Jak powstaje scenografia do filmu? Allan Starski zaprasza na unikalną wystawę

Data publikacji: 11.09.2023 09:30
Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 09:56
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Allan Starski
Allan Starski , Autor - FOTON/PAP
Podczas 48. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona scenografiom, jakie Allan Starski stworzył do filmów: "Oliver Twist", Pianista" oraz "Hannibal". - Pierwszy raz nie tylko publiczność festiwalowa, ale też i moi koledzy, filmowcy, mogą dokładnie obejrzeć cały proces powstawania dekoracji - powiedział w rozmowie z radiową Jedynką scenograf.
  • 18 września rozpocznie się 48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Podczas festiwalu nagrodę za całokształt twórczości - "Platynowe Lwy" - otrzyma Allan Starski.
  • Allan Starski jest scenografem filmowym i teatralnym, laureatem Oscara ("Lista Schindlera"). Współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą, a także m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim.
  • Więcej o pracy Allana Starskiego można będzie się dowiedzieć z wystawy, która towarzyszy festiwalowi w Gdyni. - Ta wystawa to jest coś unikalnego - podkreślił scenograf w rozmowie z radiową Jedynką.

Starski jest autorem scenografii do wielu filmów kinowych, współpracował wielokrotnie z Andrzejem Wajdą, a także m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Januszem Zaorskim, Agnieszką Holland, Romanem Polańskim i Władysławem Pasikowskim.

W 1979 roku otrzymał Brązowe Lwy Gdańskie za scenografię do filmu "Panny z Wilka" Andrzeja Wajdy. W 1993 roku został laureatem Oscara za scenografię do "Listy Schindlera" w reżyserii Stevena Spielberga. W 2000 roku otrzymał Orła za scenografię do "Pana Tadeusza" Wajdy, w 2003 roku tę samą nagrodę za scenografię do "Pianisty" Romana Polańskiego (jego praca przy tej produkcji została także wyróżniona Cezarem), a w 2013 roku za scenografię do "Pokłosia" Władysława Pasikowskiego.


Czytaj także:


Scenograf musi tchnąć życie w dekorację

W audycji "Kulturalna Jedynka" powróciliśmy do tych pierwszych Lwów, roku 1979 i polsko-francuskiego filmu psychologicznego, będącego adaptacją opowiadania Jarosława Iwaszkiewicza, czyli "Panien z Wilka". 

- Andrzej [Wajda] zaryzykował, biorąc mnie do trudnego, francuskiego filmu - ocenił Allan Starski w rozmowie z Martyną Podolską z Programu 1. - Na początku był bardzo rozczarowany tym, co mu proponowałem. Miejsce, które znalazłem, było bardzo skromne, ale właśnie po to jest scenograf, by tchnąć życie w dekorację, żeby ją na tyle wzbogacić, uzupełnić, żeby reżyser to kupił, by był tym zainteresowany - powiedział. Dodał, że bardzo lubi "Panny z Wilka" i do dziś ogląda je z przyjemnością.

Scenograf wyjaśnił, że początki jego kariery związane są z kinem moralnego niepokoju. Podkreślił, że w tamtym okresie filmy miały powstawać szybko i tanio. To miało wpływ na jego pracę. - Wtedy umiejętność znalezienia odpowiednich miejsc do kręcenia była bardzo ważna - zaznaczył jednocześnie dodając, że nawet jeśli znalazł ciekawą lokalizację, to i tak adaptował ją, zmieniał, dostosowywał do pomysłu reżysera. - Jestem zwolennikiem, jeśli jest na to budżet, budowania dekoracji w studiu. Wtedy pomysły reżyserskie, operatorskie można w pełni zrealizować - przyznał.

Na tegorocznym gdyńskim festiwalu - w przestrzeni Galerii Gdyńskiego Centrum Filmowego - będzie można obejrzeć wystawę poświęconą scenografiom, jakie Allan Starski stworzył do filmów: "Oliver Twist", Pianista" oraz "Hannibal". - Ta wystawa to jest coś unikalnego. Pierwszy raz nie tylko publiczność festiwalowa, ale też i moi koledzy, filmowcy, mogą dokładnie obejrzeć cały proces powstawania dekoracji - zwrócił uwagę scenograf.

POSŁUCHAJ

27:42

Jak powstaje scenografia do filmu? Allan Starski zaprasza na unikalną wystawę (Kulturalna Jedynka)

 

Czytaj także:

48. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni

O główną nagrodę festiwalu - "Złote Lwy" powalczy 16 filmów: "Doppelgänger. Sobowtór" (reż. Jan Holoubek), "Chłopi" (DK Welchman, Hugh Welchman), "Figurant" (Robert Gliński), "Fin del Mundo?" (Piotr Dumała), "Freestyle" (Maciej Bochniak), "Horror Story" (Adrian Apanel), "Imago" (Olga Chajdas), "Jedna dusza" (Łukasz Karwowski), "Kos" (Paweł Maślona), "Lęk" (Sławomir Fabicki), "Raport Pileckiego" (Krzysztof Łukaszewicz), "Różyczka 2" (Jan Kidawa-Błoński), "Sny pełne dymu" (Dorota Kędzierzawska), "Święto ognia" (Kinga Dębska), "Święty" (Sebastian Buttny) i "Tyle, co nic" (Grzegorz Dębowski). 

Do Konkursu Filmów Krótkometrażowych zakwalifikowało się 25 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu "30 minut" Studia Munka. W Konkursie Filmów Mikrobudżetowych przeszły dalej tylko cztery tytuły. Podczas festiwalu odbędzie się również pokaz filmów w ramach programu Gdynia Dzieciom. Składa się ona z fabularnych i animowanych ekranizacji oraz adaptacji polskich powieści, nowel, wierszy i komiksów dla młodych czytelników.

Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.

Poza tym w audycji:

- Bielski Teatr Polski ogłosił, że w październiku wystawi broadwayowski przebój "Kabaret", a "Deszczową piosenkę" będzie można zobaczyć w Teatrze Muzycznym w Poznaniu w sobotę, 16 września,

- 66. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej "Warszawska Jesień" odbędzie się w tym roku pod hasłem "Rzeczy brzmiące" - o programie festiwalu rozpoczynającego się w piątek, 15 września,

- o spektaklu "Podróżnicy" z Teatru Żydowskiego w Warszawie - recenzja Ewy Heine.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Martyna Podolska

Data emisji: 10.09.2023

Godzina emisji: 23.10

kk

Aktualności radiowej Jedynki
Aktualności radiowej Jedynki
cover
więcej

Wielki finał akcji "Choinki Jedynki - POMAGAMY". Wylicytowano łącznie 106 571 zł!.
Wielki finał akcji "Choinki Jedynki - POMAGAMY". Wylicytowano łącznie 106 571 zł!.

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.