza przybliża prof. Hanna Rubinkowska-Anioł, etiopistka z Katedry Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW. - Wacław Korabiewicz jest dzisiaj zapomniany. Zarówno to, jak wzbogaciły się polskie muzea dzięki jego działalności, jak i cała jego kariera jako pisarza umyka naszej świadomości - podkreśla. - Był on oddany pasji poznawania innych kultur, co bardzo często robił z głębokim szacunkiem dla tych ludzi, którymi się interesował i szacunkiem dla tej kultury, którą się interesował - opowiada gość Jedynki. 

Medycyna i etnografia w zakresie zainteresowań 

W latach 1927–1932 studiował medycynę i etnografię na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie. Zanim rozpoczął studia medyczne, chciał uczyć się w szkole morskiej. - Nie został do niej przyjęty ze względu na słaby wzrok, tak że musiał mieć inny pomysł na życie i w inny sposób móc zrealizować pasje. (...) Właśnie bycie lekarzem pozwoliło mu wyjechać na inne kontynenty, żeby tam pracując poznawać inne kultury - mówi prof. prof. Hanna Rubinkowska-Anioł. - On uczestniczył również w takich kursach czy też studiował etnografię u bardzo cenionej specjalistki - prof. Jędrzejowiczowej, która była wówczas mistrzem, jeśli chodzi o nowe metody etnografii - dodaje. 

Kajakiem przez świat 

Po studiach pracował początkowo jako lekarz w Państwowej Szkole Morskiej w Gdyni. W międzyczasie wybierał się na słynne wyprawy kajakowe. W 1934 roku wraz z pierwszą żoną Janiną M. Haazówną odbył podróż kajakiem do Indii. - Po studiach powstała książka na ten temat i to była jego pierwsza książka podróżnicza, poświęcona właśnie podróżom kajakiem - zaznacza rozmówczyni Katarzyny Kobyleckiej.

Podróżowanie i kolekcjonerstwo 

Pracę lekarza łączył z podróżowaniem i kolekcjonerstwem. Był w Rodezji Pn. (dzisiejsza Zambia), Tanganice (Tanzania), Mozambiku, Ghanie, Etiopii. Swoje egzotyczne wyprawy opisał w kilkunastu książkach, które były w Polsce niezwykle popularne w latach 60. i 70.

W latach 1931–1939 był Wacław Korabiewicz był lekarzem okrętowym na "Darze Pomorza", uczestnicząc w jego rejsachPracował następnie na statku MS "Piłsudski", mieszkał w Londynie, gdzie był m.in. założycielem Koła Opieki nad Żołnierzem. Następnie trafił do São Paulo i Rio de Janeiro, skąd organizował pomoc dla polskich jeńców wojennych. W 1943 roku przybył do Afryki Wschodniej. - Pracował najpierw w dzisiejszej Tanzanii (ówczesnej Tanganice), a później w latach 50., tylko przez dwa lata pracował w Etiopii i to właśnie ten kraj był dla niego najważniejszy - zwraca uwagę ekspertka. - Ciągnęła go tam ogromna, wielka fascynacja krzyżami etiopskimi. I tu Korabiewicz ma ogromne osiągnięcia. Symbolika i ornamenty tych rzeźb właściwie jest fascynująca, bardzo skomplikowana - opowiada. 

POSŁUCHAJ

25:47

Lekarz, etnograf, badacz Czarnego Lądu. Wspomnienie Wacława Korabewicza (Eureka/Jedynka)

 

Czytaj również: 

Ponadto w audycji:

"Zwój miedziany" odnaleziony w 1952 r. w jaskini nieopodal Qumran w Izraelu to jedna z najbardziej intrygujących zagadek XX wieku. Na cienkiej blasze wyryto spis skrytek, w których zdeponowano kilkadziesiąt ton złotych i srebrnych skarbów. Do dziś nie wiemy, do kogo mogły należeć te ewentualne kosztowności. Nie ma też jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, dlaczego dokument z opisem miejsc ukrycia takich bogactw został znaleziony wraz ze zwojami papirusowymi wspólnoty Esseńczyków. Społeczność ta ślubowała ubóstwo i na przełomie er zamieszkiwała pustynną osadę w Qumran. Więcej na ten temat w rozmowie z dr. Mateuszem Kusio - historykiem starożytności z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego.

Tytuł audycji: Eureka

Prowadziła: Katarzyna Kobylecka

Goście: prof. Hanna Rubinkowska-Anioł (etiopistka z Katedry Języków i Kultur Afryki Wydziału Orientalistycznego UW), dr Mateusz Kusio (historyk starożytności z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego)

Data emisji: 7.09.2023 r. 

Godzina emisji: 19.30

ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.