39. Warszawski Festiwal Filmowy - inauguracja
Festiwal oficjalnie zainaugurują pokazy "Uśmiechu losu" Andrzeja Jakimowskiego (premiera światowa) oraz "Murali" Alexa Topallera i Daniela Shapiro (premiera światowa w wersji kinowej).
Bohaterem "Uśmiechu losu" jest Andreas, który przybywa na odległą grecką wyspę, żeby sprzedać działkę odziedziczoną po wuju. Wpierw musi jednak spłacić jego dług wobec rolnika Yiannisa, a nie ma pieniędzy. Postanawia więc dług odpracować na polu Yiannisa. Mężczyzna nie przeczuwa niebezpieczeństwa wiszącego nad doliną i pobliską wioską.
"Murale" to opowieść o niszczycielskiej wojnie szalejącej w centrum Europy. Przestępcze wojska najechały suwerenne państwo, systematycznie niszcząc jego ludzi, miasta i kulturę. Artem Ivanenko z Irpienia, artysta skanujący w technologii 3D, który uniknął masakry w swoim rodzinnym mieście, podąża za dziełami Banksy'ego pozostawionymi na gruzach.
39. Warszawski Festiwal Filmowy zakończy się w niedzielę, 15 października, pokazem "Niezwyciężonego" Karima Amera. To dokument o walce Ukrainy z rosyjskim najeźdźcą, odporności i duchu jej narodu oraz decyzjach podejmowanych każdego dnia przez ukraiński rząd.
6 października rozpoczyna się 39. Warszawski Festiwal Filmowy Źródło: Polska Agencja Prasowa/YouTube
39. Warszawski Festiwal Filmowy - program i konkursy
W trakcie 39. Warszawskiego Festiwalu Filmowego będzie można obejrzeć w sumie 138 filmów z 52 krajów. Jak podkreślają organizatorzy wydarzenia, wybrano interesujące historie, dobrze opowiedziane językiem współczesnego kina, które nie zostawiają widza obojętnym. W programie znalazło się sporo produkcji mówiących o młodych ludziach i o ich zmaganiach z rzeczywistością.
Czytaj także:
W Konkursie Międzynarodowym o Grand Prix będzie rywalizować 14 tytułów, m.in. "Własny pokój" Matana Yaira z Izraela, "Cień Catire" Jorge Hernandeza Aldany z Wenezueli i Meksyku, "Weź mój oddech" Nady Mezni Hafaiedh z Tunezji, "Dolina Uchodźców" Anny Fahr z Kanady i Libanu czy "Neandria" Rehy Erdem z Turcji.
A z naszego regionu: "Ani Słowa" Hanny Slak ze Słowenii oraz "Już cię nie kocham" Zdenka Jiraskiego z Czech. Nie zabrakło też akcentu ukraińskiego - filmu "Szklany dom" Tarasa Drona. W Konkursie Międzynarodowym znalazł się również opisany wyżej "Uśmiech losu" Andrzeja Jakimowskiego i "Lęk" Sławomira Fabickiego".
- Jestem bardzo zadowolony z selekcji. Mamy kilka powrotów - polscy reżyserzy Jakimowski i Fabicki. Mamy reżyserów, których znamy z wcześniejszych dokonań, prezentowanych na warszawskim festiwalu - Dron, Slak. W większości mamy jednak osoby, które chyba są kompletnie nieznane.
- To selekcja nie na podstawie dorobku reżysera czy nazwiska. Kierowaliśmy się maksymą: jesteś taki dobry, jak twój ostatni film. Wybraliśmy produkcje z bardzo różnych krajów, o różnej tematyce. Większość filmów w tym konkursie to są premiery światowe - powiedział w rozmowie z Kasią Dydo dyrektor Warszawskiego Festiwalu Filmowego Stefan Laudyn.
Czytaj także:
W Konkursie 1-2 znajdziemy debiuty Gabrieli Muskały "Błazny" oraz Agnieszki Elbanowskiej "Chcesz pokoju, szykuj się do wojny". W Konkursie Crème de la Crème jest nagrodzony w Cannes "IO" Jerzego Skolimowskiego. W Konkursie Dokumentalnym mamy "Danger Zone" Vity Marii Drygas i "Tę, którą kocham" Pawła Hejbudzkiego, a w Pokazach Specjalnych "Radical Move" Anieli Astrid Gabryel.
Cały program można prześledzić TUTAJ
Laureatów konkursów poznamy w sobotę, 14 października.
Poza tym w audycji:
- Premiery kinowe:
- 7 października minie 80 lat od śmierci w sowieckim łagrze Eugeniusza Bodo, jednego z najbardziej znanych aktorów okresu międzywojennego, reżysera i producenta filmowego.
Tytuł audycji: Magazyn bardzo filmowy
Prowadziła: Anna Stempniak
Data emisji: 5.10.2023
Godzina emisji: 23.10
IAR/PAP/kk
39. Warszawski Festiwal Filmowy. Stefan Laudyn: w programie wiele premier światowych - Jedynka - polskieradio.pl