15. Festiwal NNW. Maciej Jastrzębski z Polskiego Radia wśród nagrodzonych

Data publikacji: 02.10.2023 10:10
Ostatnia aktualizacja: 02.10.2023 11:57
Ten tekst przeczytasz w 3 minuty
Maciej Jastrzębski
Maciej Jastrzębski, Autor - PR
W trakcie uroczystej gali finałowej 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" nagrodę główną za reportaż radiowy otrzymało słuchowisko "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" Macieja Jastrzębskiego, dziennikarza Informacyjnej Agencji Radiowej. 
  • Zakończył się 15. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" poświęcony historii i drogom do wolności narodów i jednostek. Cztery dni festiwalu wypełnione były pokazami filmów, reportażami radiowymi i dyskusjami panelowymi.
  • W konkursie polskich filmów dokumentalnych nagroda Złoty Opornik przypadła filmowi "Stanisław Helski. Dlatego" w reżyserii Michała Torza. W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zwyciężyła "Ostatnia egzekucja" w reżyserii Franziski Stünkel, a wśród dokumentów najlepszy okazał się "Motherland" w reżyserii Alexandra Mihalkovicha.
  • Nagrodę główną za reportaż radiowy zdobyło słuchowisko "Za prawdę o Katyniu odebrano mu wszystko" Macieja Jastrzębskiego.

W tym roku program festiwalu został zbudowany wokół manifestu Janusza Krupskiego "Wolna Polska w wolnym świecie. Nie będzie wolnej Polski, bez wolności krajów Europy Środkowo Wschodniej. Krajów podbitych przez Sowietów".

Cztery dni festiwalu wypełnione były pokazami filmów, reportażami radiowymi, dyskusjami panelowymi, rozmowami o historii i drogach do wolności narodów i jednostek. Wydarzeniu towarzyszyły wystawy, instalacje artystyczne, widowiska muzyczne i teatralne. 

15. Festiwal NNW - nagrodzeni

Podczas gali finałowej 15. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin wręczył Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" dyrektorowi festiwalu Arkadiuszowi Gołębiewskiemu w uznaniu jego dokonań twórczych oraz zaangażowania w rozwój kultury i ochrony dziedzictwa narodowego.

Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski (P) i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (L) podczas gali finałowej Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Fot. PAP/Andrzej Jackowski Dyrektor Festiwalu NNW Arkadiusz Gołębiewski (P) i wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin (L) podczas gali finałowej Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni. Fot. PAP/Andrzej Jackowski

W konkursie polskich filmów dokumentalnych nagroda Złoty Opornik przypadła filmowi "Stanisław Helski. Dlatego" w reżyserii Michała Torza. W rozmowie z Jakubem Domoradzkim reżyser powiedział, że cieszy się, iż dzięki tej nagrodzie być może sprawa szykanowanego w stanie wojennym działacza opozycji antykomunistycznej Stanisława Helskiego nabierze tempa.

Reżyser Michał Torz zwyciężył w konkursie polskich filmów dokumentalnych. Nagroda Złoty Opornik przypadła jego filmowi "Stanisław Helski. Dlatego". Fot. PAP/Andrzej Jackowski Reżyser Michał Torz zwyciężył w konkursie polskich filmów dokumentalnych. Nagroda Złoty Opornik przypadła jego filmowi "Stanisław Helski. Dlatego". Fot. PAP/Andrzej Jackowski

 

W międzynarodowym konkursie filmów fabularnych zwyciężyła "Ostatnia egzekucja" w reżyserii Franziski Stünkel o zwabionym propozycją prestiżowej profesury ambitnym naukowcu, który zostaje wciągnięty do pracy w Stasi. Wśród dokumentów najlepszy okazał się "Motherland" w reżyserii Alexandra Mihalkovicha, będący wielowątkowym portretem opresyjnej postsowieckiej kultury okrucieństwa.

Nagrodę za całokształt twórczości, czyli Platynowy Opornik, Festiwalu NNW przyznano polskiemu rzeźbiarzowi, scenografowi teatralnemu i filmowemu, twórcy instalacji, akcji, filmów animowanych i dokumentalnych oraz spektakli teatralnych Jerzemu Kalinie.

W trakcie gali wręczono również narody honorowe, czyli "Drzwi do wolności". Uhonorowano nimi m.in. Władysława Nehrebeckiego, reżysera filmowego i teatralnego, scenarzystę, autora komiksów, twórcę filmów animowanych, filmowego ojca i autora serii Bolek i Lolek.



15. Festiwal NNW - Maciej Jastrzębski doceniony

- Bohater mojego reportażu - Pisarz Wyklęty - tylko dlatego, że głosił prawdę o tym, że Sowieci zamordowali polskich oficerów w Katyniu, był naocznym świadkiem ekshumacji przeprowadzonej przez hitlerowców w 1943 roku, musiał uciekać z Polski, bo tu był na niego wydany wyrok śmierci - wyjaśnił dziennikarz Informacyjnej Agencji Radiowej.

Ferdynand Goetel zmarł 24 listopada 1960 roku w Londynie. Był prozaikiem, dramatopisarzem, publicystą. W latach 1926-1933 był prezesem polskiego PEN Clubu, a w latach 1933-1939 prezesem Związku Zawodowego Literatów Polskich.

W 1943 roku, za wiedzą Delegatury Rządu na Kraj, wziął udział w zorganizowanej przez Niemców misji, która badała groby polskich oficerów w Katyniu. Po wojnie był dla władz Związku Sowieckiego jednym z najbardziej niewygodnych świadków zbrodni katyńskiej. Został przez komunistyczne władze Polski Ludowej oskarżony o kolaborację z Niemcami. Z Polski uciekł w 1945 roku.

POSŁUCHAJ

23:48

15. Festiwal NNW. Maciej Jastrzębski z Polskiego Radia wśród nagrodzonych (Kulturalna Jedynka)

 

Czytaj także:


Poza tym w audycji:

  • Jan Maciejewski został laureatem tegorocznej literackiej Nagrody Identitas. Doceniono zbiór jego esejów i felietonów pod tytułem "Milczenie katedry". Wyróżnienie otrzymał Andrzej Muszyński za powieść "Bez. Ballada o Joannie i Władku z jurajskiej doliny". Z autorami rozmawiała Magda Mikołajczuk.

Nazwisko laureata ogłoszono w czasie warsztatów na norweskiej arktycznej wyspie Uloya, w których brały udział osoby nominowane. Poza Maciejewskim i Muszyńskim byli to: Jan Baron ("Psińco"), Małgorzata Lebda ("Mer de Glace"), Agata Ludwikowska ("Granit") i Adrian Sinkowski ("Atropina").

Nagroda Identitas (łac. tożsamość) to wyróżnienie przyznawane młodym autorom książek o wysokim poziomie literackim, poruszających problem tożsamości.

Patronat medialny nad konkursem objęło Polskie Radio.

  • Felieton teatralny Ewy Heine - "Ifigenia ze Splott" w Teatrze Jaracza w Łodzi. To współczesna sztuka, której autorem jest Brytyjczyk Gary Owen, o potrzebie wiary w wyższe wartości.

Tytuł audycji: Kulturalna Jedynka 

Prowadziła: Anna Stempniak

Data emisji: 1.10.2023

Godzina emisji: 23.10

IAR/PAP/kk

Sygnały dnia
Sygnały dnia
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.