Liw, nieopodal Węgrowa, położony jest nad malowniczą rzeką Liwiec. To umowna granica między Mazowszem a Podlasiem. Co ciekawe, wiele dzielnic dzisiejszej prawobrzeżnej Warszawy to niegdysiejsze wsie Mazowsza Wschodniego. Na północy region graniczy z Kurpiami Białymi (okolic Wyszkowa), na wschodzie granica Mazowsza Wschodniego przechodzi w przybliżeniu przez Siedlce, sąsiadując z Zachodnim Podlasiem. Na południu sąsiaduje zaś z Lubelszczyzną.
Mazowsze Wschodnie bywa nazywane również Mazowszem Leśnym, w przeciwieństwie do lewobrzeżnej strony Warszawy, gdzie dominują pola.
- Geograficznym sercem Mazowsza Leśnego jest Mińsk Mazowiecki i jego okolice – mówił Piotr Dorosz, zaznaczając, że zakreślone przez niego granice są niekiedy sporne.
W Liwie odbył się właśnie Tabor Mazowsza Wschodniego – trzydniowe święto muzyki tego regionu, pełne warsztatów, koncertów i potańcówek. Grały regionalne kapele, plecionkarze prowadzili warsztaty wyplatania z wikliny, a wszystko w pięknych okolicznościach przyrody, pod liwieckim zamkiem. Miło nam przypomnieć, że nasz redaktor Piotr Dorosz, jako znawca Mazowsza Leśnego, był współorganizatorem wydarzenia!
By zasmakować nieco atmosfery Mazowsza Wschodniego, słuchaliśmy muzyki z tamtych stron. Grał m.in. jeden z najstarszych muzykantów Mazowsza Leśnego – Stanisław Ptasiński z Wielgolasu. Pan Stanisław to multiinstrumentalista, najbardziej znany z gry na harmonii pedałowej, typowym dla tego regionu instrumencie. Kapela Braci Trzpilów spod Garwolina to kolejni doskonali muzykanci, współcześnie wzór dla wielu adeptów muzyki tych okolic. Często śpiewała z Trzpilami Helena Staroszowa – śpiewaczka i znawczyni tradycji Mazowsza Wschdniego, której pieśni i opowieści weselnych także mogliśmy posłuchać w audycji.
Zajrzeliśmy także do Muzeum Wsi Lubelskiej, po którym oprowadzała nas jego dyrektor – Bogna Bender-Motyka. Skansen opowiada historię Lubelszczyzny do okresu II wojny światowej. Możemy tu zaobserwować choćby jak wyglądały miasteczka zdegradowane przez carat, w których społeczeństwie zawierali się Żydzi, Polacy, Ukraińcy…
Wspominaliśmy również tegorocznych artystów Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym.
Tytuł audycji: Kiermasz pod kogutkiem
Prowadziła: Piotr Dorosz
Data emisji: 17.09.2023
Godzina emisji: 5.05