Jak i kiedy podpisywać dokumenty online?

Data publikacji: 19.09.2023 12:35
Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 12:43
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Podpisz dokument elektronicznie – wykorzystaj podpis zaufany
Podpisz dokument elektronicznie – wykorzystaj podpis zaufany, Autor - UnderhilStudio/shutterstock.com
Identyfikacja tożsamości z wykorzystaniem cyfrowych narzędzi staje się coraz bardziej popularna. Obecnie w obrocie funkcjonują trzy metody autoryzacji – podpisy elektroniczne zwykły oraz kwalifikowany, a także platforma ePUAP. Czym one się różnią? Na czym polegają te rozwiązania? 
  • Podpis elektroniczny jest narzędziem, które umożliwia identyfikację tożsamości podmiotów przesyłających dokumenty drogą elektroniczną.
  • Dzięki profilowi zaufanemu można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym. 
  • Podpis własnoręczny powinien być czytelny i składać się z imienia i nazwiska. 

Które dokumenty wymagają podpisu i jakiego?

Podpis elektroniczny jest narzędziem, które umożliwia identyfikację tożsamości podmiotów przesyłających dokumenty drogą elektroniczną, stosują go m.in. urzędy. Jak wyjaśnia mec. Piotr Rygorowicz, każdy składany podpis na dokumencie powinien być ważny pod każdym oświadczeniem woli składanym na piśmie. - Podpisy, jeżeli są wymagane (w postaci formy pisemnej czy elektronicznej formy pisemnej) są wymagane zawsze, żeby potwierdzić oświadczenie woli, ale w przyszłości np. do celów dowodowych, do potwierdzenia jakiegoś stanu rzeczy, np. w trakcie trwania sporu przed sądem - wyjaśnia prawnik. - My musimy udowodnić, że jakieś oświadczenie woli zostało złożone przez dokładnie tę osobę i musimy wykazać, że ta dana osoba składając je podpisała się pod jego treścią własnoręcznie czy w formie podpisu elektronicznego - dodaje. 

 

Profil zaufany. Czy jest pomocny? 

Dzięki profilowi zaufanemu można potwierdzić swoją tożsamość w Internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia jakieś sprawy. Ponadto Profil zaufany to najbezpieczniejsza droga do szybkiej autoryzacji danych osobowych w sieci. - Część z nas korzysta już z podpisu profilem zaufanym ePUAP w kontaktach m.in. z organami administracji publicznej, w załatwianiu spraw urzędowych, korzystaniu ze swojego konta pacjenta. Zakładamy ten profil zaufany i również tam możemy podpisywać część dokumentów - tłumaczy gość Jedynki. 

Podpis powinien być czytelny 

W przypadku, gdy podpisujemy dokument własnoręcznie, podpis powinien być czytelny i składać się z imienia i nazwiska. - Jeżeli mamy dwuczłonowe nazwisko, to podpis powinien się składać z dwóch członów tego nazwiska. Ono jest tak naprawdę potrzebne wtedy, kiedy mamy sytuację konfliktową, gdzie istnieje sytuacja, w której ten podpis nam zostanie w jakiś sposób podważony - zwraca uwagę ekspert. 

POSŁUCHAJ

08:28

Jak i kiedy podpisywać dokumenty online? (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Czytaj także:

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Roman Czejarek

Gość: mec. Piotr Rygorowicz

Data emisji: 19.09.2023 r. 

Godzina emisji: 9.38

ans

Tu jest muzyka
Tu jest muzyka
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.