Z ostatnich kompleksowych danych Eurostatu wynika, że 67 proc. Polaków w wieku od 25 do 64 lat posługuje się co najmniej jednym językiem obcym (średnia unijna wynosi niecałe 65 proc.). 45 proc. zna jeden język obcy, nieco ponad 19 proc. - dwa, a niecałe 3 proc. - trzy języki. Najpopularniejszy jest język angielski.
- W uczeniu się języka obcego istotna jest systematyczność. Ważna jest też motywacja. Dzięki niej nie porzucimy nauki, gdy pojawią się jakieś trudności - podkreśliła w radiowej Jedynce iberystka Karolina Czępińska. - Nie ma znaczenia, ile mamy lat - zawsze jest dobry czas, by rozpocząć naukę - dodała.
Otoczyć się językiem obcym
Nawet jeśli języka obcego uczymy się w szkole lub na jakimś kursie, warto też podjąć pewne działania poza zajęciami. Przede wszystkim korzystać z każdej okazji, by się "osłuchiwać". - W domu możemy trenować, słuchając piosenek w obcym języku czy oglądając filmy w oryginalnej wersji językowej - wskazała Czępińska.
Czytaj także:
Gadać, gadać, gadać
Istotne jest, by język obcy nie tylko rozumieć, ale także umieć się w nim porozumieć. To osiągnąć można tylko w jeden sposób - trzeba gadać, gadać, gadać. - W praktyce nasze umiejętności językowe możemy ćwiczyć w trakcie zagranicznych podróży - np. zamawiając kawę czy lody w restauracji - powiedziała iberystka.
Jak zaznaczył dziennikarz Joachim Ciecierski, strach przed popełnieniem błędu nie powinien nas blokować. - Przecież błędy robimy także w naszym języku ojczystym. Jeśli popełnimy błąd, ktoś nas poprawi. Ta sytuacja zapadnie nam w pamięć. Więcej już takiego błędu nie popełnimy - zauważył.
Czytaj także:
Tytuł audycji: Cztery pory roku
Prowadził: Roman Czejarek
Goście: Karolina Czępińska (iberystka, wiceprezes Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich, Akademia Finansów i Biznesu Vistula) i Joachim Ciecierski (dziennikarz, Polskie Radio Redakcja Międzynarodowa, w "Lecie z Radiem" prezentuje serwisy informacyjne w języku niemieckim)
Data emisji: 26.09.2023
Godziny emisji: 9.00-12.00
kk