"Dama z wachlarzem" i "Królewska huta". Kolejne straty wojenne odzyskane

Data publikacji: 12.10.2023 12:43
Ostatnia aktualizacja: 12.10.2023 12:50
Ten tekst przeczytasz w 2 minuty
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na konferencji prasowej dot. prezentacji dwóch odzyskanych strat wojennych
Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński na konferencji prasowej dot. prezentacji dwóch odzyskanych strat wojennych, Autor - (mo/ibor) PAP/Marcin Obara
Grafika "Dama z wachlarzem" oraz litografia "Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela to kolejne polskie straty wojenne, które zostały odzyskane dzięki działaniom restytucyjnym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 
  • Straty polskiej kultury z czasów II wojny światowej szacowane są na ponad 500 tys. obiektów. Pracownicy zajmujący się restytucją dóbr kultury, aktywnie szukają tych obiektów, m.in. śledząc aukcje i katalogi. 
  • Niedawno do Polski powróciły dwa kolejne dzieła sztuki. To grafika "Dama z wachlarzem" z kolekcji Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz litografia "Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela ze zbiorów Muzeum Śląskiego w Katowicach.

"Królewska Huta" Ernsta Wilhelma Knippela

Litografia przedstawia widok huty z początku XIX wieku i w roku 1929 została podarowana do nowo utworzonego Muzeum Śląskiego w Katowicach. - Już na początku II wojny światowej wszystkie zebrane w tej placówce zbiory zostały przewiezione do muzeum w Bytomiu. Tam znajdowały się prawdopodobnie aż do roku 1943 lub 1944 - mówi Agata Modzelewska, naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie MKiDN. 

Następnie zbiory te trafiły do składnicy przy klasztorze franciszkanów niedaleko dzisiejszego Prudnika. Po roku 1944 zostały zrabowane lub odebrane. - W lutym 2023 roku pracownik Muzeum Śląskiego w Katowicach poinformował nas, że na aukcji w małym Domu Aukcyjnym w Saksonii w Niemczech została wystawiona właśnie ta grafika, na której do tej pory zachował się numer inwentarzowy z muzeum i pieczątka - wyjaśnia. 


Fb/Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Czytaj też:

"Dama z wachlarzem" nieznanego autora

Dzieło to znane jest pod takimi tytułami jak "Dama z wachlarzem", "Dama w białej sukni z wachlarzem" i "Dama stojąca w białej sukni z wachlarzem". - To chromolitografia lub oleografia z podmalowaniami. Przed wojną należała do zbiorów Pałacu Wilanowskiego. Była zawieszona w pomieszczeniu opisanym jako Pokój Gościnny Ubieralny - zwraca uwagę Kacper Białkowski z Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie MKiDN. 

POSŁUCHAJ

10:38

"Dama z wachlarzem" i "Królewska huta". Kolejne straty wojenne odzyskane (Skarby kultury polskiej/Jedynka)

 

Podobnych obiektów w pomieszczeniu znajdowało się siedem, pięć nadal jest zaginionych. Gość "Kulturalnej Jedynki" tłumaczy, że "Dama z wachlarzem" prawdopodobnie została wywieziona jesienią 1944 roku. Później na początku roku 1945 obrazem zapłacono za żywność. - W mieście nieopodal Lipska babcia posiadaczki obrazu została poproszona o jedzenie dla osób uciekających z terenów wschodnich - precyzuje Kacper Białkowski.

W zamian za worek kartofli jedna z osób, bez słowa, wręczyła tenże obraz. W niemieckiej rodzinie dzieło sztuki pozostawało przez wiele lat i dopiero niedawno odkryto tył obrazu, na którym znajdowały się stosowne oznaczenia. 

Tytuł audycji: Skarby kultury polskiej

Prowadził: Jakub Domoradzki

Goście: Agata Modzelewska (naczelnik Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie MKiDN), Kacper Białkowski (Wydział Restytucji Dóbr Kultury w Departamencie MKiDN), Paweł Jaskanis (dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie), Dorota Folga-Janoszewska (z-ca dyrektora Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie)

Data emisji: 11.10.2023

Godzina emisji: 23.37

mg

cover
Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.