Dekret Łukaszenki ws. wydawania paszportów. Ekspert: Białorusini, którzy wyjechali, nie zostaną całkowicie bez pomocy

Data publikacji: 11.09.2023 19:04
Ostatnia aktualizacja: 11.09.2023 21:35
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Aleksander Łukaszenka podpisał dekret dotyczący nowych procedur wydawania dokumentów
Aleksander Łukaszenka podpisał dekret dotyczący nowych procedur wydawania dokumentów, Autor - Shutterstock
Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała Białoruś do ponownego rozpatrzenia dekretu zakazującego ambasadom wydawania paszportów. ONZ ostrzegła, że grozi to naruszeniem praw tysięcy Białorusinów żyjących poza granicami swojego kraju.

Pomoc ze strony Polski i Litwy 

Białorusini mieszkający za granicą do tej pory mogli uzyskać nowe paszporty w placówkach dyplomatycznych. Jednak opublikowany w poniedziałek dekret stanowił, że odtąd Białorusini mogą otrzymać nowy paszport lub przedłużyć jego ważność jedynie w "służbach konsularnych właściwych dla ostatniego miejsca zameldowania" na terytorium Białorusi. "Dekret zakazujący wydawania lub odnawiania paszportów za granicą stwarza ryzyko naruszenia praw tysięcy Białorusinów na uchodźstwie, w tym ich swobody przemieszczania się" - napisało na Twitterze Biuro Praw Człowieka ONZ. 

- To jest tzw. pułapka i sprawdzian, ponieważ to nie jest tak, że Białorusini, którzy wyjechali, zostaną całkowicie bez pomocy. Już m.in. państwo polskie wyszło z propozycją tzw. dokumentu podróżnego, czyli takiej alternatywy dla paszportu, którą wydaje Polska na różnych podstawach, nawet na podstawie nieważnego już paszportu białoruskiego - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Bartosz Tesławski z Fundacji The Opportunity. 

Litwa również zapowiedziała, że będzie wydawać podobne dokumenty, które będą umożliwiały Białorusinom podróże zagraniczne. - Białorusini będą mieli szansę pozyskać jakiś dokument, ale będzie miał on albo litewską Pogoń, albo polskiego orzełka, w związku z czym z punktu widzenia białoruskiej władzy będzie jednoznaczną afiliacją, że ktoś wolał ten dokument, niż wrócić do domu i dać się przejrzeć komisji do spraw powrotów czy innej organizacji, która będzie się zajmowała tym wszystkim - podkreśla ekspert. - Jest to takie sprawdzenie, kto wróci, a kto nie wróci - ocenia. 


POSŁUCHAJ

29:06

Organizacja Narodów Zjednoczonych wezwała Białoruś do ponownego rozpatrzenia dekretu zakazującego ambasadom wydawania paszportów. (Więcej świata/Jedynka)

 

Cichanouska przestrzega przed powrotem na Białoruś

Liderka białoruskiej opozycji Swietłana Cichanouska przestrzegła w tym tygodniu Białorusinów w mediach społecznościowych, aby nie wracali do kraju po paszport, jeśli grozi im prześladowanie. "Żaden dokument na świecie nie jest wart wolności człowieka" - napisała. Według organizacji prawniczej Wiasna na Białorusi przetrzymywanych jest obecnie 1501 więźniów politycznych.

- Rozmawiam z Białorusinami, którzy są tak dalece od bycia działaczami politycznymi, jak się da, i oni się sami boją się wrócić do domu, więc wątpię, żeby jakikolwiek działacz polityczny mający za sobą jakieś epizody, zdecydował się na to, że wróci - przyznaje Bartosz Tesławski. - Białoruś ma też duże problemy z tym, że rekordowo potrzebuje dużej liczby rąk do pracy i ma problem z tym, żeby zasilić własny rynek pracy ludźmi odpowiednio wykształconymi - zwraca uwagę gość "Więcej świata". - Po 2020 roku Białoruś opuścili ludzie wykształceni, to była realna strata i uderzenie w gospodarkę - dodaje.

Czytaj także:

Poza tym w audycji:

- Szczyt G20 zakończył się nieoczekiwanie wspólną deklaracją. Potępiono w niej "siłowe odbieranie terenów innym krajom i podważanie ich suwerenności", ale nie wskazano wprost na Rosję i nie wyrażono wsparcia dla Ukrainy. Jednocześnie na szczycie zdecydowano o tym, że powstanie nowe połączenie infrastrukturalne między Indiami a Bliskim Wschodem i Europą. To będzie konkurencja dla chińskiej Inicjatywy Pasa i Szlaku. Więcej w materiale Michała Strzałkowskiego oraz rozmowie z Radosławem Pyffelem z Instytutu Sobieskiego. 

- Potężne trzęsienie ziemi w Maroku, które dotknęło także tereny tłumnie odwiedzane przez zagranicznych turystów. Najgorsza sytuacja jest jednak w górskich wioskach nieco dalej od Marrakeszu. Liczba ofiar to już ponad 2,1 tys. Świat rusza z pomocą. Więcej w materiale Wojciecha Cegielskiego. 

- Rosja usiłowała przeprowadzić w niedzielę na okupowanych terenach Ukrainy nielegalne wybory lokalne. Ukraińcy stosowali jednak skutecznie dywersję i zakłócili te pseudowybory. Rosja coraz słabiej kontroluje okupowane tereny Ukrainy. Materiał Pawła Buszki. 

- Po tym jak na koniec minionego tygodnia wzrosło bardzo poważnie napięcie w Górskim Karabachu, a Armenia i Azerbejdżan zaczęły ściągać wojsko na wspólną granicę, kolejna wojna zawisła na włosku. Ostatecznie udało się jednak oddalić jej widmo, a Azerbejdżan zgodził się zakończyć dwumiesięczną blokadę Górskiego Karabachu i wpuścić tam pomoc humanitarną. 

Tytuł audycji: Więcej świata

Prowadziła: Magdalena Skajewska 

Goście: Bartosz Tesławski (Fundacja The Opportunity), Radosław Pyffel (Instytut Sobieskiego)

Data emisji: 11.09.2023

Godzina emisji: 17.18

IAR/ans

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.