Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ekspert: ten temat jest ważny na całym świecie

Data publikacji: 09.09.2023 15:16
Ostatnia aktualizacja: 09.09.2023 15:32
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Archiwalne zdjęcia Wiktorii i Józefa Ulmów
Archiwalne zdjęcia Wiktorii i Józefa Ulmów, Autor - Krzysztof Lokaj / Forum
W ubiegłym roku papież Franciszek podjął decyzję o beatyfikacji członków rodziny Ulmów, którzy zostali zamordowani przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie żydowskich rodzin. Beatyfikacja odbędzie się w niedzielę, 10 września we wsi Markowa. - Ten temat jest ważny na całym świecie - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Artur Dobrucki, opiekun zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów.
  • 24 marca 1944 roku Ulmowie zostali bestialsko zamordowana przez Niemców za ukrywanie żydowskich rodzin.
  • Beatyfikacja rodziny Ulmów odbędzie się 10 września 2023 roku w Markowej.
  • Transmisji uroczystości będzie można wysłuchać w radiowej Jedynce.

Józef i Wiktoria Ulmowie mieszkali we wsi Markowa w przedwojennym województwie lwowskim, obecnie podkarpackim. Wiosną 1944 roku zostali zadenuncjowani, prawdopodobnie przez granatowego policjanta, że ukrywają Żydów. Niemieccy żandarmi z posterunku w Łańcucie 24 marca 1944 roku dokonali masakry w ich domu.

Najpierw zginęli Żydzi. Wśród nich dwie córki sąsiadów Ulmów - Goldmanów: Golda (Genia) Gruenfeld oraz Lea Didner wraz ze swoim małym dzieckiem. Zamordowano także trzech braci Szallów, ich 70-letniego ojca Saula Szalla oraz kolejnego mężczyznę z rodziny Szallów.

Następnie na oczach dzieci Ulmów rozstrzelano Józefa i jego żonę Wiktorię, która była w siódmym miesiącu ciąży. Na końcu zabito dzieci - ośmioletnią Stanisławę, sześcioletnią Barbarę, pięcioletniego Władysława, czteroletniego Franciszka, trzyletniego Antoniego i półtoraroczną Marię.

POSŁUCHAJ

12:01

Beatyfikacja rodziny Ulmów. Ekspert: ten temat jest ważny na całym świecie (Jedynka/Wolna sobota z Jedynką)

Zainteresowanie z całego świata

W 2016 roku otwarto w Markowej Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, które już od dawna ma zasięg międzynarodowy.

- Ten zasięg międzynarodowy faktycznie istnieje. Po pierwszego ze względu na misję naszego muzeum, ale też z powodu rozgłosu, który został nadany muzeum i Markowej przez fakt beatyfikacji. W ciągu tygodnia mieliśmy grupy dziennikarzy z Kanady, USA, Izraela, Brazylii… To pokazuje, że ten temat jest ważny. Wnikliwość, z jaką interesowali się różnymi elementami związanymi z życiem i postawą Polaków ratujących Żydów wskazuje, że to jest istotne na całym świecie - komentuje Artur Dobrucki.

Czy do Markowej przyjeżdżają również Niemcy? - Rzeczywiście ta reprezentacja na tle dziennikarzy z krajów, które wymieniłem, wydaje się być zdecydowanie mniejsza - odpowiada gość Jedynki. - Podejrzewam, że to jest trudne dla Niemców - dodaje.

Transmisja mszy św. beatyfikacyjnej w Programie 1

Msza święta beatyfikacyjna rodziny Ulmów rozpocznie się w niedzielę (10 września) o godz. 10.00 na płycie boiska w Markowej. Transmisji uroczystości będzie można wysłuchać w radiowej Jedynce.

Liturgii będzie przewodniczył wysłannik papieża Franciszka, kardynał Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. W chwili ogłoszenia rodziny Ulmów błogosławionymi Kościoła katolickiego zostanie odsłonięty obraz nowych błogosławionych oraz uroczyście wniesiony relikwiarz z ich relikwiami.

Na zakończenie liturgii planowane jest połączenie z Ojcem Świętym, który odmówi modlitwę Anioł Pański i udzieli apostolskiego błogosławieństwa uczestnikom uroczystości. Organizatorzy przewidują, że w wydarzeniu weźmie udział ok. 30 tys. wiernych, kilkuset kapłanów oraz ponad 1,2 tys. osób z chóru i orkiestry.

Zobacz także:

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Gość: Artur Dobrucki (opiekun zbiorów Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów)

Data emisji: 9.09.2023

Godzina emisji: 7.17

DS/mgc

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.