Karta ratownicza. Czym jest i jak ją zdobyć?

Data publikacji: 06.10.2023 17:30
Ostatnia aktualizacja: 09.10.2023 18:18
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Karta ratownicza to jeden ze sposobów, za pomocą których jesteśmy w stanie pomóc służbom w szybszym przeprowadzeniu akcji ratunkowej.
Karta ratownicza to jeden ze sposobów, za pomocą których jesteśmy w stanie pomóc służbom w szybszym przeprowadzeniu akcji ratunkowej., Autor - beton studio/Shutterstock
Karta ratownicza pomaga służbom w szybszym przeprowadzeniu akcji ratunkowej. To informacja - na karcie formatu A4 - prezentująca schemat pojazdu z zaznaczonymi, najważniejszymi dla służb elementami umiejscowienia wzmocnień karoserii, rozmieszczenia poduszek bezpieczeństwa czy też gazowych napinaczy pasów.
  • Karta Ratownicza to zestandaryzowana informacja, na karcie w formacie A4 przedstawiająca schemat pojazdu z zaznaczonymi najważniejszymi dla służb ratowniczych elementami.
  • "Karta ratownicza w pojeździe" to akcja prowadzona od roku 2014 przez Związek Dealerów Samochodów, Państwową Straż Pożarną i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego.

Czym jest karta ratownicza

Karta ratownicza może uratować życie. Rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego przypomina, że systemy bezpieczeństwa stosowane w poszczególnych modelach samochodów mogą stanowić wyzwanie dla służb ratunkowych "pod kątem bezpiecznego ich sforsowania w celu ratowania pasażerów". - To zestandaryzowana informacja w formie papierowej, na której jest schemat naszego pojazdu - mówi Mikołaj Krupiński. 

YouTube/Związek Dealerów Samochodów

Gość "Bezpiecznej Jedynki" precyzuje, że na schemacie zaznaczone są m.in. miejsca wzmocnień nadwozia, rozmieszczenie poduszek gazowych czy poduszek powietrznych, a także napinaczy pasów bezpieczeństwa. - Jest tam także lokalizacja akumulatora, zbiornika paliwa, skrzynki z bezpiecznikami oraz innych elementów. Dzięki tej mapce służby wiedzą, gdzie dokładnie znajdują się ważne elementy samochodu - wyjaśnia. 

Warto podkreślić, że dla każdego modelu samochodu karta jest inna, a informacje pochodzą wprost od producentów. 

Czym może grozić brak wiedzy?

Mikołaj Krupiński przypomina, że nowoczesne samochody to nie tylko popularne wersje benzynowe. To również auta bateryjne i wodorowe. - W przypadku tych pierwszych instalacje elektryczne pracują pod napięciem nierzadko przekraczającym 400 V lub 500 V - zaznacza. Dodaje, że nie brakuje również elementów pirotechnicznych. W przypadku nieumiejętnej akcji ratowniczej mogą one eksplodować.

W jaki sposób otrzymać kartę ratowniczą?

Na stronie kartyratownicze.pl znajduje się zbiór ponad pięćdziesięciu producentów pojazdów, którzy przygotowali gotowe wzory modeli będących w ofercie. - Można pobrać konkretną kartę. Najprościej wydrukować ją w domu, ale można ją także otrzymać w autoryzowanej stacji obsługi naszego samochodu - podkreśla rzecznik prasowy ITS. Wówczas należy poprosić pracowników również o wydanie specjalnej naklejki na szybę. 

"Karta ratownicza w pojeździe"

Akcja prowadzona jest od roku 2014 przez Związek Dealerów Samochodów, Państwową Straż Pożarną i Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. - Ideą akcji jest poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Pierwszy element to karta ratownicza, którą umieszczamy w pojeździe, w zaślepce przeciwsłonecznej kierowcy. Drugi element to nalepka. Jest po to, by służby wiedziały, że karta w pojeździe się znajduje - mówi Paweł Tuzinek. 

Brygadier Karol Kierzkowski zwraca uwagę, że strażacy w Polsce używają narzędzi hydraulicznych w ponad 20 tys. zdarzeń rocznie. - W tych przypadkach szczególnie potrzebna jest karta ratownicza. (...) Ona umożliwia nam skrócenie akcji ratunkowej nawet o 30 proc. - podsumowuje rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej. 


POSŁUCHAJ

11:58

Karta ratownicza. Czym jest i jak ją zdobyć? (Bezpieczna Jedynka)

 

Tytuł audycji: Bezpieczna Jedynka

Prowadzili: Patryk Kuniszewicz, Izabela Kostyszyn 

Goście: Mikołaj Krupiński (rzecznik prasowy Instytutu Transportu Samochodowego), Paweł Tuzinek (Prezes Związku Dealerów Samochodów), bryg. Karol Kierzkowski (rzecznik prasowy Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej), Roman Morawski (kierownik Działu Transportu i Logistyki Polskiego Radia)

Data emisji: 6.10.2023 r. 

Godzina emisji: 17.10

mg

Muzyka nocą
Muzyka nocą
cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.