Aktywność sportowa Polaków. Ekspert: są powody do optymizmu

Data publikacji: 11.10.2023 10:54
Ostatnia aktualizacja: 11.10.2023 11:11
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Aktywność sportowa ma olbrzymie znaczenie
Aktywność sportowa ma olbrzymie znaczenie, Autor - Pereslavtseva Katerina/shutterstock.com
- Coraz większy odsetek członków naszego społeczeństwa zaczyna w tej aktywności sportowej uczestniczyć. Można patrzeć z optymizmem w przyszłość - powiedział w audycji "Cztery pory roku" prof. Zbigniew Dziubiński, specjalista w obszarze socjologii kultury fizycznej. 
  • Swoje uczestnictwo w aktywności sportowej - w różnych jej formach i z różnym natężeniem - deklaruje ok. 60-66 proc. polskiego społeczeństwa.
  • - Ten odsetek, który deklaruje swoją aktywność, jest zadowalający. 20, 25 lat temu Polska była w ogonie Europy, jeżeli chodzi o aktywność sportową. Dzisiaj lokujemy się w środku stawki z tendencją przesuwania się do czołówki - powiedział prof. Zbigniew Dziubiński.

Prof. Zbigniew Dziubiński zaznaczył, że aktywność sportowa odgrywa kluczową rolę w życiu jednostki i w życiu społeczeństwa. - Bez sprawnych obywateli społeczeństwo nie jest zdolne do realizacji poważnych, istotnych wyzwań - wskazał.

Aktywność sportowa Polaków - przesuwamy się do czołówki

Gość Macieja Kurzajewskiego zauważył, że nigdy nie będzie tak, że sto procent obywateli będzie aktywnych ruchowo. - Zawsze jakiś odsetek będzie nieaktywny, ale ten odsetek, który deklaruje swoją aktywność, jest obecnie zadowalający.

- Polska 20, 25 lat temu była w ogonie Europy, jeżeli chodzi o aktywność sportową. Dzisiaj lokujemy się w środku stawki z tendencją przesuwania się do tej czołówki. Szybko nadrabiamy ten dystans - przekazał.

Ekspert poinformował, że swoje uczestnictwo w aktywności sportowej - w różnych jej formach i z różnym natężeniem - deklaruje ok. 60-66 proc. polskiego społeczeństwa.  

Czytaj także:

Nasza aktywność zależy od czynników zewnętrznych

Jak wyjaśnił prof. Zbigniew Dziubiński, aktywność sportowa związana jest m.in. z wykształceniem, sytuacją finansową, miejscem zamieszkania. - To wszystko przekłada się na chęci do tego, żeby się ruszać i być sportowo aktywnym - podkreślił ekspert.

Gość radiowej Jedynki wytłumaczył, że sport należy do kultury, do potrzeb wyższych. - Osoba niewykształcona, biedna, znajdująca się na marginesie społecznym najpierw będzie chciała zaspokoić swoje potrzeby podstawowe np. zatroszczyć się o to, by mieć co jeść - powiedział. 

A jak zachęcić do sportu osoby, które nie muszą się martwić o przeżycie, mają zaspokojone wszelkie potrzeby? - Dla takich osób są dedykowane specjalne programy i inicjatywy, które mają zachęcić, zmotywować takie osoby do aktywności - zwrócił uwagę ekspert.


Czytaj także:


POSŁUCHAJ

08:56

Aktywność sportowa Polaków. Ekspert: są powody do optymizmu (Cztery pory roku/Jedynka)

 

Tytuł audycji: Cztery pory roku

Prowadził: Maciej Kurzajewski

Gość: prof. Zbigniew Dziubiński (kierownik katedry Nauk Humanistycznych i Społecznych Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie, wiceprzewodniczącym Polskiej Akademii Olimpijskiej Polskiego Komitetu Olimpijskiego, prezes Salezjańskiej Organizacji Sportowej Rzeczypospolitej Polskiej)

Data emisji: 11.10.2023 r. 

Godzina emisji: 9.00-12.00

kk

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.