"Warta Pamięci": połączenie z przeszłością i hołd bohaterom w obronie Ojczyzny

Data publikacji: 16.09.2023 09:58
Ostatnia aktualizacja: 16.09.2023 10:05
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie
Pomnik Poległym i Pomordowanym na Wschodzie, Autor - Pawel Terlikowski / Forum
- Naród, który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości - powiedział Józef Piłsudski. Słowa Marszałka stał się mottem dla Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego i Fundacji Rekonstruktorzy.pl; z ich inicjatywy w przededniu 84. rocznicy inwazji ZSRR na Polskę w ponad trzydziestu miejscach w Polsce staną Warty Pamięci.

"Warta Pamięci" ma przypomnieć o tym, co wydarzyło się 17 września 1939 roku. W ramach projektu społecznego w sobotę (16.09), o godz. 17.30, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych we współpracy z lokalnymi społecznościami złożą hołd w kilkudziesięciu miejscach pamięci narodowej. Są to miejsca upamiętniające polskie ofiary napaści sowieckiej z 1939 r. oraz powtórnego wkraczania Sowietów na ziemie polskie w latach 1944-1945. Przy grobach i pomnikach wystawione zostaną warty honorowe. 

Komitet honorowy akcji tworzą: Marszałek Sejmu Elżbieta Witek, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak i Prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

"Warta Pamięci" - połączenie z II RP

- Wydarzenie ma uczcić tych, którzy stanęli w obronie: żołnierzy, ale nie tylko. Przypominamy sobie chociażby o dzieciach z Grodna - wyjaśnia Marek Matuła, Komendant główny Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego.

Jak dodaje gość radiowej Jedynki, organizatorom projektu zależy również na tym, by ich inicjatywa trafiła też do umysłów zwłaszcza młodych Polaków. - Na początku to ma być taka biało-czerwona nić, z której potem może powstanie wstążka, albo nawet wstęga. Ona ma łączyć nas z przeszłością: z II Rzeczpospolitą, tamtymi ludźmi, którzy ją budowali, oraz z tym kodem kulturowym, który istniał w Polsce przed 1939 rokiem - wymienia komendant.

Jednocześnie Marek Matuła zaznacza, że w inicjatywę angażuje się również młodzież. - Ze strony związku, w akcji bierze bezpośredni udział około 300 młodych ludzi. Natomiast jeżeli chodzi o wszystkich współorganizatorów, ta liczba na pewno zbliża się do tysiąca. To są w 90 proc. młodzi ludzie - opowiada.

Czytaj także:


POSŁUCHAJ

07:45

"Warta Pamięci": połączenie z przeszłością i hołd bohaterom w obronie Ojczyzny (Wolna sobota z Jedynką)

 

Tytuł audycji: Wolna sobota z Jedynką

Gość: Marek Matuła (Komendant główny Związku Strzeleckiego "Strzelec" Józefa Piłsudskiego)

Data emisji: 16.09.2023

Godzina emisji: 7.46

qch/kul

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.