Ciepły wrzesień i październik
Tegoroczny wrzesień jest w pierwszej trójce najcieplejszych wrześniów od 70 lat - poinformował Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Październik - według prognoz IMGW - również może być bardzo przyjemny. Wartości temperatur będą wyższe niż wyliczone z ostatnich 30 lat. Na Dolnym Śląsku termometry mogą pokazać nawet 25 stopni Celsjusza.
Czytaj także:
Deszczowy listopad i grudzień
Listopad, według ostatniej aktualizacji prognozy, zapowiada się nieco gorzej. Czeka nas wiele dni z deszczem. Nie oznacza to, że padać będzie codziennie, dni słoneczne też będą się pojawiały, ale mimo wszystko ma przeważać opcja szara i ponura.
Początek grudnia to więcej deszczu i wyższa niż średnia temperatura. Śnieg może się gdzieniegdzie pojawiać, ale dominować będzie deszcz. Średnie wartości dla grudnia wyniosą od -3 stopni Celsjusza na południu do 3 stopni Celsjusza na Wybrzeżu.
Jak powstają prognozy długoterminowe?
Prognoza długoterminowa opracowywana jest przez specjalne programy komputerowe. Następnie analizowana jest ona przez modelarzy z Centrum Modelowania Meteorologicznego.
Warto zaznaczyć, że w takich prognozach sezonowych te informacje są bardzo ogólne, podawane dla całego miesiąca (ciepły, zimny), nie dla poszczególnych dni. O tym, czy 1 listopada wystarczy sweter, czy potrzebna będzie kurtka, dowiemy się pod koniec października.
Krótkoterminowe prognozy pogody, na dwa-trzy dni, sprawdzają się w 90-99 proc. Sprawdzalność długoterminowych prognoz wynosi ok. 60 proc.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadziła: Sława Bieńczycka
Gość: Radosław Droździoł (Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW w Katowicach)
Data emisji: 13.09.2023
Godziny emisji: 9.00-12.00
IMGW/PAP/kk
Prognoza pogody na jesień 2023. Będzie zimno, ciepło czy deszczowo? - Jedynka - polskieradio.pl